تکامل حواس جنین

0
2256
تکامل حواس جنین
تکامل حواس جنین

تکامل حواس جنین که شامل لامسه، شنوایی، بویایی، چشایی و بینایی  تا چند ماه بعد از تولد او ادامه پیدا می کند. در این مقاله قصد داریم روند تکامل حواس جنین و ترتیبی که هر کدام در این تکامل طی می کنند را با هم مرور کنیم .

حس لامسه

زمانی که حدوداً 10 هفته از زمان لقاح می گذرد می تواند مایع آمنیوتیک را که روی بدنش می لغزد را متوجه شود همچنین بعد از متولد شدن که حدوداً از تکامل آن به مدت 2 ماه سپری می شود می تواند با دست های کوچکش خود و اشیا را لمس کند به همین دلیل است که ماساژ نوزادان می تواند آرامش فوق العاده ای به آن ها بدهد.

حس چشایی جنین

فرزند شما بعد از متوجه شدن حس لامسه درست زمانی که12-11 هفته دارد و از اولین غربالگری از لحاظ سلامت را مادران در این سن جنین انجام می دهند، حس چشایی تقریباً فعال می شود و همه مزه ها اعم از تلخی، شوری و مزه شیرینی، ترشی را متوجه می شوند بنابراین زمانی که شما در حین بارداری غذایی را دوست دارید فرزند شما آن ها را می چشد و در دنیای خارج رحم چه تغذیه با شیر و غیره داشته باشد، این مزه ها را به یاد می آورد و به آن ها علاقه دارد.

حس شنوایی جنین

جنینتان زمانی که در داخل رحم است می تواند صداها را بشنود. در نیمه ی دوم حاملگی صداهای مادر و پدر را از بقیه صداها تشخیص می دهد. حتی وقتی صداهای بلند و دعواها را می شنود می ترسد پس بنابراین هنگامی که باردار هستید سعی کنید با کلمات خوب و شعر خواندن با فرزندتان

صحبت کنید، موسیقی گوش دهید و بدانید بعد از تولد کودک باز می تواند صداهایی که وقتی در شکم مادرش بوده را تشخیص دهد و بین صداها تمایز قائل شود.

حس بینایی جنین

در هفته های آخر حاملگی حسی که نسبت به بقیه دیرتر تکامل می یابد حس بینایی جنینتان است. نوزادی که تازه متولد شده از فاصله ی نزدیک می تواند همه چیز را ببیند از این فاصله به بعد همه چیز را تار می بیند  ولی می تواند فرق نور با تاریکی را تشخیص دهد.

نوزاد تا طول 32 متر را می تواند ببیند و بعد از آن اشخاص را تار می بیند در دوره ی نوزادی که حس بینایی نوزاد تکامل می یابد و با دیدن افراد شروع به خندیدن می کند معمولاً 4 تا 3 ماهگی می باشد که در 5/3 ماهگی نوزاد با دیدن مادر و پدرش می خندد و بعد از این دوره ی نوزادی با بزرگ شدن سنش حتی می تواند رنگ ها را تشخیص دهد، این در حالی ست که در داخل رحم فقط متوجه نور تابیده شده روی شکم می شود.

حس بویایی نوزاد و جنین

این حس بویایی نوزاد و جنین تا هفته آخر تولد تکامل می یابد و بعد از تولد آن می تواند بلافاصله بوهای تند و بد را از بوهای خوشایند تشخیص دهد. نوزادان بوی مادر خود را حس می کنند، همین است که آغوش مادرشان به آن ها آرامش ویژه ای می بخشد.

معمولاً از یک هفته بعد از تولد بوی مادر خود را متوجه می شود و از سایر بوها تشخیص می دهد.

 

ویدیوهای مرتبط :

مامای همراه

سرویس همپای مادر که توسط تیم نوکو راه اندازی شده به صورت آنلاین و شبانه روزی به خدمت رسانی به مادران باردار ، تازه زایمان کرده و دارای فرزند تا 2 سال می پردازد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید