5 اثر تنبیه بدنی

0
1549
تنبیه بدنی
تنبیه بدنی

تنبیه بدنی در گذشته شایع تر بود. با این حال , در حال حاضر هم این مسئله در بسیاری از منازل و مدرسه ها اتفاق میفته و قوانین سخت گیرانه ای برای محافظت از ما وجود نداره. طبق تحقیقات انجام شده , تنبیه بدنی حتی به مقدار کم , میتونه تاثیراتی رو در فرد ایجاد کنه که تا آخر عمر با اون همراهه. در این بخش , 5 اثر تنبیه بدنی رو به شما معرفی میکنیم.

تاثیرات جسمی

با توجه به شدت تنبیه بدنی انجام شده , فرد ممکنه دچار کبودی , سوختگی یا زخم شه. در این زمان , فرد دچار درد سریع میشه و آزار میبینه. علاوه بر این , تاثیرات جسمی تنبیه بدنی شامل مواردی مثل لکنت زبان, اختلالات خواب و اختلالات روانشناختیه. این موارد زمانی اتفاق میفتن که فرد تحت تاثیر درد ناشی از افکارش قرار میگیره. تاثیرات جسمی ناشی از فشار و اضطرابی که فرد احساس میکنه ممکنه شدیدتر شه و درمان اونها سخته. در موارد جدی, فرد به عوارض جانبی مثل استفراغ, تشنج , فلج شدن و مرگ دچار میشه.

تاثیرات احساسی

گاهی اوقات, افراد تصور میکنن یه ضربه ی آهسته با دست , در فرد مقابل آسیبی ایجاد نمیکنه. در این حالت, ممکنه آسیب فیزیکی شدیدی به وجود نیاد , اما عواقب عاطفی این مسئله ممکنه تا آخر عمر با فرد همراه باشه. تاثیرات احساسی تنبیه بدنی شامل موارد زیره:

  • گریه ی بیش از حد
  • اضطراب
  • افسردگی
  • خشم و خصومت
  • عزت نفس پایین
  • تمایل به خود سرزنشی
  • اختلال استرس پس از حادثه (PTSD)
  • خودکشی (در موارد شدید)

افرادی که تحت تنبیه بدنی قرار میگیرن , معمولا در شناخت هویت قوی و پایدار در خودشون با مشکل مواجه میشن. این افراد به سختی میتونن شکست هایی که تجربه میکنن رو از ارزش هاشون جدا کنن چون , بر این باور هستن که تنها زمانی که با ارزشن میتونن عملکرد خوبی داشته باشن.

تاثیرات اجتماعی

زمانی که فرد تنبیه بدنی رو تجربه میکنه , به سختی میتونه به دیگران اعتماد کنه. این موضوع روی رابطه ی عاطفی فرد تاثیر میذاره چون ممکنه از صمیمیت بترسه و زمان زیادی طول بکشه تا این موضوع رو تجربه کنه. با توجه به شدت تنبیه بدنی انجام شده , ممکنه فرد تمایل نداشته باشه تا از نظر فیزیکی به کسی نزدیک شه. این افراد ممکنه در مقابل شریک زندگی که میخواد از اونها حمایت کنه یا عشقش رو نشون بده , رفتارهای سرد , گرم یا غیر قابل پیش بینی رو بروز بدن.این افراد اغلب از عزت نفس کمی برخوردارن و به همین دلیل , بعد از پایان یافتن روابط فیزیکی یا عاطفی, برخورد شدیدی رو از خودشون بروز میدن و به سختی میتونن فرد مقابل رو ترک کنن.

تاثیرات سلامتی

افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلب, کبد , ریه, سرطان , فشار خون بالا , کلسترول بالا , چاقی , اختلالات مربوط به غذا خوردن و سوء مصرف الکل و مواد مخدر , از تاثیرات مهم تنبیه بدنی در سلامتی محسوب میشن. افرادی که تنبیه بدنی رو تجربه میکنن, به دلیل اضطراب و آسیب های ناشی از این مسئله به مشکلات مربوط به سلامتی دچار میشن. به عنوان مثال, این افراد به دلیل اضطراب ناشی از تنبیه بدنی به مشکلات مربوط به غذا خوردن دچار میشن یا سعی میکنن با مصرف الکل و مواد مخدر از احساس نا امیدی و افسردگی فرار کنن. با این حال , این خود تخریبی با درد ناشی از تنبیه بدنی که پدر و مادر بر فرد وارد میکنن, قابل مقایسه قرار نمیگیره.

تاثیرات شغلی

کودکانی که تحت تاثیر تنبیه بدنی قرار میگیرن , ممکنه با مشکلات تمرکز, مهارت های زبانی و شناختی ضعیف و عدم انگیزه برای انجام کار مواجه شن.  افرادی که تحت تنبیه های بدنی شدید قرار میگیرن , ممکنه در پایه های تحصیلی تجدید شن و یا مدرسه رو ترک کنن. این افراد بعد از رسیدن به بلوغ , در انجام وظایف کاری با مشکل مواجه میشن و بدون داشتن هدف معین , از شغلی به شغل دیگه وارد میشن.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید