علائم و نشانه های خود زشت انگاری

0
1433
خود زشت انگاری
خود زشت انگاری

 

 

اختلال خود زشت انگاری یا BDD یه بیماری مزمن روانیه که در اون , فرد دائما به عیب و نقص های ظاهرش فکر میکنه. این مشکل , نوعی اختلال وسواسی- اجباریه  و روی ظاهر بدن تمرکز داره. توجه به ظاهر موضوعی نسبتا طبیعیه. اما , افراد مبتلا به خود زشت انگاری به ظاهر بدنشون بیش از حد توجه دارن و این مسئله باعث میشه تا تمرکز لازم در زندگی روزمره رو از دست بدن. عوامل خطر در خود زشت انگاری شامل احساس فشار توسط انتظارات جامعه در مورد زیبایی, داشتن تجربیات منفی مثل قلدری کردن در گذشته , داشتن افرادی در خانواده که به BDD مبتلا هستن و ابتلا به اختلال اضطراب یا افسردگیه.

پوشاندن نقص های قابل دید با لباس, آرایش و مو

افراد مبتلا به خود زشت انگاری اغلب سعی میکنن تا نقص های قابل دیدشون رو به شدت پنهان کنن. این افراد , نقص ها رو با آرایش, لباس, عینک دودی, کلاه و وسایل دیگه میپوشونن. این وسواس میتونه در مورد همه ی قسمت های بدن اتفاق بیفته. با این حال , افراد مبتلا به BDD سعی میکنن بیشتر نواحی صورت و سرشون رو که شامل جوش ها , اندازه ی گوش, بینی , دندون ها , مو و تمام ظاهرشونه رو بپوشونن.

نگاه کردن مداوم به آینه

افراد مبتلا به BDD به دلیل وسواسی که دارن , دائما خودشون رو تو آینه نگاه میکنن. طبق نظر کارشناس ها , این بیماران به دو دلیل خودشون رو داخل آینه بررسی میکنن. 1:اونها خودشون رو تو آینه نگاه میکنن تا ترس از فکری که در مورد ظاهرشون دارن برطرف شه. 2: به آینه نگاه میکنن تا مطمئن شن نقص همون جا باقی مونده یا به همون مقدار بَده که اونها فکر میکنن.

 به دنبال تایید دیگران در مورد ظاهرشون هستن

این کار ممکنه از طریق چک کردن ظاهر با یکی از اعضای خانواده , دوستان و حتی یه غریبه برای چند مرتبه اتفاق بیفته تا فرد مطمئن شه همه چیز در مورد وسواس یا نگرانیش مرتبه. این مسئله مضره و نوعی اجبار محسوب میشه. این کار به وسواس فرد اعتبار میده , باعث ترویج طفره روی میشه و به روابط آسیب میزنه.

مقایسه ی دائم با دیگران

تمایل به مقایسه با دیگران یه امر ذاتی در انسان هاست. اما انجام دادن بیش از حد این کار خطرناکه. تبدیل شدن به یه فرد ساده گرا بهمون کمک میکنه تا درک کنیم , مقایسه کردن با دیگران اغلب با عواقب منفی به همراهه. این عواقب شامل موارد زیر هستن:

 • مقایسه همیشه ناعادلانس
 • تعداد دفعات مقایسه هرگز تموم نمیشه
 • مقایسه باعث میشه به اشتباه روی فرد تمرکز کنیم
 • مقایسه اغلب منجر به ناراحتی میشه
 • مقایسه ما رو از شادی محروم میکنه

 

 

تمایل به انجام مکرر عمل های زیبایی همراه با رضایت کم

برخی از افراد مبتلا به زشت انگاری , به شدت در مورد نقص هاشون وسواس دارن و به همین دلیل ممکنه به دنبال استفاده از عمل های زیبایی باشن. تام هیلدربراندت , دکتر روانشناس, بر این عقیدس که: ” افرادی که امکانات مورد نیاز برای انجام عمل های زیبایی رو در اختیار دارن ممکنه این کار رو بارها و بارها انجام بدن تا به طور موقت از اضطرابی که نسبت به ظاهرشون دارن رهایی پیدا کنن.”

دکتر ساری شپفرد , که به طور دائم با بیماران BDD در ارتباطه اعلام کرده عمل های زیبایی , علائم 76 تا 83 درصد از این بیماران رو تغییر نمیده. این در حالیه که سایر بیماران هم بعد از عمل احساس بد تری پیدا میکنن و از این روند پشیمون میشن.

طبق نظر جنیفر گرینبرگ,  روان شناس بالینی, “بیماران مبتلا به BDD در موارد شدید اقدام به خودکشی میکنن یا موجب آسیب به پزشک معالج میشن. ”

 

کندن پوست به طور وسواس گونه

اختلال کندن پوست (PSP) یه رفتاره که در اون , فرد به طور دائم و با انجام تشریفات , پوست طبیعی بدنش رو میکنه. طبق تحقیقات انجام شده , 44.9% از افراد مبتلا به خود زشت انگاری در طول عمرشون به اختلال کندن پوست یا PSP دچار میشن.

بیماران مبتلا به BDD ممکنه در ابتدا با کندن خال ها و لکه ها, جای زخم , خراش یا جوش شروع کنن. اونها این کار رو با استفاده از ناخن , موچین , سنجاق یا ابزارهای دیگه انجام میدن. این کار منجر به خونریزی, کبودی و عفونت میشه.

طبق انجمن اختلال خود زشت انگاری, کندن پوست با کاهش برانگیختگی و اضطراب فرد , باعث احساس رهایی و حتی خوشحالی میشه.

 

مخفی نگه داشتن وسواس و اجبار

اختلال خود زشت انگاری , منجر به احساس خجالت و اضطراب در فرد بیمار میشه.  بنابراین , افراد مبتلا به BDD اغلب سعی میکنن اختلال وسواسیشون رو مخفی نگه دارن. اگرچه این افراد به دنبال جلب اطمینان از سوی دیگران هستن , اما هرگز در مورد این وسواس یا اجبار به طور صریح صحبت نمیکنن. درمان های اصلی BDD عبارتند از : رفتار درمانی شناختی (CBT ) و DRIs ( مهارکننده های بازجزب سروتونین) .

 

ورزش اجباری

بسیاری از بیماران مبتلا به BDD به ورزش اجباری روی میارن. وسواس شدید در مورد اندازه و شکل باعث میشه این افراد  ساعت ها به انجام تمرین هایی مثل وزنه برداری بپردازن یا به استفاده از رژیم های غذایی و مکمل های ورزشی روی بیارن. طبق نظر کارشناسان , علائم هشدار دهنده ی ورزش بیش از حد شامل موارد زیره:

 • تمرین بیش از حد
 • ورزش کردن در زمان و مکان های نامناسب
 • تمرین هایی که منجر به آسیب و خستگی میشه
 • افسردگی,اضطراب یا تحریک پذیری
 • احساس گناه در صورت عدم تمرین یا بازماندن از تمرین
 • کناره گیری از دوستان و خانواده

 

ورزش بیش از حد منجر به کاهش تراکم استخوان , درد دائم عضلات , درد مزمن مفاصل و استخوان ها , افزایش وقوع آسیب ,تغییر ضربان قلب طبیعی و افزایش ابتلا به بیماری ها میشه.

 

دوری از موقعیت های اجتماعی

بیماران مبتلا به BDD بیش از حد به نقص بدنشون توجه میکنن و به همین دلیل به اضطراب شدید دچار میشن. این اضطراب و افکار شدید منجر به دوری از فعالیت های اجتماعی , مدرسه و کار میشه.

طبق نظر جنیفر گرینبرگ, روانشناس بالینی , دوری از موقعیت های اجتماعی در بیماران مبتلا به BDD , احتمال ابتلا به خودکشی و بستری شدن در بیمارستان روانی رو افزایش میده.

 

دوری از آینه

نیاز دائم به نگاه کردن در آینه , باعث میشه بعضی از بیماران مبتلا به BDD به طور کامل از آینه دوری کنن.

در حالیکه بعضی از این بیماران به شدت به آینه وابستن تا خودشون رو در اون نگاه کنن و برای این کار از هر سطح بازتابنده ای مثل پنجره ی خودرو , صفحه ی نمایش کامپیوتر , قاب عکس یا غیره استفاده میکنن, اما ممکنه بعضی از افراد مبتلا به BDD به طور کامل از آینه دوری کنن. این موضوع ممکنه به این دلیل اتفاق بیفته که این بیمارن نمیخوان رفتار وسواس گونه ی خودشون رو فعال کنن.

 

پیشنهاد می کنیم مقاله چرا فکر میکنید به اندازه کافی خوب نیستید و چطور میتوان این مسئله را برطرف کرد؟ را هم که قبلا در نوکو منتشر کردیم مطالعه بفرمایید .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید