تربیت کودک 2 ساله

2
772

تربیت کودک 2 ساله

بچه های کوچک گاهی اوقات تلخی میکنند مهم ترین وظیفه شما این است که به کودک خود بیاموزید در این مواقع خودش را کنترل کند.تسلیم او نشوید و سعی نکنید برایش دلیل و منطق بیاورید. ضمن حفظ آرامش خود او را به جای امنی ببرید که بتواند گریه اش را تمام کند سپس او را در آغوش گرفته و آرام کنید.قبل از آغاز بهانه جویی حواسش را پرت کنید.

 به کودک نوپا خود توجه زیادی داشته باشید.

برای به اشتراک گذاشتن فعالیتهای سرگرم کننده وقت بگذارید و با هم بازی کنید.  به عنوان مثال ، کودکان نوپا عاشق لباس پوشیدن ، بازی کردن با جعبه های بزرگ مقوایی خالی و دویدن در باغ یا پارک هستند بهتر است فقط  فرزندتان را با بازی دنبال وکنترل کنید.

 •  با هم بخوانید او دوست دارد در تکرار آوازهای قافیه دار کمکش کنید .این کار تخیل کودک نوپا را تحریک می کند و به او کمک می کند تا درباره دنیای اطراف خود بیاموزد.
 • وعده های غذایی منظم خانوادگی داشته باشید.  وعده های غذایی خانوادگی می تواند روابط خانوادگی و احساس تعلق فرزند شما را تقویت کند.
 • اگر کودک نوپا شما ناامید یا ناراحت شد ، به او کمک کنید تا درمورد احساسات خود واژه هایی را پیدا کند و او را نیز آرام کنید .

  درک احساسات بخش مهمی از خود تنظیمی است ، که در حال حاضر و در آینده برای همه روابط فرزندتان مهم است.

اگر کودک نوپا در جدایی از شما مشکل دارد ، در مورد مواقعی که جدا می شوید با او صحبت کنید .  كودكان احساس امنیت بیشتری می كنند اگر بدانند كه شما كجا خواهید بود و چه زمانی باز خواهید گشت.

ویژگی های کودک یک الی دوساله

 •  کودک 1-2 ساله فرد آگاهی است.
 •  احساس ترس ، خجالت ، همدلی و حسادت را بروز میدهد.
 •  شروع به مستقل تر شدن می کنند و می خواهند بدون کمک شما کارهایی انجام دهند،
 •  یاد میگیرد برای خواسته های خود صبر کند.
 • اگر در مقابل بدرفتاری هایش التماس کنید یا عصبانی شوید بیشتر مقاومت میکند.
 •  با کمک شما کودک شما شروع به یادگیری نحوه استفاده از کلمات برای برقراری ارتباط بهتر می کند.

 نیازی نیست که صحبت کردن و برقراری ارتباط را به  کودک نوپای خود  “آموزش”  دهید.  او از طریق تعامل روزمره ، به خصوص با شما یاد می گیرد.

 

 

 •  وقتی فرزند شما به سوالاتتان پاسخ می دهد ، مهم است که نشان دهید واقعاً گوش می دهید.  شما می توانید این کار را با برقراری تماس چشمی وپرسیدن سوالاتی برای تایید حرف هایش انجام دهید وقتی این کار را کردید ، این پیام را ارسال می کنید که آنچه کودک شما می گوید برای شما مهم است.
 •  تعامل ساده و معنی دار مانند اینها فرزند شما را ترغیب به صحبت بیشتر و استفاده از کلمات بیشتر می کند. کودکان معمولاً وقتی که کلماتی برای بیان ایده ها و احساسات ندارند ، از زبان بدن استفاده می کنند.

 

نکاتی برای صحبت کردن کودکان نوپا

 •  در اینجا چند ایده عملی و روزمره وجود دارد تا کودک نوپای شما صحبت کند و به او در یادگیری کلمات بیشتر کمک کند:
 •  با هم شعر بخوانید و داستانها را به اشتراک بگذارید.  داستانهایی که الگوهای کلمه ای دارند ، قافیه ها و تصاویر رنگارنگ غالباً  توجه کودک را به خود جلب می کنند.
 •  با کودک خود آهنگ بخوانید یا قافیه بگویید.  این به او کمک می کند صداهای مختلف کلمه را بفهمد  و سرگرم کننده است.
 •  وقتی با کودک نوپای خود بازی می کنید ، از کلمات برای توصیف آنچه اتفاق می افتد استفاده کنید .
 • با استفاده از کلمات و اشیاء موارد مختلف را باهم مقایسه کند .  به عنوان مثال ، شما می توانید دو جفت کفش را نشان دهید و بگویید ، “ما بیرون می رویم. کدام را ترجیح می دهی بپوشی چکمه های قرمز یا کفش آبی ؟
 • وقتی فرزند شما از افعال “ساخته شده” مانند “رفت” استفاده می کند ، جمله را با کلمه صحیح تکرار کنید.  به عنوان مثال ، “بله ، مرد از در بیرون رفت”.

 کودکان همه چیزهایی را که می گوییم درک نمی کنند.

سعی کنید آن را به روش های مختلف بیان کنید.  به عنوان مثال ، “بلوک ها را در جعبه قرار دهید” ، یا “این جعبه وجود دارد.  بلوک ها را داخل آن قرار دهید ، یا «بلوک ها را به سمت جعبه ببرید و آنها را داخل جعبه بگذار».

کودکان نو پا به همان دلایل نوزادان گریه می کنند.  اما کودکان نو پا نیز به عنوان روشی برای مقابله با احساسات جدید و دشوار مانند سرخوردگی ، خجالت یا حسادت گریه می کنند.

 

 چگونه گریه کودک نو پا را مدیریت کنید

اگر فرزند شما از نظر جسمی خوب است ، نکات زیر ممکن است به شما کمک کند:

 •  اگر فکر می کنید کودک شما ممکن است خسته باشد ، استراحت ممکن است کمک کند.
 •  اگر فرزند شما عصبانی است   ، او را به جایی ایمن ببرید تا آرام شود.
 •  اگر فرزند شما ناامید شده است ، سعی کنید یک راه حل را با هم تهیه کنید.  به عنوان مثال کودک  ناامید و ناراحت است زیرا بلوک ها در حال سقوط هستند به او بگویید بیا دوباره با هم امتحان کنیم.

والدین مهارت های لازم را به کودکان آموزش می دهند.

شما اولین و مهمترین معلم فرزندتان هستید.  هر روز به کودک خود کمک می کنید تا اطلاعات ، مهارت ها و شیوه های رفتار جدید را بیاموزد.

 مهارت  آموزی به کودکان می تواند اولین گام مهم در مدیریت رفتار آنها باشد.

 

 

 

 مهارت های روزمره

در این مدت کودک شما علاقه دارد کارهای بیشتری را برای خودش انجام دهد. کودک شما ممکن است سعی کند هنگام لباس پوشیدن  کمک کند.  در این سن پوشیدن جوراب ، کفش و لباس بدون دکمه راحت تر است.

کودک شما ممکن است از دو سال به بعد علائمی را نشان دهد که برای آموزش توالت آماده است.  اما برای بعضی کودکان غیر معمول نیست که حدوداً در 18 ماهگی علائم آماده بودن را نشان دهند.

 

 بازی و یادگیری

بازی مهم است زیرا این نحوه یادگیری فرزند شما است. در این سن کودک شما از طریق بازی تظاهر میکنند- به عنوان مثال تظاهر به نوشیدن از یک فنجان – شروع به تصور و خیال پردازی می کند.  با بزرگتر شدن ، وانمود کردن بازی پیچیده تر می شود و شما ممکن است او را در حال انجام کارهایی مانند جارو کردن کف با یک شاخه درخت پیدا کنید.

کودک شما از صحبت کردن لذت می برد ، و کلمات او حتی می تواند صدای بالا و پایین را داشته باشد ، دقیقاً مثل بزرگسالان.  به احتمال زیاد ترکیبی از کلمات واقعی را خواهید شنید.درطول این مدت تواناییش در یادگیری زبان بسیار افزایش میابد.بعضی از کودکان دوساله هر دو ساعت یک واژه نو یادمیگیرند.

در 18 ماهگی ، کودک شما تمام وقت کلمات را یاد می گیرد – معمولاً 1-2 کلمه در هفته یا حتی شاید یک کلمه در روز.  او ممکن است اشیاء آشنا ، افراد و قسمت های بدن را – مثلاً گوش ، بینی یا انگشتان پا – نام ببرد و نشان دهد.  او همچنین ممکن است صدای حیوانات را مانند “مو” صدا کند ، یا همان صدا یا کلمه را بارها و بارها بگوید.شما قادر خواهید بود بیشتر از آنچه او به شما می گوید درک کنید.

 

 تا دو سال ، کودک نوپای شما ممکن است بتواند “من” ، “شما” و “ما” را بگوید و جملات را با 2-3 کلمه به کار ببرد – مثلاً  “من این کار را می کنم”.

 

کودک نوپا شما تا 18 ماهگی به تنهایی راه می رود و شروع به دویدن می کند.  او با کمک شما از پله ها بالا و پایین می رود یا از مبلمان بالا میرود.  پرتاب و لگد زدن به توپ ، نوشتن با مداد یا مداد رنگی و ساختن برج های کوچک بلوک ممکن است از موارد مورد علاقه وی باشد.

این ایده خوبی است که بدانید چگونه می توانید خانه خود را ایمن کنید تا کودک فعال شما بتواند به داخل آن حرکت کند.

 در این سن ممکن است فرزند شما:

 •  حرکات شما را کپی کند،به عنوان مثال ، او ممکن است به شما در جارو کردن کف کمک کند
 •  بیشتر از یک دست نسبت به دست دیگر استفاده کند.

در نزدیکی او باشید در حالی که بازی  و کاوش می کند ، به کودک شما اطمینان می دهد که چیزهای جدید را به تنهایی امتحان کند.  این می تواند به او کمک کند تا وقتی بزرگتر شد استقلال و اعتماد به نفس داشته باشد.

 •  به فرزند خود فرصتی دهید که با دیگران بازی کند: بازی کردن راهی عالی برای  فرزند شما برای دوست داشتن و یادگیری نحوه کنار آمدن با فرزندان دیگر است.
 • مهارت های روزمره مانند استفاده از قاشق ، نوشیدن از یک فنجان و بیرون کشیدن کلاه را به او یاد دهید.

 با کودک نوپا صحبت کنید :

نامگذاری و صحبت کردن در مورد چیزهای روزمره – اجزای بدن ، اسباب بازی ها و وسایل خانگی مانند قاشق یا صندلی – به پیشرفت مهارت های زبانی کودک شما کمک می کند.

 با کودک نوپا خود بخوانید:

می توانید صحبت کردن و تخیل کودک خود را با خواندن با هم ، گفتن داستان ، خواندن آهنگ و خواندن شعرهای مهد کودک ترغیب کنید.

 

چگونه کودک خود را ایمن نگه دارید

موادی در خانه شما هستند که کودک شما هنگام بلع ، استنشاق یا لمس آنها آسیب ببیند   شامل مواد شوینده ، پاک کننده ،  بهداشتی ، مواد شیمیایی باغ و سایر محصولات خانگی معمول است.

 مسمومیت بیشتر در کودکان زیر پنج سال رخ می دهد.  این بیماری بخصوص در کودکان بین 1 تا 3 سال شایع است.

اولین قدم برای جلوگیری از مسمومیت های کودکان این است که سموم خانگی را در بالا در یک گنجه قفل شده ، دور از دسترس و دید فرزند خود نگه دارید.  در صورت امکان ، کمد باید حداقل 1.5 متر ارتفاع داشته باشد و باید دارای قفلهای مقاوم در برابر کودک باشد.

 

کودک شما برای بدن خود برای تهیه ویتامین D به مقداری نور خورشید احتیاج دارد ، که برای مواردی مانند استخوان های قوی و عضلات لازم است.  اما شما باید مراقب باشید که کودک شما تا چه میزان آفتاب بگیرد.

وقتی کودک شما بیرون بازی میکند حتما کلاه روی سرش گذاشته و از ضدافتاب استفاده کنید.

 

 

مراقبت از دندان: تمیز کردن دندانها و لثه های نو پا

 دندانهای کودک نو پا نیاز به تمیز کردن دو بار در روز – صبح و قبل از خواب دارد.

از یک مسواک کوچک و نرم استفاده کنید که برای کودکان زیر دو سال طراحی شده است. قبل از ۱۸ ماهگی کافی است از آب روی مسواک استفاده کنید ، مگر اینکه دندانپزشک چیز دیگری را به شما بگوید.  در 18 ماهگی ، شما می توانید مقداری خمیردندان با فلوراید کم به اندازه نخود فرنگی را استفاده کنید ، مگر اینکه دندانپزشک مقاومت به فلوراید بالاتری را توصیه کند.

 

کودک شما در حدود دو سالگی می تواند به تمیز کردن دندان های خود کمک کند.  اجازه دهید کودک شما مسواک را خودش نگه دارد ، به او کمک می کند که احساس کند بخشی از این عمل است.  اما کودک شما تا حدود هشت سالگی به تمیز کردن دندانها با کمک و نظارت شما نیاز دارد.

 

 شما در مقام پدر یا مادر یک بچه خردسال، احتمالا سوالات زیادی داشته و نگران آن هستید که مبادا اشتباهی کنید.یکی از بهترین روشهای برخورد با نگرانی و تنهایی عبارتست از اشنایی و صحبت با سایر والدین و بچه ها.

هنگامی که شما به مراقبت از کودک متمرکز هستید ، ممکن است  خود را فراموش کنید.  اما مراقبت ازخ‌ودتان از نظر جسمی ، ذهنی و عاطفی به فرزند شما در رشد و پیشرفت کمک خواهد کرد.

منابع

 • raisingchildren.net.au
 • parentingfrbrain.com

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید