آکنه و تاثیر آن بر زندگی

0
733
آکنه
آکنه

آکنه باعث میشه فرد از مشکلات روحی رنج ببره. این مسئله برای بسیاری از نوجو,ن ها یه کابوسه. من در دوران دبیرستان مثل بعضی از دوستانم از آکنه رنج میبردم. در اون دوران, زندگی برای من سخت تر بود و هر کاری انجام میدادم تا پوستم سالم شه. شنیده بودم که خمیر دندون جوش ها رو سریع تر خوب میکنه و به همین دلیل روی جوش هام خمیر دندون میزدم. اما این کار بی فایده بود. از صابون های مختلف استفاده کردم , همه ی پاک کننده های صورت و ماسک های زیبایی بازار رو امتحان کردم. اما هیچ کدوم از اونها در مورد من نتیجه نداشت. زندگی اجتماعی من خنده دار شده بود. از اینکه از دایره ی دوستانم خارج شم و با بقیه آشنا شم وحشت میکردم. وقتی تو آینه نگاه میکردم از خودم بدم میومد و تقریبا مطمئن بودم بقیه هم همین نظر رو دارن.

زخم های آکنه , زخم های احساسی هستند

اگه شما هرگز به آکنه یا سایر مشکلات پوستی دچار نشدید , نمیتونید درک کنید اعتماد به نفس فردی با این شرایط چقدر ضعیف میشه. ممکنه فکر کنید این مسئله بی اهمیته. اما زیبایی از چشم دیگران دیده میشه. این یعنی چند جوش کوچک روی صورت, زندگی شما رو تحت تاثیر میذاره. درسته؟ من این تجربه رو پشت سر گذاشتم و باید به شما بگم , اگه تمام صورت شما از جوش پوشیده شه زندگیتون نابود میشه. وقتی به این موضوع فکر کنید بهتر متوجه میشید. مثلا, صبح که از خواب بیدار میشید میبینید روی پیشونی و چونتون چند تا جوش زده و دلتون میخواد گریه کنید.

آکنه باعث خجالت در فرد میشه و به همین دلیل, هیچ کس نمیخواد در مورد این موضوع صحبت کنه. تا حالا شده در مورد آکنه ی صورتتون با کسی گفتگو کنید؟ احتمالا نه. طبق تحقیقاتی که به تازگی توسط مجله ی بریتانیایی پوست انجام شده مشخص شده, آکنه میتونه منجر به افسردگی شه. محققان , بیماران رو از سال 1986 تا سال 2012 در یک مرکز بهداشتی مشخص مورد بررسی قرار دادن. اونها متوجه شدن , در سال اول بعد از تشخیص آکنه , احتمال بروز افسردگی در 63% از بیماران, در مقایسه با افرادی که دچار آکنه نیستن, بیشتر میشه.

این افسردگی تا 5 سال بعد از درمان ادامه پیدا میکنه. این زمان, مدت زیادیه که شما خودتون رو تو آینه نگاه کنید و احساس بدی نسبت به خودتون داشته باشید. آکنه روی عزت نفس افراد تاثیر میذاره و منجر به اضطراب و افسردگی بالینی طولانی مدت میشه. این نوع خطرات نوجوانان رو بیشتر تهدید میکنه. سال های نوجوانی, حتی بدون فشارهای ناشی از آکنه هم دوران سختیه. در این دوران, فرد در حال وارد شدن به دوران بزرگسالیه و انتظارات از اون بیشتر میشه. با این حال, افرادی که از آکنه رنج میبرن, از فعالیت های اجتماعی و آشنایی با دیگران دوری میکنن. این افراد , فاقد مهارت حل مسئله هستن و سعی میکنن در اجتماع محو شن.

  • فقدان عزت نفس , میتونه از راه های دیگه ای هم بروز پیدا کنه:
  • دوری از تماس چشمی
  • پوشاندن صورت با موها
  • پایین انداختن سر در هنگام راه رفتن
  • استفاده از آرایش غلیظ در دختران برای پوشاندن جوش ها
  • دوری از انجام ورزش برای فرار از محیط های جمعی

زمانی که احساس بدی نسبت به خودتون دارید , بهترین مکان برای شما جاییه که میتونید در اون تنها باشید. این موضوع میتونه یه سیاه چاله ی بزرگ برای شما به وجود بیاره.


آکنه و افسردگی

هر کسی ممکنه از ناراحتی یا احساس بد در مورد بعضی شرایط رنج ببره. با این حال, این غم و اندوه در مورد آکنه متفاوته. اگه به آکنه دچار شید, به مدت طولانی احساس میکنید به اندازه ی کافی خوب نیستید. جامعه, بر ظاهر افراد تاکید زیادی داره. برای مثال, همه ی افراد گوشی های هوشمند دارن و در اینستاگرام عضو هستن و از خودشون عکس های سلفی میگیرن. آکنه روی صورت شما به وجود میاد. این قسمت از بدن , جاییه که دیگران اول به اون نگاه میکنن و همه دوست دارن در نگاه اول تاثیر خوبی بر دیگران بذارن.

خیلی سخته که سرتون رو پایین بندازید و آرزو کنید اصلا دیده نشید. اگه چیزهایی که تعریف میکنم شرح حال شماست, پس تنها نیستید. یادتون باشه , 63% از افرادی که به آکنه دچارن نسبت به خودشون احساس خوبی ندارن. مهم ترین کاری که در این شرایط باید انجام بدید, کمک گرفتنه. ممکنه براتون سخت باشه , اما در مورد وضعیتتون با پزشک مشورت کنید.

وضعیتتون رو بهتر کنید

لازم نیست زندگیتون تحت تسلط آکنه قرار بگیره. این مشکل بدون چاره نیست. بهتره به یه متخصص پوست مراجعه کنید تا برای رهایی از این مشکل به شما کمک کنه. داروهای مختلفی وجود داره که میتونه باعث درمان آکنه شه. درمان آکنه ممکنه سخت باشه و به صبر زیادی نیاز داره, پس در این راه نا امید نشید. در نهایت , پوست شما سالم میشه. داروهای خونگی بسیار زیادی برای درمان آکنه وجود داره. در مورد من, هیچ کدوم از این داروها اثر نداشت. فکر نکنید مالیدن عسل و ماست یا جوش شیرین بر روی پوست قراره معجزه کنه. با این حال, ماده ای که برای من مفید بود رو به شما معرفی میکنم. روغن درخت چای. بوی این روغن زیاد خوشایند نیست. اما به درمان آکنه کمک میکنه و قیمت زیادی نداره. میتونید از این روغن استفاده کنید تا به نتیجه برسید.

آکنه شما رو نمیکُشه

این موضوع باعث رنجش شما میشه اما یادتون باشه شما تنها نیستید. اطرافیان شما هم با مشکلات خودشون دست و پنجه نرم میکنن. صبور باشید و با خودتون خوب رفتار کنید. حتی بدون استفاده از روش های درمانی, معمولا آکنه با افزایش سن بهتر میشه. سرتونو بالا بگیرید , لبخند بزنید و جای خودتون رو در این دنیا پیدا کنید. ( دیدن  ویدیو 8 روش کاملا علمی برای آنکه شاد باشیم خالی از لطف نیست .)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید