آیا شما حقه باز هستید؟

1
3874
حقه باز
حقه باز

 

حقه باز ها در درجات مختلفی ظاهر میشن. بعضی از اونها در این کار ماهرن و بعضی دیگه کاملا مشخص هستن. بسیاری از حقه باز ها این کار رو در مورد اهداف و تصمیم ها انجام میدن. این افراد از نتایج مطلوبشون آگاهن و مردم و محیط اطرافشون رو تغییر میدن تا مطمئن شن به اهدافشون دست پیدا میکنن. تعدادی از افراد حقه باز این کار رو بدون اینکه متوجه شن انجام میدن. اونها نمیبینن که رفتارشون چقدر فریب کارانس. شما چطور؟ آیا شما یه حقه باز هستید؟

حقه باز بودن یعنی چه؟

تا حالا شده تو تعطیلات عید واقعا دلتون بخواد به یه آرزو دست پیدا کنید؟ مثلا ممکنه یه نفر بخواد به مسافرت بره و شما هم واقعا دلتون بخواد این کار رو انجام بدید یا شما و همسرتون هر دو میخواید برنامه ی مورد علاقه ی خودتون رو تو تلویزیون تماشا کنید. برای رسیدن به این آرزو چی کار میکنید؟ معمولا زمانی که واقعا دلمون میخواد به چیزی برسیم , شرایط رو در جهت منافع خودمون دستکاری میکنیم. بعضی از ما این کار رو عَمدا انجام میدیم و بعضی دیگه از این که این کار رو انجام میدیم آگاه نیستیم. کشف حقه بازی معمولا سخت و زیرکانست چون زمانی که حقه بازی روانی رخ میده نمیتونید اون رو ببینید. این تاکتیک ها معمولا روی عواطف تاثیر میذارن تا قربانی احساس گناه یا اشتباه کنه. افراد حقه باز با استفاده از فشار و رفتار زیرکانه و  ناشایست ,  افکار و رفتار فرد مقابل رو کنترل میکنن. فرد حقه باز , به آسیب پذیری فرد مقابل حمله میکنه تا به هدف خودش دست پیدا کنه. فرد حقه باز , از طریق 1 یا چند روش که در ادامه به شما معرفی میکنیم عمل میکنه:

بازی روانی

شما از دیدگاه دیگران در مورد یه وضعیت بی اطلاع هستید و به جای اون , رفتار اونها رو به نوعی که خودتون میخواید تغییر میدید. شما میخواید دیگران احساس گناه کنن و افکار و احساساتشون رو تغییر بدن.

احساس گناه

در اینجا هم هدف شما اینه که فرد در مورد موضع خودش احساس گناه یا پشیمانی کنه. شما میخواید فرد به خاطر اینکه به خاطر ارزش هاش ایستادگی کرده احساس بدی پیدا کنه.

طفره رفتن از مسئولیت

به جای اینکه به فرد بگید از اون میخواید کاری رو انجام بده , به طور خاص بهش میگید یه نفر دیگه گفته انجام دادن این کار صحیحه. این  رویکرد, مسئولیت  رو از دوش شما برمیداره و بر دوش یه نفر دیگه میذاره.

دوستان در برابر دشمنان

با مثلث سازی روابط , از پشت خنجر میزنید. دوستان , والدین یا سایر افراد زندگیتون رو در مقابل هم قرار میدید.

دلسوزی به حال خود

با قربانی کردن خودتون میخواید به خوبی به هدفتون برسید. نیاز به توجه خاص باعث میشه دیگران بهتون کمک کنن و با شما همدلی داشته باشن. زمانی که اونها برای شما متاسف باشن , راحت تر تحت حقه بازی شما قرار میگیرن.

فتنه انگیزی

سعی میکنید موقع بحث با فرد مقابل اون رو تحریک کنید تا حرفی به شما بزنه که نباید میزده یا منظور بدی نداشته. هدفتون از این کار اینه که فرد مقابل در مورد حرف هاش احساس بدی پیدا کنه و با عواطف شما همسو شه.

 

اگه متوجه شدید هر جا که میرید مشکلی به وجود میاد و احساسات افراد آسیب میبینه , احتمالا مقصر شمایید. هدف شما اینه که دیگران به نحوی رفتار کنن تا شما خوشحال شید و زمانی که اونها در جهت منافع شما رفتار نمیکنن, از نظر عاطفی ناراحت و خشمگین میشید. زمانی که به مشکل برمیخورید به دنبال کسی میگردید تا این مشکل رو براتون برطرف کنه و خودتون رو در اولویت هاتون قرار میدید. افراد حقه باز فقط به این فکر میکنن که خودشون چی میخوان و چطور میتونن با تاثیر بر دیگران به خواسته هاشون دست پیدا کنن. اگه تمایل به رسیدن به نتایج مطلوب شما باعث از بین رفتن روابطتون با دیگران شه و اونها رو به خاطر این موضوع سرزنش میکنید , احتمالا یه فرد حقه باز هستید.

آیا میتونید اصلاح شید؟

البته که میتونید. اما موقع ارتباط برقرار کردن با دیگران باید مواظب باشید. اگه تو موقعیتی قرار گرفتید که میخواید به چیزی دست پیدا کنید , در مورد این موضوع به طور صریح رفتار کنید. داشتن صداقت به نفع شماست و باعث میشه مورد احترام قرار بگیرید. در این بخش , چند نکته ی مورد توجه رو به شما معرفی میکنیم:

با کنایه حرف زدن

استفاده از کنایه در بعضی موقعیت ها کار بدی نیست. اما اگه همیشه به جای درخواست مستقیم , از کنایه استفاده میکنید تا به هدفتون برسید , یه حقه باز هستید. درخواست مستقیم رو یاد بگیرید.

طرز برخورد ناشایست

ممکنه زمانی که دیگران با شما مخالفن از این موضوع خوشحال نباشید. دوست دارید دیگران مثل شما فکر کنن و زمانی که این اتفاق نمیفته ناراحت میشید. به جای اینکه بهشون بگید چی شده باهاشون رفتار بدی دارید. ممکنه از یه طرز برخورد ناشایست استفاده کنید یا با اونها حرف نزنید. این کار , فوق العاده فریب کارانس. هر فردی حق داره تا با عقاید شما موافق نباشه. به جای این رفتار, سعی کنید با دیگران در مورد اون موضوع صحبت کنید.

تعریف کردن

شما هم جزو افرادی هستید که وقتی چیزی رو از کسی میخواید دائما ازش تعریف میکنید؟ این موضوع کاملا آشکار میشه و شما رو مضحک نشون میده. هیچ کس این همه ستایش و مهربانی شما رو باور نمیکنه. همه دوست دارن مورد تعریف و تمجید قرار بگیرن اما هدفتون از این کار رو بررسی کنید. اگه تعریف شما واقعیه, عالیه. اگه میخواید از طرف مقابل تعریف کنید تا به خواستتون برسید , این کار رو انجام ندید و مستقیما ازش درخواست کنید.

احساس گناه

اگه از روی عمد باعث میشید دیگران احساس گناه کنن چون خواسته ی شما رو قبول نکردن , باعث میشید اونها به احساس گناه بکنن ، این کار رو متوقف کنید. افراد باید به خاطر اینکه میخوان به شما کمک کنن کاری رو براتون انجام بدن نه به خاطر اینکه احساس بد یا احساس گناه به اونها دست داده. ایجاد این احساس باعث نابودی روابط, خانواده ها و حتی فرصت های شغلی میشه.

اگه به دنبال این هستید که با کسی وارد رابطه ی واقعی و طولانی مدت شید که بر اساس عشق و صداقته, سعی کنید حقه باز بودن در مورد اونها رو متوقف کنید. ممکنه با این کار برای مدتی به خواسته هاتون دست پیدا کنید , اما این کار روابط و عشق شما رو نابود میکنه. هیچ کس نمیخواد با یه فرد حقه باز رابطه برقرار کنه. ممکنه فکر کنید یه فرد ناقلا و زیرک هستید اما نمیتونید این موضوع رو برای همیشه مخفی کنید. بهتره یاد بگیرید فریب کاری رو کنار بذارید و صادق باشید.

 

یک دیدگاه

  1. حقه بازی تو این دورو زمونه یه مهارت ضروریه که هرکسی باید بلد باشه هرچند.باید کنترلش کنه ولی همیشه به عنوان یه سلاح همراه خودش داشته باشه. تو آمریکا وقتی فروش اسلحر و. آزاد کردن هرکسی میتونس اسلحه داشته باشه مغازه دارا و فروشگاه ها مجبور شدن محیط نارو زندگشیون اسلحه به کار ببرن. ایران کشور هزار فرهنگ. با هزار جور ادم. که هرکدوم یه جور سلاح دارن. خطرناک ترین کشور روانی دنیاس. هیچ وقت فکرشو نمی کردم یه روز از زندگی تو این کشور متنفرشم. من ندارد مسؤل میدونم. چون این کشور. دیندار خدا پرست تند رو. و هرکاریی که تو این کشور میوفته. راستای حرف قرانه. اگه خدا اینو برامون خواسته بود پس بحرینو امارات و اندوننزیو….. هیچ کدومشون مسلمان نیستن و ایران اسلام واقعیه. خخخ (لعنت به خائنین مملکت دو رو )

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید