4 حقیقت در مورد اختلال تجزیه هویت (DID)

0
2421
اختلال تجزیه هویت (DID)
اختلال تجزیه هویت (DID)

 

تا به حال این تجربه را داشتید که موقع رانندگی ” از جسمتان خارج شید” و رویا پردازی کنید و خودتان اصلا متوجه این موضوع نباشید؟ اختلال تجزیه هویت به این مسئله شباهت زیادی دارد , اما شدیدتر و مداوم تر است. در این بخش 5 حقیقت در مورد اختلال تجزیه هویت را به شما معرفی میکنیم:

اختلال تجزیه هویت (DID) چیست؟

اختلال تجزیه هویت (DID) که در گذشته با نام اختلال چند شخصیتی شناخته میشد به این معنی است که هویت فرد, به دو یا چند شخصیت تقسیم میشود. DID معمولا به دلایل مختلفی مثل ضربه روحی ناشی از سوء استفاده جسمی, عاطفی و جنسی در دوران کودکی ایجاد میشود. این افراد , به جای تجربه شخصیت های جداگانه , دچار تجزیه هویت خود میشوند. این وضعیت باعث از دست رفتن حافظه میشود که بسیار شدید است و نمیتوان آن را به عنوان فراموشی محض تلقی کرد. افراد مبتلا به اختلال تجزیه هویت , به طور کلی فاقد ارتباط بین کارها, احساسات , خاطرات و هویت خود هستند. این رفتار تجزیه ای همانند یک مکانیسم مقابله ای عمل میکند و به فرد کمک میکند تا خودش را از شرایط یا تجربه ای که به شدت دردناک و آزاد دهنده است دور کند.

افراد مبتلا به DID , اغلب علائم مشابهی را توصیف میکنند. این افراد ممکن است در سر خود صداهایی بشنوند یا عواطف شدید و ناگهانی را تجربه کنند که هیچ کنترلی روی آنها ندارند. به عبارت دیگر, در این وضعیت هیچ قدرت یا توانایی انتخابی در مورد اینکه میخواهید چه کسی باشید در اختیار ندارید. به همین دلیل , رهایی از این وضعیت وحشتناک و سخت است.

در اختلال تجزیه هویت, هویت فرد به طور مداوم از طریق رفتارها , آگاهی , حافظه, ادراک و عملکرد حرکتی در حال تغییر است. همچنین, در خاطرات شخصی او که مربوط به دوران کودکی و یا زمان حال هستند , شکاف های زیادی وجود دارد. در نتیجه, افراد مبتلا به DID , اغلب تشویش زیادی در زندگی خود تجربه میکنند و این وضعیت روی توانایی آنها در روابط اجتماعی و انجام کارهای روزمره در محیط کار تاثیر گذار است. علاوه بر این , افراد مبتلا به DID به مشکلات مختلفی مثل افسردگی, نوسانات خلق و خو , اختلالات خواب, اضطراب , سوء مصرف الکل و مواد مخدر و آیین های اجباری و تشریفاتی دچارند. لازم به ذکر است, حدود 70% از افرادی که DID در آنها تشخیص داده شده به خودکشی فکر میکنند و به همین دلیل, درمان این مسئله بسیار ضروری است.

اختلال تجزیه هویت چگونه بر تجربه زندگی افراد تاثیر میگذارد؟

افراد مبتلا به DID ممکن است “خارج شدن از بدن” را تجربه کنند که با نام زوال شخصیت شناخته میشود. در این وضعیت, جسم فرد از واقعیت جدا میشود. همچنین, این افراد مسخ واقعیت را نیز تجربه میکنند. در این وضعیت , فرد باور دارد این دنیا غیر واقعی یا از او دور است. به همین دلیل, افراد مبتلا به DID دچار افسردگی و اضطراب هستند, چون تنهایی و احساس سوء تفاهم عمیق باعث بیزای شدید آنها از دیگران میشود. این افراد به فراموشی نیز دچار میشوند, چون نمیتوانند اتفاقات گذشته را به یاد بیاورند و این وضعیت, نسبت به فراموشی عادی و سردرگرمی هویت شدید تر است. بنابراین , فرد به سختی میتواند علایق , اعتقادات سیاسی و مذهبی و اهداف شغلی خود را انتخاب کند.

تفاوت بین اختلال تجزیه هویت و اسکیزوفرنی چیست؟

اختلال تجزیه هویت معمولا به دلیل علائم مشابه با اسکیزوفرنی اشتباه تشخیص داده میشود. با این حال , اسکیزوفرنی برخلاف DID , با جنون همراه است و افراد مبتلا به این اختلال, تماس خود با واقعیت را از دست میدهند و چیزهایی را میبینند, میشنوند و احساس میکنند که حقیقت ندارد. بسیاری از افراد تصور میکنند اسکیزوفرنی با شخصیت های مختلف توصیف میشود, اما چنین باوری کاملا اشتباه است. اسکیزوفرنی عمدتا شامل توهم و خیال است. این در حالی است که اختلال تجزیه هویت از طریق یک هویت تجزیه شده و متناقض تعریف میشود و فرد در ادغام شخصیت های مختلف خود به یک شخصیت واحد دچار مشکل است.

 

اختلال تجزیه هویت چگونه درمان میشود؟

درمان DID از طریق روان درمانی طولانی مدت صورت میگیرد. این بیماران یاد میگیرند شخصت های مختلف خود را ساختار شکنی کنند تا همه این شخصیت ها به یک شخصیت واحد تبدیل شوند. به عبارت دیگر, این شخصیت ها باید به یک شخصیت کامل تبدیل شوند تا فرد درمان شود. در حال حاضر, هیچ داروی خاصی برای درمان این مسئله وجود ندارد. با این حال, استفاده از داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی به کاهش برخی علائم مرتبط با DID کمک میکند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید