تست پروفیل بیوفیزیکی

1
1580

nv تست پروفیل بیوفیزیکی سلامت جنین ۵ آیتم بررسی می شود که به شرح زیر هستند:

تست بدون استرس یاNST

حتما باید دو عدد تسریع در ۲۰ دقیقه داشته باشیم و تنفس جنین و تون  عضلات و حرکات جنین و همچنین مایع آمنیون اندازه گرفته می شود اگر همه ی این آیتم ها امتیاز ۲ را بگیرند در واقع امتیاز کل پروفیل بیوفیزیکی ۱۰ می باشد که بهترین حالت ممکن است و جنین بدون مشکل و طبیعی می باشد و PHخون جنین حالت نرمال می باشد واسیدی نمی باشد. پس این تست بیشتر سلامت جنین را شناسایی می کند و در واقع یکی از تست های بررسی قبل از زایمان می باشد.

Bpp تست پروفایل بیوفیزیکی

همان طور که گفتیم مادران در ابتدای بارداری جهت کنترل بارداری و سلامت جنین و مادر به مرکز های مشاوره و خدمات مامایی مراجعه می کنند و در این مرکز مشاوره همپای مادر یا ماما با توجه شرایط مادر و جنین جهت بررسی سلامت آن ها تست های مختلفی از جمله تست بیوفیزیکال پروفایل bpp  را انجام می دهند.این تست از اهمیت ویژه ای برخوردار است . مادران باردار علاوه بر تست غربالگری و آزمایشات لازم برای سلامتی جنین و تشخیص وضعیت های نامناسب و خطرناک برای جنین بهتر است تست بیوفیزیکال را انجام دهند. کوچینگ مادر یا همپای مادر علاوه بر مشاوره درباره بارداری میتواند در هرزمان در دسترس باشد حتی زمانی که دسترسی به بیمارستان و یا پزشک و ماما امکان پذیر نباشد. همپای مادر در واقع مربی مادر در دوران بارداری محسوب می شود و همین مامای آموزش دیده و آگاه با استفاده از تکنیک کاهش درد در هنگام زایمان به عنوان مربی کمک های زیادی خواهد کرد که در واقع نقش مامای همراه را به عهده دارد. پس برای پشتیبانی از مادر بهتر است همپای مادر در طول بارداری تست های تشخیص سلامت مادر و جنین را تجویز کند.

سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل

در تست بیوفیزیکان پروفایل پنج آیتم چک می شود تا سلامت جنین تایید شود این پنج آیتم به شرح زیر هستند:

  • FHR  یا همان ضربان قلب جنین  در این تست چک می شود و اگر مشکلی در ریتم ضربان قلب وجود داشته باشد این مشکل شناسایی می شود و حتما رفع می شود در غیر این صورت زایمان می تواند گزینه ی خوبی باشد.
  • نفس کشیدن جنین و تنفس جنین : باید حتما تنفس جنین دیده شود در غیر این صورت مشکلی مهمی پیش می آید.
  • حرکت کردن جنین: جنین باید حتما یک حرکت انجام دهد و یا حتی ۱ الی ۲ اپیزود از حرکت مثل باز و بسته کردن چشم ها و حرکت جنین ها
  • حجم مایع آمنیون یا همان مایعی که اطراف جنین را فرا گرفته است اندازه گیری می شود.\
  • تون جنین: یک یا بیش از یک اپیزود باز و بسته کردن اندام های جنین

به طور معمول انجام این ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد. در این تست برای برای هر آیتمی که ذکر کردیم در صورت طبیعی بود این آیتم ها امتیاز ۲ در نظر گرفته می شود و اگر هر متغیر غیر طبیعی باشد صفر منظور می شود.بهترین و بیشترین امتیاز ممکن برای یک جنین طبیعی ۱۰  امتیاز است.داروهایی که مادر مصرف میکند مانند مورفین می تواند سبب کاهش چشمگیرامتیاز تست شود.تحقیقات نشان داده اند که در اواخر غروب یعنی ساعت ۸ تا ۱۰ شب امتیاز تست بیوفیزیکی بیشتر است نسبت به صبح که جنین در خواب به سر می برد.

نحوه امتیاز دهی به اجزای پروفایل بیوفیزیکی چگونه می باشد؟

تست بدون استرس یاNST  که ضربان قلب جنین و FHR  جنین چک می شود همان طور که در مقاله NST چیست؟ در باره NST  تست بدون استرس صحبت کردیم یکی از آیتم های این تست می باشد. در صورتی که ضربان قلب جنین در عرض ۲۰ دقیقه ۲ بار نسبت به خط پایه ضربان قلب افزایش پیدا کند تست NST بدون مشکل است و امتیاز ۲ به این تست تعلق می گیرد.اگر هیچ تسریعی نداشته باشیم و یا یک تسریع یعنی بالا رفتن ضربان قلب نسبت به خط پایه داشته باشیم امتیازی که به این تست تعلق میگیرد صفر می باشد.

  • تنفس جنین: اگر به مدت ۳۰ دقیقه و یا نیم ساعت جنین ۱ بار تنفس ۳۰ ثانیه ای کند امتیاز ۲ از این آیتم دریافت میکند در غیر این صورت امتیاز صفر تعلق می گیرد.
  • حرکات جنین:اگر جنین در عرض نیم ساعت ۳ یا بیشتر حرکت داشته باشد ۲ امتیاز تعلق می گیرد و اگر کمتر از ۳ حرکت مشخص داشته باشیم امتیاز صفر تعلق می گیرد.
  • تون جنین: اگر ۱ بار یا بیشتر اکستانسیون یا باز کردن و فلکسیون یا خم کردن امتیاز ۲ را به این آیتم خواهیم داد در غیر این صورت صفر به این آیتم تعلق می گیرد.
  • حجم مایع آمنیون : حجم مایع آمنیون  و یا یک بسته مایع آمنیون حداقل باید ۲ سانتی متر باشد که امتیاز ۲ تعلق بگیرد در غیر این صورت امتیاز صفر  به این تست تعلق خواهد گرفت.

هر ۵ تا آیتم باید امتیاز ۲ داشته باشند تا جمع آن ها عدد ۱۰ باشد.

ارتباط پروفیل بیوفیزیکی با PH  خون بند ناف بعد از تولد نوزاد

معمولا اگر امتیاز پروفیل بیوفیزیکی بالا باشد یعنی جنین آسیفیکسی باشد PHخون آن طبیعی می باشد و اگر امتیاز این پروفیل بیوفیزیکی کمتر از ۱۰ باشد PH  خون اسیدی می شود به همین دلیل جنیین هایی که با پروفیل بیوفیزیکی پایین متولد می شوند بعد از تولد معمولا خون با PHکمتری دارند.

تفسیر امتیاز کل پروفیل بیوفیزیکی

حالا اگر امتیاز کل این تست عدد ۱۰ باشد یعنی جنین حالت بسیار خوب و نرمالی دارد. جنین طبیعی و بدون آسیفیکسی (اسیدی بودن خون)  می باشد.

مادران دیابتی و حاملگی پست ترم یعنی بعد از ۴۱ هفته باید دو هفته یک بار در اواخر حاملگی تست پروفیل بیوفیزیکی انجام دهند. حالا اگر تست پروفیل بیوفیزیکی امتیازش ۸ الی ۱۰ باشد و مایع آمنیون یعنی همان مایع اطراف جنین کم نباشد نیاز به اقدام خاصی نیست بلکه طبق روند اصلی این تست تکرار می شود ولی درصورت کاهش مایع آمنیون تدابیر درمانی توصیه شده انجام زایمان می باشد.

توصیه های فعلی:

در حاملگی های پرخطر در هفته ۳۲ تا ۳۴ تست پروفیل بیوفیزیکی انجام نی شود اما اگر حاملگی ها دارای عارضه های شدید مانند دیابت باشند این تست در هفته ۲۶ الی ۲۸ آغاز می شود. علی رغم اینکه تست های زیادی جهت سلامت جنین وجود دارند این مسئله باعث شده تست های قبل از تولد به جای پیش بینی کردن بیماری های جنین برای پیشگویی سلامت جنین استفاده شوند. اگر در تست پروفیل بیوفیزیکی حجم مایع آمنیون طبیعی باشد یعنی جنین در مایع کافی غوطه ور باشد و تست بدون استرس همان طور که قبلا راجع به NST صحبت کردیم طبیعی باشد و تسریع در خط پایه ضربان قلب مشاهده شود معمولا این تست از امتیاز زیادی برخوردار می باشد.

 

مامای همراه

سرویس همپای مادر که توسط تیم نوکو راه اندازی شده به صورت آنلاین و شبانه روزی به خدمت رسانی به مادران باردار ، تازه زایمان کرده و دارای فرزند تا ۲ سال می پردازد.

نصب اپلیکیشن نوکو و استفاده از مامای اختصاصی رایگان

شما مادران عزیز می توانید برای بهره مندی از سرویس مامای اختصاصی آنلاین نوکو اپلیکیشن نوکو را نصب و در گزینه سرویس ها ، همپای مادر را انتخاب کرده و از خدمات رایگان ۱۰ روزه آن استفاده کنید.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید