رنگ کردن مو در بارداری و تاثیر آن بر سلامت جنین

1
1659
رنگ مو در بارداری
رنگ مو در بارداری

رنگ کردن مو در بارداری مسئله ای است که باید با احتیاط انجام شود. در این مقاله قصد داریم به این مسئله مهم بپردازیم و تاثیر آن را د ماههای مختلف بارداری بررسی کنیم.

رنگ کردن مو در سه ماهه اول بارداری

رنگ کردن مو در 3 ماهه ی اول بارداری به دلیل وجود مواد شمیایی موجود در رنگ خطرناک می باشد چرا که در سه ماهه اول معمولاً ارگانوژنز یا همان تشکیل ارگان های بدن و شکل گیری جنین و سلول ها اتفاق می افتد و مود شیمیایی می تواند تاثیر بدی در فرآیند شکل گیری جنین داشته باشد.

رنگ کردن مو در سه ماهه دوم و سوم بارداری

رنگ کردن مو در سه ماهه دوم و سوم درباره ی آسیبی که به جنین می رساند اطلاعات کافی وجود ندارد اما بهتر است از رنگ کردن مو در دوران حاملگی اجتناب شود. اگر دفعات رنگ مو درطی سه ماهه دوم و سوم کم باشد(1 الی 2 بار) معمولاً خطر جدی جنین را تهدید نمی کند اما اگر تکرار رنگ مو صورت گیرد؛ هر بار که استفاده از رنگ مو صورت می پذیرد، مواد شیمیایی از طریق عروق پوست سر وارد بدن مادر می شود و امکان آسیببه جنین افزایش خواهد یافت. بهتر است در سه ماهه ی دوم و سوم حاملگی، مادران باردار به جای استفاده از رنگ موهای شیمیایی از رنگ موی گیاهی و طبیعی و ارگانیک مثل حنا استفاده کنند.

نکات مهم درباره رنگ مو

علاوه بر استفاده از رنگ های گیاهی بهتر است تماس پوست سر با رنگ، صورت نگیرد و از هایلایت به جای رنگ کامل سر استفاده کنید و در صورت تماس پوست سر با رنگ گیاهی یا شیمیایی بدون آمونیاک باید مدت استفاده از رنگ حتماً کاهش پیدا کند و پوست سر در تماس طولانی با رنگ مو قرار نگیرد.

در رنگ موی شیمیایی (آمونیاک) وجود دارد که ماده اصلی رنگ مو می باشد. این ماده مضرات زیادی برای جنین دارد و حتی از طریق بوییدن وارد بدن مادر باردار می شود و می تواند آثار توکسیک یا سمی را بر روی جنین اعمال کند.

بهتر است در کل دوران بارداری رنگ کردن مو را محدود کنید و حتی در سه ماهه ی دوم و سوم نیز از رنگ مو استفاده نکنید چرا که می تواند روی رشد و سلامت جنین تاثیر عده ای بگذارد.

مواد جایگزین رنگ مو

  • استفاده از رنگ موهای گیاهی
  • حنا
  • استفاده از رنگ های ضعیف و بدون آمونیاک یا دارای آمونیاک کم

سوال بسیاری از مادران درباره رنگ کردن مو در بارداری

خیلی از مادران با خواندن مطالب بالا نگران می شوند چون در سه ماهه ی اول بارداری از رنگ مو استفاده کرده اند و اطلاعی از بارداری خود نداشته که از رنگ موهای شیمیایی و دکلره استفاده کردند!

نگران نباشید. استفاده ی 1 الی 2 بار از دکلره و رنگ موی شیمیایی در اوایل بارداری معمولاً آسیبی به فرزند شما وارد نمی کند و در غربالگری اول و دوم و سونوگرافی به صحت و سلامت فرزند خود پی خواهید برد. بهتر است حالا که متوجه بارداری خودتان شده اید در طی سه ماهه ی نخست بارداری از رنگ موهای شیمیایی استفاده نکنید و در صورتانجام این کار در سه ماهه ی دوم و سوم از مواد جایگزین رنگ که در بالا ذکر شده است استفاده کنید.

 

ویدیو های مرتبط با دوران بارداری را در این پیوند تماشا کنید.

مامای همراه

سرویس همپای مادر که توسط تیم نوکو راه اندازی شده به صورت آنلاین و شبانه روزی به خدمت رسانی به مادران باردار ، تازه زایمان کرده و دارای فرزند تا 2 سال می پردازد.

 

یک دیدگاه

  1. سلام، مطلب مفیدی بود خانم منم موقع بارداری ترس اینو داشت که این رنگ کردنا روی جنین تاثیر داره یا نه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید