بارداری هفته به هفته (سه ماهه ی اول) ، روند تغییر جنین و اندام مادر

0
2840
هفته به هفته سه ماهه اول بارداری
سه ماهه اول بارداری

دوره سه ماهه اول بارداری شامل هفته اول تا هفته سیزدهم می شود. بعد از عمل لقاح جنین ایجاد می‌شود. در این مرحله از بارداری جنین دارای دولایه سلول است که منشأ تمام اعضای بدنش می باشد. جنین به سرعت رشد می کند. اندازه ی آن در ابتدا به اندازه یک دانه لوبیاست و همواره در حال حرکت است . همچنین در طی این سه ماه بارداری روده در حال شکل گیری بوده و قسمت اندام تناسلی و پلک و دهان و بینی در حال ایجادشدن است.

هفته اول و دوم

در هفته اول و دوم بارداری هنوز جنین قابل رویت نیست فقط تخمک و تعداد زیادی اسپرم مشتاق برای ایجاد جنین وجود دارند. رحم در حال آماده شدن است که یک تخمک لقاح یافته به آن ورود کند اگرچه مادران باردار تا ماه آینده از لقاح موفقیت آمیز اسپرم و تخمک اطمینان پیدا نخواهند کرد.

اگر اشتباهی در شروع پریود وجود نداشته باشد، تعیین روز دقیق تخمک‌گذاری می تواند مشکل باشد. یعنی اسپرم منتقل شده به بدن ممکن است روزها پیش از آن که توسط تخمک پذیرفته شود در بدن باردار سرگردان باشد همچنین ممکن است تخمک در بدن، یک یا دو روز منتظر پیدا شدن اسپرم های متاخر باشد.

هفته ی سوم

همان طور که گفته شد این هفته عمل تخمک گذاری انجام شده و رویان تغییرات مورد نیازش برای تبدیل شدن از یک سلول به یک دختر یا پسر را آغاز کرده است. پس از این که تخمک توسط اسپرم موفق باردار شد تخمک تلقیح شده از طریق لوله های رحم به سمت رحم حرکت می کند طی این روزها زیگوت یا همان تخمک بارور شده به دو، سپس 4 سلول وهمین طور الی آخر تقسیم می شود وسپس 9 روز پس از تخمک گذاری عمل جایگزینی یا کاشت رویان انجام می شود.

هفته چهارم

در هفته چهارم بارداری به محض اینکه جنین در رحم لانه گزینی کرد به 2 نیمه تقسیم می شود، نیمی جنین و نیمه دیگر جفت را تشکیل می دهند. چند روز پس از کاشت آزمایش حاملگی βhcG مثبت خواهد بود.

هفته ی پنجم

در هفته پنجم بارداری جنین به اندازه یک دانه پرتقال شده است. از نظر ظاهری تفاوت چندانی با نوزاد قورباغه ندارد. در این هفته به کمک یک تست بارداری خانگی می توان به وجود حاملگی پی برد زیرا مقدار هورمون hcG به قدر کافی بالاست. بلاستوسیت هم اکنون شامل 3 لایه‌ست که لایه ی درونی یا آندروم جایی ست که روده، مثانه پانکراس و کبد را تشکیل می‌دهد.

هفته ی ششم

در هفته ششم بارداری سر نوزاد شکل می‌گیرد و قلب جنین شروع به تپیدن می‌کند که در حال حاضر 80 بار در دقیقه می تپد و این تپش هر روز سریع تر می‌شود. اغلب اوقات در هفته ی ششم با سونوگرافی ترانس واژینال می توان آن را مشاهده کرد.

هفته ی هفتم

در هفته هفتم بارداری جنین تقریبا به اندازه ی یک دانه انگور است. دست و پا در حال رشدند اما انگشتان دست و پا هنوز بوجود نیامده اند. در این هفته زبان ودهان جنین تشکیل می گردد و تا به حال سه مرحله از رشد کلیه ها را تجربه کرده است.

هفته ی هشتم

در هفته هشتم بارداری جنین با سرعت فوق العاده ای رشد می کند. تقریبا روزی یک میلی متر، در حال حاضر طولش حدود 7/12 میلی متر است و جنین دارای لب، بینی و پلک شده است. در این هفته دُم جنین در حال تحلیل می باشد و اگر سونوگرافی انجام شود به وضوح در مانیتور معلوم می‌شود.

هفته ی نهم

در هفته ی نهم بارداری جنین حدود 5/2 سانتی متر طول دارد. سر جنین مستقیم و رو به بیرون از بدن است، گوش ها برجسته شده اند و اندام های جدیدی مثل کبد، طحال، کیسه صفرا در حال تشکیل هستند.

کودک اسکلتی که برای ایستادن، راه رفتن و دویدن را لازم دارد تشکیل می‌دهد و غضروف ها شکل می‌گیرد و روده ها که قبلا در بند ناف رشد کرده اند.

اکنون از بند ناف خارج شده و به داخل شکم جنین می‌روند.

جنین حرکات ناگهانی انجام می‌دهد  گرچه این حرکات را مادران در این ماه حس نخواهند کرد.

هفته ی دهم بارداری

در هفته دهم بارداری جنین استخوان های بدنش کامل تشکیل می‌شود. از این هفته به بعد رشد جنین بسیار سریع تر از قبل خواهد بود. الان تقریبا 8/3 سانتی متر طول دارد.

در این هفته جنین شکل و شمایل انسانی می‌گیرد. جنین هنوز سر بزرگی دارد و تقریباً بقیه اندام هایش به اندازه سرش رشد نکرده اند. اگرچه  غضروف های جلوی سر به تدریج در حال تبدیل شدن به استخوان هستند، اما هنوز هم نرم و حساس هستند و خیلی راحت می توان تقسیمات مغزی او را دید.

هفته ی یازدهم

در هفته یازدهم بارداری جنین انگشتان دست و پا دارد و انگشتانش تقریباً بیش از 5 سانتی متر طول و تقریباً 5/9 گرم وزن دارد. هنوز نمی توان جنسیت او را فهمید، اما اگر پسر باشد بیضه ها در حال شکل گیری هستند و اگر دختر باشد تخمدان ها در حال شکل گیری هستند.

دست ها و پاها مقابل بدن، گوش ها تقریباً در پایین ترین مراحل شکل گیری است، راه های تنفس انتهای بینی شکل گرفته است. زبان و کام در دهانش به وجود آمده و نوک سینه ها شکل گرفته اند. در هفته ی 11 بارداری در واقع جنین ویژگی های بارز انسانی دارد.

هفته ی دوازدهم

در هفته دوازدهم بارداری در سیستم گوارش، تنظیم بین سیستم گوارش و عضلات گوارشی شروع شده است. همچنین روده شروع به تمرین حرکات عضلانی برای هضم غذا می کند. مغز استخوان مشغول ساخت سلول های خونی است و غده هیپوفیز در مغز شروع به تولید هورمون هایی کرده که نوزاد را طی ده ها قادر خواد کرد که بچه های خودش را داشته باشد.

هفته ی سیزدهم

در هفته سیزدهم بارداری تارهای صوتی جنین تشکیل می‌شوند، استخوان­های بسیار کوچک، شروع به تشکیل بازوها و پاهایش می‌کنند ­و چون می­تواند آن­ها را به شکل نامنظمی حرکت دهد ممکن است بتواند انگشت شستش را در دهان کند. جفت برای برطرف کردن نیاز­های روز افزون جنین در­حال رشد است.

وزن جفت حالا حدود 3/28 گرم است و موقع تولد حدود 5/453 تا  907 گرم خواهد بود. در این هفته چهره ی جنین در سونوگرافی بهتر دیده می­شود. چرا که چشم­ها به هم نزدیک­تر شده و گوش­ها در محل طبیعی خود قرار می­گیرند جنسیت جنین در صورتی­که سونوگرافی از داخل رحم انجام شود، نیز قابل تشخیص است.

پایان هفته سیزدهم یعنی اتمام سه ماهه اول بارداری و به زودی بیشتر علائم زودرس بارداری را مادران پشت سر خواهند گذاشت.

بعضی خانم­ها تهوع و بدن درد را با تأخیر در ماه­های چهارم و حتی پنجم تجربه می‌کنند و متأسفانه برای بعضی مادران باردار این­ها و بعضی دیگر از نشانه­ های سه ماهه­ ی اول مثل: نفخ، یبوست، سردرد و دردناکی سینه در طول بارداری ادامه دارد.

 

مامای همراه

سرویس همپای مادر که توسط تیم نوکو راه اندازی شده به صورت آنلاین و شبانه روزی به خدمت رسانی به مادران باردار ، تازه زایمان کرده و دارای فرزند تا 2 سال می پردازد.

پیشنهاد ما : تماشای ویدیوی بدن مادر تا هفته نهم بارداری 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید