5 دلیل سخت بودن بخشیدن دیگران

0
1423
بخشیدن دیگران
بخشیدن دیگران

از کودکی به ما گفته اند بخشیدن دیگران کار پسندیده ای است. پس چرا هنوز هم به سختی میتوانیم ببخشیم؟ در این قسمت 5 دلیل سخت بودن بخشش را به شما معرفی میکنیم تا شاید این کار برایتان ساده شود:

نقش زبان در حفظ خاطرات به مدت طولانی

طبق نظر فرانک هیل, فیزیکدان و مهندس نرم افزار, دلیل سخت بودن بخشش این است که ذهن آگاهانه انسان به سختی میتواند در لحظه حضور داشته باشد. ادغام زبان با ذهن آگاهانه برای ما مثل یک ماشین زمان است که با کمک آن در خاطراتمان پرسه میزنیم. گرچه مدیتیشن افکار ناخواسته ای که باعث آزارمان شده را سبک تر میکند, اما این زبان است که باعث انحرافمان میشود. وقتی به گذشته درد آور یا کلمات و کارهای شخصی که ما را آزار داده فکر میکنیم این لحظه ها در خاطر ما نقش میبندد. هرچه بیشتر به گذشته فکر کنیم این افکار بیشتر در ذهن ما باقی میماند و بخشش برایمان سخت تر میشود.

خشم بیش از حد کنترل را از دستمان خارج میکند

در زمان عصبانیت به شدت احساساتی میشوید و بخشش برایتان غیر ممکن به نظر میرسد. اما بیشتر اوقات از یک وضعیت عصبانی هستیم چون احساس میکنیم حق با ماست و به این ترتیب از رویارویی مستقیم با مسئله ای که پیش آمده طفره میرویم. خشم بیش از حد ما را از پرداختن به مشکل اصلی منحرف میکند. بهتر است به جای احساسات بیش از حد با منطق و بدون غرض ورزی به موضوع نگاه کنیم. بخشش با داشتن درک و آگاهی میسر میشود و خشم و بهانه باعث میشود فقط به مسائل بی اهمیت توجه کنیم.

ترس از آزار دیدن دوباره

ترس از ناامیدی و آزار دوباره بخشیدن دیگران را برای شما سخت تر میکند. این موضوع یک مکانیسم تدافعی است که شما را در برابر آزار و آسیب مجدد محفوظ نگه میدارد. حتی ممکن است شما شخصی باشید که از تقاضای بخشش میترسید چون نمیخواهید باز هم باعث ناامیدی دیگران شوید. بنابراین تصورات از پیش تعیین شده بر اساس اتفاقاتی که قبلا برایتان رخ داده بخشش را برای شما سخت تر میکند.

میخواهید کسی که باعث آزارتان شده را مجازات کنید

اگر نسبت به کسی کینه به دل بگیرید سعی میکنید او را مجازات کنید. این احساس به شما کمک میکند تا بعد از قربانی شدن یا آزار دیدن احساس قدرت و کنترل بیشتری پیدا کنید. با این حال اگر طرف مقابل ناآگاهانه باعث آزارتان شده این کار بی تاثیر است. در واقع آن فرد به زندگی عادی اش ادامه میدهد و شما با خشم و کینه ای که در دل دارید بیشتر عذاب میکشید.

احساس میکنید طرف مقابل شما را درک نمیکند و نمیتوانید به او اعتماد کنید

در شرایطی که طرف مقابل هرگز شما را درک نکرده یا به حرف هایتان گوش نداده به سختی میتوانید او را ببخشید. بنابراین ساده ترین کار این است که به خشم و ناراحتی تان ادامه دهید. احتمالا با خودتان میگویید چرا باید کسی که هرگز رفتار مناسبی با من نداشته ببخشم؟ اما چنین فکری شرایط را برای هر دوی شما پیچیده تر میکند و مانع از این میشود که مستقیما مشکلتان را با یکدیگر حل کنید.

 

مقالات مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید