روش استفاده از بی بی چک یا همان تست خانگی و نحوه تفسیر آن

0
3479
بی بی چک
بی بی چک

بی بی چک یا همان تست خانگی

بسیاری از خانم ها در انتظار فرزند، تعدادی هم علاقه ای به داشتن فرزند ندارند با توجه به نشانه های حاملگی که شایع ترین آن ها به تأخیر افتادن پریود است برخی از مادران برای اینکه باردار بودن و یا نبودن خود را بدانند به بی بی چک یا همان تست خانگی بارداری روی می آورند.

هورمون hCG

هنگام بارداری و بعد از لقاح هورمون های متفاوتی در بدن شروع به ترشح می کنند که یکی از این هورمون (bhCG) یا هورمون گنادوتروپین انسانی است. این هورمون در خون و ادرار خانم باردار وجود دارد حالا با استفاده از تست خانگی بارداری می شود به حاملگی پی برد اما چگونه؟

هورمون گنادوتروپین انسانی در ادرار وجود دارد و این تست به این هورمون حساس است بنابراین با توجه به این تست نتیجه مثبت خواهد شد. در تست بارداری 2 خط وجود دارد که اگر هر دوی آن ها به رنگ قرمز باشند جواب تست مثبت خواهد بود.

بعد از لقاح حدود 10 الی 14 روز بعد از این موعد می توانیم هورمون hCG را در ادرار اندازه بگیریم. هورمون hCG در خون و ادرار هر دو روز یکبار دو برابر می شود. بیشترین مقدار این هورمون در خون و ادرار در هفته 9 تا 11 می باشد.

 

 

چگونه از تست خانگی(bhCG یا بتا hСG موجود در ادرار) از طریق بی بی چک استفاده کنیم؟

روش استفاده از بی بی چک Baby check

 

بهتر است خانم ها برای اطلاع از بارداری خود صبح به صورت ناشتا این تست را استفاده کنند چون بیشترین مقدار هورمون bhCG در اوایل صبح می باشد. حتماً قبل از باز کردن تست از مخدوش بودن آن و انقضای آن آگاه باشید چرا که تست بارداری اگر مشکل داشته باشد بارداری را نشان نمی دهد.

پس در صورت شک به مشکل داشتن بی بی چک baby check از بسته بندی جدید استفاده کنید.

برای این تست بهتر است یک ظرف یکبار مصرف کاملاً تمیز را کنار بگذارید و درون آن مقداری از ادرار خود را بریزید حالا یک بسته که حاوی تست بی بی چک می باشد را درون لیوان بگذارید البته دقت کنید که تا خط Max بیشتر داخل لیوان نباشد. 5 ثانیه بگذارید این حالت ادامه داشته باشد و بعد از لیوان یا ظرف تست را خارج کنید و آن را به صورت افقی نگه دارید.

بعضی از تست ها قطره چکان دارند طوری که شما چند قطره ادرار خود را از ظرف بر می دارید و روی قسمتی که باید ادرار خود را بگذارید، می ریزید.

جواب بی بی چک Baby check یا تست بارداری

در اکثر تست ها دو خط نشان گر درون تست تعبیه شده اند که اگر یک خط نشانگر پر رنگ شود نشانه منفی بودن آن و اگر دو خط نشانگر پر رنگ شوند نشانه ی مثبت بودن تست می باشد.

استفاده از تست خانگی baby check

  • زمانی که برای تست مورد نیاز است حدوداً 15-10 دقیقه است بعد از 15 دقیقه هر اتفاقی بیفتد ارزش ندارد.
  • اگر پریودتان چند روز عقب افتاده صبر کنید و یک هفته بعد از بی بی چک استفاده کنید.
  • بهترین زمان برای استفاده از بی بی چک یک هفته بعد از لقاح یا حدوداً 10 روز بعد آن می باشد چرا که سلول تخم لانه گزینی کرده و هورمون hCG تولید می شود و نتیجه تست صحت بیشتری دارد.

ویدیوها و لینک های مرتبط

مامای همراه

سرویس همپای مادر که توسط تیم نوکو راه اندازی شده به صورت آنلاین و شبانه روزی به خدمت رسانی به مادران باردار ، تازه زایمان کرده و دارای فرزند تا 2 سال می پردازد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید