تغذیه بارداری ، غذاهای سالم و مضر در دوران بارداری

0
1622
تغذیه بارداری
تغذیه بارداری

تغذیه بارداری ، غذاهای سالم و مضر در دوران بارداری

در همان طور که بسیاری از مادران می دانند که تغذیه در دوران بارداری حائز اهمیت است چرا که کمبود مواد غذایی و یا حتی مضر بودن آن می تواند تاثیر بسیار بدی هم برای مادر و هم برای جنین داشته باشد.

  •  

برنامه غذایی روزانه برای زنان باردار

در برنامه روزانه ی خانم باردار باید همه گروه های غذایی گنجانده شود. همچنین مواد غذایی حاوی فیبر نیز حتماً باید وجود داشته باشد. اگر (هرکدام از این گروه های مواد غذایی متناسب با میزان کالری مواد دریافتی در روز تقسیم شود.) افراط در مصرف مواد غذایی باعث اضافه وزن ودیابت بارداری و عارضه های جدی در مامایی خواهد شد.

ممکن است تماشای این ویدیوها برای شما جالب باشد:

ممکن است مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد

اگر  ویدیو بالا برای شما جالب بود می توانید ویدیوهای زیر را تماشا کنید.

چه غذاهایی برای بارداری مفید است؟

لبنیات

محصولات لبنی هم دارای پروتئین و هم دارای کلسیم مورد نیاز مادر و جنین می باشد. همچنین مقادیر فراوان فسفر در این محصولات می تواند برای مادر مفید باشد. لبنیات حاوی پروبیوتیک می تواند خطر فشار خون بالا و دفع پروتئین در ادرار، دیابت بارداری عفونت قارچی واژن را بکاهد.

گوشت ماهی

ماهی سالمون به دلیل مقادیر فراوان اسید های چرب مفید و امگا 3 و 6 خواص خود را دارد که برای مغز و چشم و اعصاب جنین بسیار مفید است. ولی با وجود خواص فوق العاده ی غذاهای دریایی به مادران هفته 2 بار به استفاده از غذاهای دریایی توصیه می شود چرا که در غذاهای دریایی جیوه وجود دارد که برای جنین مضر است.

تخم مرغ

تخم مرغ به دلیل وجود همه ی مواد مغذی یکی از غذاهای ارزشمند برای دوران بارداری محسوب می شود و به دلیل ماده ای به نام کولین می تواند از خطر نقایص لوله های عصبی جلوگیری کند.

سبزی های برگ دار و سبز و میوه ها

سبزیجات برگ دارد و سبز مثل کلم ها و اسفناج و ریحان و … به دلیل وجود اسید فولیک می تواند خیلی مفید در این دوران واقع شوند و از خطر بیماری های عصبی جلوگیری کند همچنین سبزیجات و میوه جات حاوی فیبر، آهن، فولات یا همان فولیک اسید و ویتامین C می باشند.

حبوبات

حبوبات مانند نخود، عدس، لوبیا، سویا، بادام زمینی، نخود فرنگی دارای پروتئین و آهن، فیبر و کلسیم می باشد که بدن خانم باردار به این مواد غذایی در حین بارداری نیاز بیشتری دارد.

فولات یا همان ویتامین B به ویژه در سه ماهه ی اول بارداری برای جنین مفید است چراکه همان طور که گفتیم فولات یا فولیک اسید که مادران از یک ماه قبل بارداری از آن استفاده می کنند، خطر نواقص لوله ی عصبی و نوزادان کم وزن هنگام تولد (LBW) را کاهش می دهند پس این ماده بسیار حیاتی برای جنین است. پس مادران باید از این مواد غذایی بسیار بیشتر در برنامه ی غذایی خود بگنجانند.

مامای همراه

سرویس همپای مادر که توسط تیم نوکو راه اندازی شده به صورت آنلاین و شبانه روزی به خدمت رسانی به مادران باردار ، تازه زایمان کرده و دارای فرزند تا 2 سال می پردازد.

ویدیو های مرتبط با تغذیه بارداری

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید