تحریکات داخل رحمی مانند موسیقی برای تکامل نوزاد موثراست؟

2
657

آیا انجام تحریکات داخل رحمی مانند موسیقی برای تکامل نوزاد موثراست؟

همان طور که می دانیم جنین دارای پنج گونه حواس از جمله شنیداری و چشایی و بویایی و دیداری و لامسه می باشد. تحریکات داخل رحمی مانند گوش دادن به موسیقی ملایم و آرامش بخش نه تنها باعث جلوگیری از استرس و اضطراب مادر می شود بلکه تحقیقات نشان داده اند مادرانی که در طول بارداری موسیقی های آرامش بخش گوش می دهند فرزندانی باهوش تر دارند و همچنین این نوزادان در طول بزرگسالی قدرت یادگیری خوبی دارند.پس همان طور که گفتیم مادران باید غذایی که می خورند و کلامی که استفاده می کنند و چیز هایی که می بینند و می شنوند مانند موسیقی را با احتیاط انتخاب کنند چون در خلق و خو و تکامل مغز و اعصاب جنین موثر است.

بیشتر مادران از همان ابتدای بارداری که متوجه حاملگی خود می شوند تحت نظر ماما یا پزشک و یا حتی همپای مادر هستند مرکز های مشاوره و خدمات مامایی ارائه دهنده خدمات مامایی و مشاوره هستند و همچنین با ارائه همپای مادر که در طول بارداری می تواند با ارائه خدمات باعث سلامت جان مادر و جنین می شود اما همان طور که مر بی مادر خدمات کنترل و تغذیه بارداری و تست غربالگری را به مادر آموزش می دهد که چه زمان و رفتاری در بارداری مناسب است از لحاظ روحی با انجام برخی تحریکات داخل رحمی می توانیم تا حدود زیادی رشد و تکامل جنین خود را بیشتر کنیم.

موسیقی

یکی از این تحریکات داخل رحمی موسیقی می باشد. همین موسیقی های ملایم و آرامش بخش در طول بارداری می تواند تا حدود بسیار زیادی از اضطراب ها و استرس های روزمره زندگی کم کند. همین موضوع نیز باعث می شود تا مادر کمتر تحت استرس و فشار قرار بگیرد و برای جنین و تکامل ان مفید است. علاوه بر موضوع آرامش بخش موسیقی، وقتی جنین درون رحم مادر است موسیقی را می شنود و آن را حس می کند. با کاهش اضطراب و استرس مادر، خون مناسبی از طریق جفت به جنین می رسد همین موضوع سبب فعالیت و حرکات جنین می شود و تعداد ضربان قلب اون نیز مرتب و زیاد خواهد شد.محققان ثابت کرده اند وقتی مادری در حین بارداری به طور مرتب با موسیقی ها آرامش بخش استراحت کند جنین آن در سن بالاتر یعنی بزرگسالی هوش بیشتری نسبت به کودکان دیگر دارد و می تواند به راحتی همه مسائل را یاد بگیرد. مادرانی که به موسیقی علاقه دارند بهتر است موسیقی های آرامش بخش را در برنامه های خود قرار دهند چرا که گوش دادن به موسیقی های گوش خراش و نامناسبی که سبب غم مادر می شوند باعث می شود فشار خون  مادر بالا برود در حالی که اگر فرد عادی و غیر حامله این نوع موسیقی را گوش دهد دچار افزایش فشار خون نمی شود.

جنین درون رحم مادر دارای پنج گونه حواس می باشد از جمله :حواس شنیداری بویایی و دیداری و چشایی و لامسه

حواس شنیداری

همان طور که گفتیم حواس شنیداری یکی از مهم ترین حواس پنج گانه جنین است پس گوش دادن به موسیقی های مناسب می تواند سبب رشد و تکامل مغز جنین شود. تحقیقات نشان داده اند وقتی مادری در دوران بارداری موسیقی ملایم و آرامش بخشی را گوش می دهد وقتی نوزاد این مادر به دنیا می آید نسبت به بقیه نوزادان آرامش بیشتری دارد و احساس امن بودن دارد طوری که انگار همیشه درآغوش والدین می باشد. با توجه به آرامش روحی و روانی نوزاد وقتی او بزرگتر می شود و پا به سن بزرگسالی می گذارد در طی دوران تحصیل خود بهتر می تواند نسبت به سایرین درس های خود را فرا بگیرند.

علاوه براین موضوعات مطرح شده مادرانی که در دوره بارداری خود نگران آینده هستند و استرس و اضطراب دارند ممکن است بعد از زایمان دچار افسردگی پس زایمان بشوند با شنیدن موسیقی در این دوره تا حدود بسیار زیادی از افسردگی پس از زایمان جلوگیری می شود پس مادران در دوره بارداری بهتر است به همه ی رفتار های خود مثل خوردن غذا و گوش دادن موسیقی و صحبت کردن و بوییدن گل های تازه توجه کنند‌.

 

همه چیز درباره رشد و تکامل ذهنی در کودکان صفر الی شش ساله

همان طور که گفتیم رشد و تکامل کودک درون رحم زمانی که یک جنین کوچک می باشد صورت می گیرد پس در دوران حاملگی مادران باید احتیاط کنند تا دوره خوبی را پشت سر بگذارند و در بهترین شرایط ممکن باشند تا بتوانند کمک زیادی جهت رشد و تکامل مغز جنین شود. بهتر است در دوره پره ناتال یا بارداری از هرگونه استرس و اضطراب و دود سیگار و الکل پزهیز کنند چون آثار مخرب آنها شناسایی شدند. برای رشد و تکامل جنین در درون رحم علاوه بر عوامل روحی روانی مادر بهتر است اسیدفولیک مصرف شود تا از نقایص لوله ی صبی و ناهنجاری های جنینی در این دوره جلوگیری کنیم.

مواد غذایی که مادران باید در دوره بارداری برای رشد و تکامل بهتر مغز مصرف کنند:

  • همان طور که گفتیم اسید فولیک یک ماده ی حیاتی برای رشد و تکامل مغز و جلوگیری از نقایص لوله عصبی و ناهنجاری های جنینی می شود بهتر است در دوران بارداری حتی قبل از اقدام به بارداری خوردن روزانه ۱ میلی گرم اسید فولیک فراموش نشود
  • مصرف میوه و سبزیجات تازه مانند پرتقال و کلم بروکلی و اسفناج در طول بارداری برای جنین بسیار مفید است و باعث رشد و تکامل مغز و اعصاب او می شود بهتر است مادران در این دوره از خوردن سبزیجات با برگ های سبز را فراموش نکنند.
  • مصرف امگا3 در طول بارداری و مواد غذایی حاوی امگا ۳ در رشد و تکامل مغز و اعصاب جنین بسیار مفید است بنابراین به مادران استفاده از ماهی و تخم مرغ و آجیل توصیه می شود.

هنگامی که جنین درون رحم مادر قرار دارد در واقع بخش عمده ای از تکامل و رشد خود را در درون رحم طی میکند پس رفتار های مادر می تواند تاثیر زیادی بر رشد و تکامل کودک بگذارد.

نقش شیر مادر در رشد و تکامل مغز کودک

شیر مادر یک موهبت الهی می باشد که علاوه بر وجود عوامل ایمنی در شیر مادر باعث می شود به دلیل وجود پروتئین و ویتامین های بسیاری در شیر سبب افزایش هوش نوزادان می شود و همین موضوع باعث رشد و تکامل بیش از پیش مغز و اعصاب نوزاد می شود. وجود اسی آمینه تریپتوفان و کلستروم در شیر مادر سبب جلوگیری از افسردگی و خشم در دوره ی بزرگسالی می شود. شیر مادر به دلیل وجود ویتامین AوE  در شیرمادر برای مغز کودک بسیار مهم می باشد بنابراین مادران نباید برای راحتی خود از شیرخشک برای تغذیه ی فرزندشان استفاده کنند. آغوز یا همان شیر روزهای اول پس از تولد دارای چربی کمی می باشد اما ویتامین های محلول در آب بسیاری را دارا می باشد به همین دلیل پس از تولد نوزاد به مادرش توصیه می شود که با آغوز نوزاد خود را تغذیه نمایند زیرا این مواد با ارزش دارای عوامل ایمنی بسیاری می باشد که از بیماری ها جلوگیری می کند و باعث رشد و تکامل مغز نوزاد می شود.

منابع :

  • بیبی سنتر
  • راهنمای مادران برای تغذیه با شیر مادر وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی

 

مامای همراه

سرویس همپای مادر که توسط تیم نوکو راه اندازی شده به صورت آنلاین و شبانه روزی به خدمت رسانی به مادران باردار ، تازه زایمان کرده و دارای فرزند تا ۲ سال می پردازد.

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید