تست NST چیست؟درباره آن چه می دانید؟

0
5484
تست NST

تست بدون استرس یا تست NST زمانی انجام می شود که سلامت جنین مورد شک باشد به همین دلیل به مادر باردار توصیه می شود که قبل از انجام این تست خوراکی شیرین بخورد و به پهلوی چپ دراز بکشد تا اکسیژن رسانی و خونرسانی به جنین بهتر از قبل صورت گیرد. دو پروب دستگاه الکتروکاردیو توکو گرافی دارد که یکی در قله رحم یا فوندوس نصب می شود و پروب دیگری برای ضربان قلب جنین می باشد. این دستگاه دارای یک مانیتور برای نمایش ضربان قلب جنین می باشد که ریتم ضربان قلب جنین را به طور دقیق نمایش می دهد. هر بار جنین حرکت میکند ضربان قلب از حالت عادی بالا تر می رود و تسریع رخ می دهد بهتر است در ۱۰ دقیقه حداقل ۲ یا بیشتر تسریع در ضربان قلب رخ بدهد تا تست طبیعی باشد.

کاربرد تست NST

برای سلامت جنین و با خبر شدن از ریتم ضربان قلب و حرکات آن تست NST  لحاظ شده است. بیشتر مادران  در سه ماهه سوم  به دلیل کاهش حرکات جنین وقتی به ماما یا پزشک خود مراجعه می کنند پزشک برای این مادران NST  را تجویز می کنند و چون اطلاعاتی راجع به این تست ندارند سریعا نگران می شوند و تمایل چندانی به استفاده از این تست نشان نمی دهند اما باید دانست که این تست ضربان قلب جنین را نمایان می کند و اگر جنین تحت فشار باشد و یا مشکلی در رحم داشته باشد با تغییر در ضربان قلب به ما نمایان می سازد.

تستNST یا NONSTERESS TEST

این تست مانند نامش بدون استرس انجام می گیرد به همین دلیل کوچکترین آسیبی به شما و فرزندتان اعمال نمیکند و غیر تهاجمی می باشد. تست NST  را با استفاده از دستگاه کاردیوتوکوگرافی انجام می دهند این دستگاه دو پروب دارد که یک پروب ضربان قلب جنین را تفسیرمی کند و پروب دیگر که در قله رحم یعنی بالای آن وصل می شود و انقباضات رحم را ثبت خواهد کرد. پس هیچ آسیبی  به جنین و مادر نمی رسد.این دستگاه کاردیوتوکوگرافی توسط امواج داپلر و هنگام تکان خوردن جنین و حرکت آن که با فشار دادن دکمه توسط مادر در ضربان قلب جنین تغییراتی ایجاد می شود به صورتی که هر گاه جنین حرکت می کند و تکان می خورد ضربان قلب جنین از خط پایه بیشتر می شود.

این دستگاه علاوه بر دو پروب ذکر شده که روی شکم بسته می شود یک مانیتور و صفحه نمایش دارد و خط ضربان قلب جنین را نشان می دهد که حتما ضربان قلب جنین بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ ضربان در دقیقه باشد اگر ضربان قلب جنین کمتر از ۱۲۰ ضربان قلب باشد به این مسئله برادی کاردی می گویند که ضربان قلب جنین کمتر از حد معمول می زند و اگر تعداد ضربان قلب جنین بیشتر از ۱۶۰ ضربه در دقیقه باشد به آن تاکی کاردی می گویند.از هفته ی ۲۴ بارداری به بعد این تست را می توانیم انجام دهیم  و ضربان قلب جنین را در مانیتور نمایان می شود و زمان خواب و بیداری که جنین هم غیر فعال و هم فعال می باشد را نشان می دهد‌. تا ۷۵ دقیقه در تست NST  اگر جنین حرکت نکند مشکلی ندارد ولی بعد از این زمان نیاز است مادر یک خوراکی شیرین بخورد و به طرف چپ دراز بکشد تا اکسیژن رسانی و خونرسانی بهتری برای جنین ایجاد شود.

علت تجویز تست بدون استرس جنین NST

وقتی مادری از ۲۲ هفتگی عبور میکند معمولا ضرباتی که جنین به شکمش وارد می کند را حس می کند و با گذشت هفته ها این ضربات شدید تر می شود اگر مادری حرکات جنین خود را کمتر از معمول حس کند و یا به مدت نصف روز حتی با خوردن غذا و دراز کشیدن به پهلوی چپ هم جنین تکان نخورد ماما یا همپای مادر تست بدون استرس یا NST را تجویز می کند.

در مواردی که جفت دارای اختلال است و عملکرد مناسبی ندارد نیز استفاده از NSTتوصیه می شود.

در مواردی که مادر دچار بیماری و عارضه های طبی باشد مانند دیابت که مرگ ناگهانی و غیر پیش بینی شده ی جنین را به همراه دارد حتما تستNST پیشنهاد می شود.

  1. بارداری بعد از ۴۱ هفته استفاده از NST  به مادران توصیه می شود.
  2. در صورتی که مایعی که اطراف جنین را فرا گرفته که به آن مایع آمنیوتیک نیز گفته می شود کم شود.
  3. اگر مادر دچار مسمومیت حاملگی یا پره اکلامپسی باشد تست NST  توصیه می شود.
  4. حتما استفاده از تست بدون استرس یا NST  در چنین شرایطی توصیه می شود.

TOCO چیست؟

یک پروب دستگاه کاردیوتوکوگرافی در بالای رحم و فوندوس آن نصب می شود که انقباضات رحم را نشان می دهد که در زمان زایمان طبیعی برای این که شدت انقباضات و تعداد آن را مشاهده کنیم میتوانیم به مانیتور دستگاه نگاه کنیم.

 اگر تست بدون استرس یا NST  دچار مشکل نباشد و طبیعی باشد دیگر نیازی نیست زایمان  زودتر  از موعد صورت بگیرد و القای زایمانی در چنین شرایطی انجام نمی شود.

همه چیز درمورد تست قلب جنین یا تست بدون استرس NST

قبل از انجام تست آمادگی  خاصی برای انجام این تست وجود ندارد. زمان مورد نیاز برای انجام این تست ۲۰ دقیقه می باشد. مادر در حالت خوابیده و یا حتی به پهلوی چپ دراز می کشد و دو پروب به شکم مادر وصل می شود. بهتر است  مادر قبل از انجام تست بدون استرس یک خوراکی شیرینی مصرف کند تا انرژی لازم برای حرکات جنین را به دست آورد. یک دکمه ی فشاری به دست مادر می دهند تا زمانی که جنین تکان خورد مادر این دکمه را فشار می دهد که در این صورت ضربان قلب جنین از حالت پایه به بالا افزایش می باید و در واقع تسریع در ضربان قلب رخ می دهد. در ۱۰ دقیقه باید حداقل ۲ تا ۳ تسریع در ضربان قلب جنین داشته باشیم تا سلامت جنین تایید شود.

 

 

مامای همراه

سرویس همپای مادر که توسط تیم نوکو راه اندازی شده به صورت آنلاین و شبانه روزی به خدمت رسانی به مادران باردار ، تازه زایمان کرده و دارای فرزند تا ۲ سال می پردازد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید