آسم و آلرژی دوران بارداری و اقداماتی که باید برای آن انجام دهید

0
1443
آسم و آلرژی دوران بارداری

آسم و آلرژی دوران بارداری

حساسیت های مختلفی مانند حساسیت پوستی و فصلی و غذایی در دوران قبل از بارداری وجود دارند که در دوران بارداری می تواند بهتر و یا بدتر شود. داروهای ضد حساسیت در دوران بارداری بهتر است استفاده نشود مگر این که مادری دچار آلرژی شده باشد و باید حتما درمان آلرژی و حساسیت صورت گیرد در غیر این صورت پیش گیری از مواد محرک بهتر از درمان می باشد. آسم در دوران بارداری می تواند خطرناک باشد پس در صورت وجود آسم در بارداری باید با داروهای ضد آسم که بی خطر هستند شروع به درمان این بیماری کرد تا مشکلاتی مانند کمبود اکسیژن جنین و اسیدی شدن خون جنین رخ ندهد.

 

حساسیت و آلرژی در دوران بارداری

حساسیت و آلرژی در دوران بارداری به چند دسته تقسیم می شوند  در واقع مواد محرک مختلفی وجود دارند که باعث آلرژی و حساسیت می شود مثلا در بعضی افراد مواد غذایی و خوراکی ها مانند بادمجان و ذرت…. دچار حساسیت و آلرژی می شوند به این نوع حساسیت نسبت به مواد غذایی می گویند. با نزدیک شدن به فصل بهار گیاهان با گرده افشانی در هوا باعث آلرژی و حساسیت افراد می شود این نوع حساسیت را آلرژی فصلی  می گویند. بعضی از مادران در طی بارداری دچار حساسیت های شدید پوستی نسبت به بعضی از مواد شیمیایی می شوند همین واکنش را آلرژی پوستی و یا کهیر پوستی می گویند.

دوران بارداری به دلیل افزایش هورمون و تغییر در سطح هورمون ها باعث می شود از همین رو حساسیت می تواند برای این خانم ها خطرناک باشد و سلامت مادر و جنین به خطر افتد به همین دلیل بهترین راه مبارزه با این عارضه یعنی حساسیت و آلرژی پیش گیری می باشد چون همان طور که در مقاله داروها و آنتی بیوتیک ها در بارداری صحبت کردیم متوجه شدیم که بعضی از داروها می تواند سلامت مادر و جنین را به خطر بیندازد به همین دلیل توصیه می شود به جای درمان حساسیت و آلرژی که با داروهایی مانند آنتی هیستامین و سیتریزین ، لوراتادین  و پردنیزولون …صورت می گیرد. به پیشگیری و عدم تماس با مواد آلرژن یا محرک که باعث آلرژی می شوند  دوری کنند. این مادران علاوه بر کنترل توسط همپای مادر توسط پزشک نیز تحت نظر هستند تا حساسیت و آلرژی را کنترل کنند و صدمه ای به جنین وارد نشود.

درمان حساسیت در حاملگی

به دلیل افزایش هورمون پروژسترون و استروژن و تغییرات هورمونی در دوران بارداری باعث تجمع آب در بافت های مختلف و ورم بافت ها یا به اصطلاح پزشکی ادم یا ورم می شود همین موضوع ممکن است باعث کیپ شدن بینی و مسدود شدن بینی به دلیل ورم بافت بینی می شود.  وقتی مادری باردار می شود و لقاح انجام می گیرد در واقع یک موجود جدیدی که حاصل پدر و مادر می باشد در بدن مادر قرار می گیرد مادرانی که حساسیت و آلرژی دارند با قرار گرفتن سلول جدید در رحم جنین موجود بیگانه تلقی می شود و همین موضوع سبب حساسیت و آلرژی شدید برای مادر می شود. پس آلرژی و حساسیت قبلی می تواند با وجود حاملگی تشدید یابد یا در حالت متوسط قرار گیرد و یا حتی بارداری می تواند سبب بهبود حساسیت و آلرژی شود و همین آلرژی بعد از زایمان عود کند.

آنتی هیستامین ها در بارداری

خوردن هرگونه آنتی هیستامین در بارداری مناسب نیست چرا که آنتی هیستامین ها باعث تنگ شدن و مسدود شدن رگ های خونی می شود و به این دلیل ممکن است جریان خون کمی به جنین برسد و رشد جنین بسیار کم می شود. در سه ماهه ی اول بارداری به دلیل ارگانوژنز یا اندام زایی نباید داروهای آنتی هیستامین مصرف کرد چرا که باعث ناهنجاری ها و عقب ماندگی ذهنی و جسمی جنین می شود. اگر مادری قبل از بارداری دچار بیماری و حساسیت و آلرژی شدید پوستی یا… بود در دوران بارداری باید دوز و مقدار داروهای مصرفی را کاهش داد تا سلامت مادر و جنین به خطر نیفتد.

در ورم بینی و مسدود شدن راه تنفسی از اسپری بینی که حاوی استروئید می باشد استفاده می شود و این دارو کاملا بی خطر است.

قرص سیتریزین  که در آلرژی ها استفاده می شود هیستامین موجود در خون را کم می کند و در موارد آبریزش بینی و خارش پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. این قرص در دوران سرما خوردگی نیز مورد استفاده قرار می گیرد همین امر سبب کاهش آبریزش بینی ،آبریزش و خارش بینی می شود. قرص سیتریزین در بارداری معمولا بی خطر می باشد و معمولا هیچ آسیبی به جنین نمی رساند اما این دارو در دوران شیردهی می تواند در بدن نوزاد وارد شود و باعث آسیب به نوزاد شیرخوار شود.

درمان خانگی حساسیت فصلی در بارداری

بهترین راه درمان حساسیت و آلرژی عدم تماس با موادی که باعث آلرژی هستند می باشد لذا به همین دلیل به مادران توصیه می شود که حتما از موادی که به آن آلرژی دارند دوری کنند. پس حتما باید در هوای غبار آلود و گرده  ی گل در هوا از ماسک استفاده کنند و در بارداری  بیشتر سعی کنید تا تحت مواد آلرژن یا حساسیت زا قرار نگیرید و در صورت مشاهده آلرژی تا تشدید نشدن آن به پزشک مراجعه کنید.

درمان آبریزش بینی در دوران بارداری

در بالا به این نکته اشاره کردیم که در دوران  بارداری به دلیل تغییرات هورمونی مسدود شدن و کیپ شدن بینی را پیش رو داریم. همچنین این موضوع سبب می شود که علاوه بر مسدود شدن بینی آبریزش بینی را مادران تجربه کند اما این رینیت بینی با داروهای آنتی هیستامین و ضد حساسیت بهتر نمی شود. پس مادرانی که آلرژی و سابقه ی آلرژی دارند ممکن است آبریزش بینی آن ها به دلیل گرفتگی بینی نباشد و ناشی از آلرژی قبلی باشند اما اگر این طور نباشد به دلیل بارداری این گرفتگی و آبریزش بینی داریم.

آسم حاملگی

در کتاب بارداری و زایمان آسم دوران بارداری در صورتی که درمان نشود می تواند خطرات عمده ای در این دوران برای مادر و جنین ایجاد کند. اثرات دوران بارداری بر روی آسم کاملا مشخص نیست و این اثر ممکن در جهت بهبود بیماری آسم باشد و یا حتی سبب بدتر شدن بیماری آسم شود.

مادران مبتلا به آسم نگران نباشید با کنترل های بارداری با دقت و پیگیرانه هیچ خطری شما و جنینتان را درگیر نمی کند. این بیماری ممکن است قبل از بارداری به صورت خاموش باشد و در طی بارداری با تغییرات هورمونی باعث  بروز این بیماری شود. در دوران بارداری با شناسایی آسم باید حتما سریعا درمان آسم صورت گیرد چرا که این بیماری جریان های خونی را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث کمبود اکسیژن جنین می شود. مادرانی که مبتلا به آسم هستند بیشتر در معرض بیماری هایی نظر مسمومیت در بارداری یا همان پره اکلامپسی و استفراغ و فشار خون بالا و خونریزی قرار می گیرد.

تاثیر آسم بر جنین

  • وقتی مادری دچار آسم می شود اکسیژن کمی به مادر می رسد  و همین موضوع باعث کاهش اکسیژن جنین می شود و عارضه هایی مانند مردن نوزاد، کاهش وزن هنگام تولد نوزاد و محدودیت رشد جنین ، تولد زودهنگام نوزاد و کاهش اکسیژن خون جنین می تواند تاثیرات آسم بر جنین باشد.
  • داروهایی که برای درمان آسم مورد استفاده قرار می گیرد معمولا بی خطر می باشد در حالی که خود آسم می تواند خطرات زیادی از جمله کمبود اکسیژن و تاثیراتی آسم بر جنین می گذارد داشته باشد.
  • مادرانی که مبتلا به آسم می باشند نباید سیگار بکشند یا در معرض دود سیگار و قلیان باشند. حتما باید داروهای درمان آسم را بخورید نباید هرگز داروهای خود را قطع کنید. بهتر است در فصل زمستان برای جلوگیری از سرماخوردگی و آنفلونزا حتما باید واکسن آنفلونزا زده شود.
  • در موارد اورژانسی مانند کاهش حرکت جنین و عدم تاثیر داروها و یا افزایش دوز و دوره های دارو و تنفس دشوار باید سریعا به پزشک مراجعه کنند تا خطری جان جنین را تهدید نکند گاهی با کمبود اکسیژنی که در آسم به جنین می رسد باعث اسیدی شدن خون جنین می شود.
  •  آسم باید به بهترین وجه ممکن کنترل شود تا سختی تنفس و کمبود اکسیژن مادر باعث کاهش اکسیژن رسانی جنین از طریق خون نشود و خون جنین به دلیل کمبود اکسیژن حالت اسیدی پیدا نکند که برای سلامت جنین بسیار خطرناک است و حتی باعث مرگ جنین نیز خواهد بود.

 

همپای مادر و مشاوره در خصوص آسم و آلرژی دوران بارداری

دوران بارداری دوران مهمی محسوب می شود به همین دلیل مرکز مشاوره و خدمات مامایی احداث شده تا مادران با مراجعه به این مرکز مشاوره از تمامی خدمات مامایی بهره مند شوند. در مرکز مشاوره ماماهای آگاه و دوره دیده به عنوان پشتیبان مادر تمام آموزش های دوران بارداری و باید و ها نباید های دوران بارداری که ما در مقاله باید ها و نباید های دوران بارداری ذکر کردیم  حتی بیشتر و کامل تر از آن را به مادر آموزش می دهند و در طی بارداری مراقبت های مهمی که برای سلامت مادر و جنین می باشد را ایفا می کند. در واقع این مربی کوچینگ مادر علاوه بر نقش پشتیبانی با توجه به علمی که دارد می تواند تمامی سوال های مادر و مشکلاتی که در دوره از زندگی به وجود می آیند را رفع کنند. بعضی از مادران دچار آلرژی و حساسیت در دوران قبل از بارداری می باشند و همین آلرژی و حساسیت می تواند در بارداری خطراتی را برای مادر و جنین به وجود آورد. عارضه های مختلفی که در دوران بارداری وجود دارند می تواند تاثیرات نامطلوبی روی بدن مادر و جنین بگذارد پس برای مراقبت های دوران بارداری و ویزیت های پره ناتال که در مقاله مراقبت دوران بارداری و ویزیت های پره ناتال صحبت کردیم علاوه بر تحت نظر یک ماما یا همپای مادر بودن باید یک پزشک نیز مادر باردار را تحت کنترل خود قرار دهد.

 

مامای همراه

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید