رابطه جنسی در بارداری و هر آنچه که باید از آن بدانید

1
3127
رابطه جنسی در بارداری
رابطه جنسی در بارداری

رابطه جنسی در دوران بارداری

این که مادر در طول دوران بارداری خود رابطه جنسی برقرار کند  کاملا بی خطر است، مگر اینکه پزشک یا ماما او را منع کرده باشند.  با بزرگ شدن شکم ، مادر باردار متوجه می‌شود  که پوزیشن های خاصی برای او راحت تر است.  صحبت صریح در مورد رابطه جنسی می تواند به زن و مرد کمک کند که در طول دوران بارداری از رابطه جنسی لذت ببرند.

 در این مقاله به بررسی مسائل ایمنی ،خطرات  و به نکاتی درباره رابطه جنسی در دوران بارداری می پردازیم.  ما همچنین بحث می کنیم که چه زمانی باید از رابطه جنسی اجتناب کنیم .

آیا در حین بارداری رابطه جنسی بی خطر است؟

رابطه جنسی در طی یک بارداری معمولی و بدون عارضه به هیچ وجه آسیبی نمیرساند.

جنین توسط عضلات قوی رحم ، مایع آمنیوتیک و پلاک مخاطی (ترشحات مخاطی غلیظی که دهانۀ رحم شما را مسدود کرده است مانع از انتقال عفونت و ورود اسپرم  می‌شود.)  که در اطراف دهانه رحم ایجاد می شود محافظت می‌شود .

بعضی از مادران فکر می‌کنند که فعالیت جنسی یا ارگاسم ممکن است به جنین آسیب برساند ، احتمال سقط جنین را افزایش دهد یا زایمان زودرس ایجاد کند. در یک بارداری سالم ، هیچ یک از این موارد صحیح نیست.

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند  که رابطه جنسی در دوران بارداری هیچ ارتباطی با افزایش خطر زایمان زودرس ندارد.اما اگر پزشک کسی را در معرض خطر بالا دانست ، ممکن است توصیه کند که فرد در دوران بارداری یا فقط در مراحل بعدی از مقاربت اجتناب کند.

این امکان وجود دارد که  ارگاسم یا دخول بتواند انقباضات Braxton Hicks را در اواخر بارداری القا کند.

براكسون هيكس انقباضات خفيفي است كه بعضي از خانمها تا آخر بارداري خود را تجربه مي كنند.  با این حال ، این انقباضات نشان دهنده یا القاء زایمان زودرس نیست بنابراین نباید دلیلی برای نگرانی باشد.

    بهترین پوزیشن ها

 • در مراحل بعدی بارداری ، باید پوزیشن هایی را انتخاب کنند که به شکم فشار نیاورد ، اگر مادر طاق باز دراز بکشد ، وزن کودک ممکن است فشار بیشتری به اندامهای داخلی یا شریانهای اصلی وارد کند.
 • ممکن است مادر باردار در پوزیشن هایی که بتواند عمق و سرعت دخول را کنترل کند احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

رابطه جنسی دهانی کاملاً بی خطر است که در طول بارداری ادامه یابد.  با این حال ، مرد باید از دمیدن هوا به داخل واژن زن باردار خودداری کند زیرا این حرکت می تواند باعث آمبولی هوا شود ،  حباب هوا رگ خونی را مسدود می کند.  اگرچه نادر است ، یک آمبولی هوا می تواند برای زن و نوزاد تهدید کننده زندگی باشد.

رابطه جنسی مقعدی به کودک آسیب نمی رساند ، اما اگر فرد دچار بواسیر مرتبط با بارداری شود ، ممکن است ناراحت کننده باشد.  افراد باید از رابطه جنسی مقعد و به دنبال آن رابطه جنسی واژن اجتناب کنند ، زیرا  می تواند باعث گسترش باکتری ها از روده به واژن و در نتیجه عفونت شود.

در صورت تجربه موارد زیر ممکن است ماما یا پزشک به شما توصیه کند از رابطه جنسی در دوران بارداری خودداری کند:

 • مشکلات دهانه رحم : می تواند احتمال سقط جنین یا زایمان زودرس را افزایش دهد.
 • بارداری دوقلویی یا چند قلویی.
 • جفت سرراهی : یعنی وقتی که جفت، قسمتی یا کاملاً ورودی دهانه رحم را پوشانده است.
 • نارسایی دهانه رحم.
 • سابقه زایمان زودرس.
 • خونریزی غیر قابل توجیه واژن.
 • نشت مایع آمنیوتیک،که ممکن است خطر عفونت را افزایش دهد.
 • درصورت مبتلا بودن همسر به تبخال تناسلی فعال

 

این مسئله ضروری است که یک مادر باردار از خود و نوزاد در برابر عفونت های مقاربتی (STI) محافظت کند.  این به معنای استفاده از کاندوم به عنوان راه محافظتی در برابر عفونت های مقاربتی است. افزایش هورمون ها و افزایش جریان خون به دستگاه تناسلی ، ممکن است باعث افزایش میل جنسی در فرد بخصوص در سه ماهه دوم شود.

سایر افراد ممکن است با کاهش رابطه جنسی خود مواجه شوند که ناشی از نوسان هورمون ها ، احساس ناراحتی ، کاهش سطح انرژی یا دردهای جسمی است.

برای برخی از زوج ها داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری بسیار لذت بخش است ، در برخی موارد نگرانی ها و فشارهای برروی هردو شریک زندگی باعث می‌شود تا آنها علاقه کمتری به رابطه جنسی داشته باشند.می توانید روش های دیگری برای  عشق ورزی پیدا کنید.  مهمترین چیز این است که در مورد احساسات خود با یکدیگر صحبت کنید.

بارداری همچنین می تواند بر روی شریک زندگی مادر باردار تأثیر بگذارد.  ممکن است برخی از افراد به دلیل تغییر در شکل بدن از قبیل افزایش اندازه سینه ، جذابیت بیشتری نسبت به همسر باردار خود تجربه کنند.

 

 فواید رابطه جنسی در دوران بارداری

 • ارگاسم بهتر: افزایش جریان خون به دستگاه تناسلی می تواند به معنای افزایش تعداد ارگاسم های قدرتمند برای زنان باردار باشد.
 • پیوند عاطفی بیشتر با شریک زندگی: برخی از زوج ها درمی یابند که فعالیت جنسی در دوران بارداری آنها را به هم نزدیک می کند.
 • تقویت سیستم ایمنی بدن: رابطه جنسی IgA را افزایش می دهد (آنتی بادی است که موقع سرماخوردگی و سایر عفونت ها افزایش میابد)
 • ارگاسم باعث ترشح شدن هورمون اندورفین شود که می تواند به مادر و نوزاد کمک کند احساس شادی و آرامش کنند.

رابطه جنسی بعد از زایمان

 • همه مادران پس از زایمان به زمان برای بهبودی نیاز دارند. مادرباید زمان لازم برای بهبودی بدن ، بسته شدن دهانه رحم ، اتمام خونریزی پس از زایمان و بهبود بخیه های ناشی از زایمان طبیعی یا سزارین داشته باشد.
 • زن هر زمان که احساس کند آماده انجام این کار است ، میتواند دوباره فعالیت جنسی خود را شروع کند.
 • فرسودگی و انرژی صرف شده میتواند باعث شود که زن نخواهد تا مدتی بعد از زایمان رابطه جنسی برقرار کند.

 

 چه موقع با پزشک یا ماما تماس بگیریم یا به مراکز درمانی مراجعه کنیم:

در یک بارداری سالم ، رابطه جنسی با خطری برای مادر یا نوزاد همراه نیست. چه مربوط به رابطه جنسی باشد یا نباشد ، اگر مادر باردار درد یا خونریزی غیر معمول را در دوران بارداری تجربه کرد ، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرد.

 

خلاصه نکات :

 • برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری کاملاً بی خطر است ، مگر اینکه پزشک یا ماما شما را از انجام آن منع کرده باشند.
 •  رابطه جنسی به کودک شما آسیب نمی رساند.
 •  طبیعی است که فعالیت جنسی شما در دوران بارداری تغییر کند.  این چیزی نیست که نگران آن باشید ، اما صحبت کردن با همسرتان مفید است.
 •  اگر حاملگی شما طبیعی باشد و عوارضی نداشته باشید ، داشتن رابطه جنسی و ارگاسم خطر ابتلا به زایمان زودرس را افزایش نمی دهد یا باعث سقط جنین می شود.

 

رابطه جنسی پس از زایمان

بارداری زنان روابط جنسی بین همسران را تحت تاثیر خودش قرار می دهد . رابطه جنسی که به صورت جدی در روابط همسران سودمند و موثر است ممکن است در بازه هایی از دوران بارداری و بنا بر شرایطی که پزشک دستور داده باشد غیر ممکن شود و حتی پس از زایمان تا مدتی امکان برقراری مجدد رابطه جنسی میسر نباشد. این ویدیو رابطه جنسی بعد از زایمان را توضیح میدهد.

 

 • What to expect:Benefits of Sex During Pregnancy
 • Reviewed on September 24, 2019
 • Sex During the First Trimester: Tilottama Chatterjee On June 29, 2019
 • Sexual activity during pregnancy:pubmed.com
 • Staruch M, et al. Neuro Endocrinol Lett. 2016.

 

مامای همراه

سرویس همپای مادر که توسط تیم نوکو راه اندازی شده به صورت آنلاین و شبانه روزی به خدمت رسانی به مادران باردار ، تازه زایمان کرده و دارای فرزند تا ۲ سال می پردازد.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید