روزه و کرونا ، اقدامات ایمنی ماه رمضان در زمینه کووید-19

0
789

روزه و کرونا

پیش زمینه

در ماه مبارک رمضان مسلمانان برای خوردن افطار یا سحری در کنار خانواده و دوستان خود جمع می‌شوند. همچنین، بسیاری از مسلمانان در این ماه برای اقامه نماز در مساجد حضور پیدا می‌کنند. جمع شدن در مساجد به منظور اعتکاف در 10 روز پایانی ماه رمضان نیز یکی دیگر اعمال این ماه برای نمازگزاران است. این اعمال و مناسک دینی همیشه در طول ماه رمضان به چشم خورده است. ماه رمضان امسال همزمان با شیوع کووید-19 از اوایل اردیبهشت آغاز شده و در اوایل خرداد ماه نیز به پایان می‌رسد. انتقال کووید-19 با تماس نزدیک افراد و از طریق قطرات دستگاه تنفسی و لمس سطوح آلوده شیوع پیدا می‌کند. یکی از راهکارهای بهداشتی برای کاهش یا قطع تعامل بین افراد فاصله گذاری فیزیکی است که در بسیاری از کشورها اجرا شده است. این اقدام به منظور کنترل شیوع بیماری‌های واگیردار، خصوصا عفونت‌های تنفسی، در اجتماعات مردم ضروری است. طبق نظر سازمان جهانی بهداشت، فاصله گذاری فیزیکی شامل بسته شدن مساجد، نظارت بر اجتماعات مردم و ایجاد محدودیت‌های تردد پیامدهای مهمی در ارتباط با گردهمایی ‌های اجتماعی و مذهبی در ماه رمضان خواهد داشت.

اهداف

کشورهای مختلف جهان اقدامات متفاوتی را به منظور کنترل شیوع کووید-19 به کار می‌برند. در این بخش توصیه‌های ایمنی برای گردهمایی های اجتماعی و مذهبی در ماه رمضان مطرح شده که می‌تواند در مورد ملیت‌های مختلف به کار برده شود.

تصمیم آگاهانه در مورد تجمعات اجتماعی و مذهبی

 • لغو تجمعات اجتماعی و مذهبی از اقداماتی است که حتما باید مورد توجه قرار گیرد. طبق توصیه سازمان جهانی بهداشت، هر گونه تصمیمی برای محدودیت، اصلاح، لغو، به تعویق انداختن یا برپایی تجمعات گسترده باید بر اساس یک ارزیابی استاندارد انجام شود. این تصمیمات باید بخشی از رویکرد جامع اتخاذ شده توسط مقامات کشور در مواجهه با شیوع کووید-19 باشد.
 • در صورت لغو مجامع اجتماعی و مذهبی، در صورت امکان، میتوانید به صورت مجازی از پلتفرم‌هایی مثل تلویزیون، رادیو، دیجیتال و رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید. اگر مجالس و اجتماعات مربوط به ماه رمضان همچنان برگزار می‌شود، باید اقدامات لازم جهت کاهش خطر انتقال کووید-19 اعمال شود.
 • مسئولین بهداشت و درمان کشور باید به منابع اطلاعاتی مهم و توصیه‌های مربوط به فاصله گذاری فیزیکی در ماه رمضان توجه کنند. همچنین، انطباق با این اقدامات حائز اهمیت است. روحانیون نیز باید از ابتدا در تصمیمات موثر بر اعمال ماه رمضان نقش فعالی داشته باشند.
 • در توضیح ضرورت فاصله گذاری فیزیکی به مردم باید از یک روش ارتباطی قوی استفاده کرد. دستورالعمل‌های مشخصی باید به مردم ارائه شود و اهمیت پیروی از سیاست‌های ملی باید متقاعد کننده باشد.

ملاحظات کلی

توصیه‌های مربوط به فاصله گذاری اجتماعی

 • همواره فاصله حداقل 2 متر با دیگران را حفظ کنید.
 • در سلام و خوشامد گویی های فرهنگی یا مذهبی از روش های غیر تماسی مثل دست تکان دادن، سر تکان دادن یا گذاشتن دست روی قلب استفاده کنید.
 • در ماه رمضان از مکان های شلوغ مثل اماکن تفریحی، بازارها و فروشگاه ها دوری کنید.

توصیه به گروه های پرخطر

 • افرادی که احساس بیماری یا علائم کووید-19 دارند باید از شرکت در اجتماع خودداری کنند و به دستورالعمل‌های ارائه شده برای مواجهه با این علائم توجه داشته باشند.
 • افراد مسن و کسانی که به بیماری هایی مثل دیابت، بیماری های قلبی- عروقی، بیماری های تنفسی مزمن و سرطان دچارند نباید در اجتماعات شرکت کنند، چون این افراد بیشتر در معرض بیماری های شدید و مرگ ناشی از کووید-19 قرار دارند.

اقدامات مربوط به فاصله گذاری فیزیکی

این اقدامات باید در همه تجمعات مربوط به ماه رمضان مثل اقامه نماز، زیارت، ضیافت و افطاری های عمومی اجرا شود.

 • در صورت امکان این مراسم باید در فضای باز برگزار شود، در غیر اینصورت محل مورد نظر باید از تهویه و جریان هوای مناسب برخوردار باشد.
 • به منظور کاهش خطرات بالقوه مدت مراسم تا حد ممکن کوتاه شود.
 • به جای میزبانی مجامع بزرگ، بهتر است مراسمی با تعداد افراد کمتر برگزار کنید.
 • در آماده سازی محل مراسم به حفظ فاصله فیزیکی در حالت ایستاده و نشسته در زمان وضو، نماز و محل نگهداری کفش‌ها توجه کنید.
 • به منظور حفظ فاصله فیزیکی، تعداد افرادی که به مکان زیارتی ورود و خروج دارند را تنظیم کنید.
 • جهت تسهیل در شناسایی افراد بیمار در بین شرکت کنندگان مراسم اقداماتی را در نظر بگیرید.

بهبود وضعیت بهداشتی

مسلمانان به منظور پاکیزگی بیشتر قبل از نماز وضو می‌گیرند. بنابراین، چنین اقداماتی نیز بسیار مهم است:

 • محل وضوی افراد باید با آب و صابون کافی تجهیز شود و در ورودی و داخل مساجد ضد عفونی کننده الکی دست (الکل حداقل 70%) قرار داده شود.
 • دستمال، سطل، لیوان و ظروف یک بار مصرف کافی تهیه کنید و از مرغوبیت این کالاها مطمئن شوید.
 • از نمازگزاران بخواهید از جانماز شخصی خود بر روی فرش استفاده کنند.
 • توصیه های بهداشت دست، بهداشت تنفسی، فاصله فیزیکی و پیام های مهم درباره کووید-19 را روی صفحه نمایش به افراد نشان دهید.

تمیز کردن مداوم مکان های مذهبی

 • با استفاده از مواد شوینده و ضدعفونی کننده مکان های مذهبی که افراد در آن تجمع می‌کنند را قبل و بعد از مراسم تمیز کنید.
 • محل وضو و سرویس بهداشتی را دائما تمیز کنید.
 • اشیایی که غالبا لمس می‌شوند مثل چوب لباسی، کلیدهای برق و نرده ها را به طور مداوم تمیز کنید.

صدقات

در ماه رمضان هنگام پخش خیرات و صدقات به افراد نیازمند به حفظ فاصله فیزیکی توجه کنید. برای جلوگیری از ایجاد تجمعات موقع افطار دادن از غذاهایی که قبلا بسته بندی شده استفاده کنید. این غذاها باید توسط نهادها یا موسساتی تهیه شود که در همه مراحل فاصله فیزیکی را رعایت می‌کنند (جمع آوری، بسته بندی، نگهداری و توزیع).

تندرستی

روزه گرفتن

هیچ تحقیقی در مورد ارتباط روزه گرفتن با خطر ابتلا به کووید-19 انجام نشده است. افراد سالم مانند گذشته می‎‌توانند در ماه رمضان روزه بگیرند اما بیماران مبتلا به کووید-19 همانند سایر بیماران، باید در این باره به احکام دینی و نظر پزشک توجه کنند.

فعالیت های بدنی

در دوران شیوع کووید-19 فعالیت بدنی همه افراد محدود شده است. با این حال اگر در این شرایط فعالیت بدنی دارید به حفظ فاصله فیزیکی و بهداشت دست ها توجه کنید. بهتر است در این دوران به جای ورزش در فضای باز در داخل خانه یا با شرکت در کلاس های مجازی ورزش کنید.

رژیم و مواد غذایی سالم

خوردن مواد غذایی سالم و آب کافی در ماه رمضان بسیار مهم است. شما باید هر روز از غذاهای متنوع و تازه  و غیر فرآوری شده استفاده کنید و به اندازه کافی آب بنوشید.

مصرف دخانیات

مصرف دخانیات تحت هیچ شرایطی به خصوص در ماه رمضان و دوران شیوع کووید-19 توصیه نمی‌شود. افرادی که به طور مکرر سیگار می‌کشند، احتمالا  به بیماری های ریوی یا کاهش ظرفیت شش ها دچارند و خطر ابتلا به کووید-19 در این افراد بیشتر است. موقع سیگار کشیدن انگشتان دست (و احتمالا سیگار آلوده) با لب ها تماس دارد و احتمال ورود ویروس به دستگاه تنفسی بیشتر می‌شود. همچنین، کشیدن قلیان و استفاده از قطعات و شلنگ های مشترک در انتقال این ویروس موثر است.

ارتقاء سلامت روانی- اجتماعی

با وجود برگزاری متفاوت ماه رمضان امسال، باید به مردم اطمینان داده شود که هنوز هم می‌توانند با حفظ فاصله فیزیکی به نماز، دعا بپردازند. بهتر است در این دوران برای تعامل با دوستان و خانواده از پلتفرم های دیجیتال استفاده شود. اقامه نماز مخصوص بیماران همراه با سخنرانی های تسلی بخش و امید دهنده نیز از دیگر اعمالی است که می‌توان با حفظ سلامت عمومی انجام داد.

مواجهه با خشونت خانگی

در دوران قرنطینه و محدودیت های تردد، خشونت های خانگی به ویژه علیه زنان، کودکان و افراد حاشیه نشین رو به افزایش است. روحانیون می‌توانند در مورد این نوع خشونت سخنرانی کنند و قربانی را برای گرفتن کمک های مناسب حمایت و تشویق کنند.

 

مقاله برتر وبلاگ نوکو

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید