زایمان بی درد (اپیدورال) و هر آنچه که باید درباره آن بدانید

0
2049
زایمان بی درد (اپیدورال)
زایمان بی درد (اپیدورال)

ترس از زایمان طبیعی و واهمه داشتن از درد باعث میشود مادران از زایمان طبیعی بترسند اما باید بدانیم که زایمان طبیعی خیلی بهتر از سایر زایمان ها مانند سزارین است. بنابراین مادران اگاهی که از مزایای زایمان طبیعی اگاهی دارند و از طرفی درد زایمان برایشان غیر تحمل است می توانند از روش بی حسی یا زایمان بی درد استفاده کنند.بسیاری از مادران برای انتخاب زایمان طبیعی سعی می کنند روشی را انتخاب کنند که از درد این زایمان بکاهد. بهترین روش بی دردی زایمان بی حسی اپیدورال (اسپاینال) می باشد که با استفاده از دارو درد را تاحدود زیادی می توان کاهش داد.

بی دردی در زایمان یا بی حسی اپیدورال برای چه کسانی مفید است؟

مادران دارای فشار خون بالا یا فشار خون بارداری و همچنین مادران دارای عارضه ی بیماری قلبی و پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری بهتر است حتماً زایمان واژینال یا طبیعی بی درد را انتخاب کنند. همچنین اگر دوره ی درد لیبر طولانی شود به علت درد زیاد این روش توصیه می شود چرا که تحمل درد ممکن است عوارض بدی به همراه داشته باشد پس در صورت هرگونه عارضه طبی حتما پزشک خود را مطلع کنید در صورت نیاز از بی حسی اپیدورال استفاده کند یا اصلا می تواند از بی حسی اپیدورال استفاده نکند یا منع استفادهاز این بی حسی باشید.

 

روش اثر بی حسی اپیدورال

مادر از کمر به پایین در بی حسی اپیدورال  توسط تزریق دارو به اعصاب کمری بی حس می شود اما تاثیری بر روند انقباضات و حرکت کردن مادر ندارد یعنی پاهای مادر میتواند حرکت کند وحس لازم جهت لمس همه چیز و حرکت کردن وجود داردبا این تفاوت که فقط باعث می شود دردهای زایمان کاهش یابد و از شدت درد هایی که باعث عدم تحمل مادر می شود کاسته شود.

چه زمانی باید بی حسی اپیدورال در اتاق درد انجام شود؟

بهترین زمان بی حسی اپیدورال

مرحله ی فعال لیبر یعنی زمانی که دهانه ی رحمcm  3-5 باز شود باید از دوز کم و تزریق از طریق سوند اپیدورال در کمر توسط توسط متخصص بیهوشی صورت می گیرد و اگر زایمان طبیعی به مشکل بخورد از طریق همین سوند می توان بیمار را برای انجام زایمان سزارین آماده کرد.چون اگر در مرحله نهفته زایمان باشیم یعنی دهانه رحم کمتر از 3 سانت باشد انجام بی حسی اپیدورال نه تنها از درد کاهش نمی دهد بلکه باعث طولانی تر شدن مدت زایمان و همچنین عامل توقف زایمان می شود.

در چه مواردی باید از زایمان بی درد خودداری شود؟

  • در صورت مشکلات انعقادی و خونریزی دهنده: مادرانی که از وارفارین یا هپارین و کلو پیدوگرل استفاده می کنند.
  • اختلالات عصبی
  • سابقه ی عمل جراحی بر روی کمر مادر
  • وجود عفونت بر پوست کمر و یا عفونت در خون

در صورت وجود موارد بالا نباید از زایمان بدون درد استفاده شود ولی بازهم نظر متخصص زنان و بیهوشی در این باره استفاده از بی حسی اپیدورال را تعیین می کند.

عارضه ی بی حسی اپیدورال

برخی از مادران درباره داروها و استفاده ی بی حسی اپیدورال نگران هستند چرا که تصور می کنند برای جنین و بدن خود مضر است. باید بگوییم بی حسی اپیدورال هیچ اثر سویی برای مادر و جنین ندارد بلکه از درد زایمان و افسردگی پس از زایمان جلوگیری می کند.

مزایا ها و معایب بی حسی اپیدورال

معایب
  • اولین عیب بی حسی اپیدورال به این صورت است دوز داروی تزریق شده به کمر ممکن است کافی نباشد و باری هریک از افراد به دوز های متعددی نیاز داریم شاید با یک دوزی که یک بیمار با ان به بی حسی درد دست می یاد برای بیمار بعدی اثر ضد درد یا بی دردی را ایجاد نکند.
  • دومین عیب بی حسی اپیدورال این گونه است که درصورت استفاده از بی حسی اپیدورال ممکن است زایمان سخت شود و استفاده از فورسپس و وکیوم در زایمان طبیعی بیشتر شود و در این صورت ممکن است عضلات پرینه و واژن به شدت اسیب و دچار پارگی شدید و درجه 4 شوند.
  • سومین عیب بی حسی اپیدورال این است که داروهای مورد استفاده در این نوع بی حسی ممکن است از طریق بدن مادر به جنین منتقل شوند و باعث افت فشارخون و ضربان قلب جنین شوند در این صورت با دادن سرم و مایعات از طریق رگ یا ورید دست مادر می توان به این مشکل خاتمه داد.
  • چهارمین عیب به این صورت می باشد که استفاده از بی حسی اپیدورال امکان افزایش حرارت بدن را بالا می برد چون درد درناحیه لگن وجود ندارد و همچنین به علت بلوک تنفس و کاهش تنفس امکان خروج حرارت ایجاد شده وجود ندارد پس احتمال تب بالا می رود.
مزایا

مزایای استفاده از این روش به این صورت می باشد که داروی بی حسی اپیدورال به مقدار کمی به جنین منتقل می شود این در حالی ست که داروهای مسکن که برای درد استفاده می شوند به جنین منتقل و باعث کمتر شدن تنفس جنین و کم شدن فشارخون مادر وجنین می شود و اگر زیاد مصرف شوند مقدار زیادی به جنین منتقل می شود که برای ان خطرناک می باشد.

درصورت نیاز و برخوردن با مشکلی که نتوان زایمان طبیعی را انجام داد با وجود کاتتر در کمر بیمار می توان از داروی بی حسی دیگر برای انجام زایمان سزارین استفاده کنیم.

در صورتی که از بی حسی اپیدورال استفاده می کنیم حتما باید ازروش کنترل بیمار و جنین را فراموش نکنیم و حتما فشارخون و ضربان قلب جنینو ودادن مایعات یا همان سرم و پایش جنین و ضربان قلبش را مد نظر قرار بدهیم.

یکی دیگراز مزایای استفاده از بی حسی اپیدورال ذخیره انرژی مادر جهت زورزدن هنگام زایمان می شودو شما بیدار هستید و هوشیاری لازم را دارید پس با بازشدن سرویکس  یا دهانه رحم و پیشرفت زایمان می توانید تا حدود زیادی استراحت کنیدو برای زایمان خسته نباشید.

 

کلام آخر:

مادران عزیز از زایمان واژینال یا طبیعی دوری نکنید  چراکه مزایای زیادی برای شما و فرزندتان دارد در صورت انتخاب زایمان طبیعی شما می توانید برای واهمه ی درد از بی حسی اپیدورال استفاده کنید ولی این نکته حائز اهمیت است که بی حسی اپیدورال در برخی موارد علاوه بر کاهش درد به مادران دارای عارضه ی فشار خون و پره اکلامپسی کمک شایانی می کند و از خستگی و حالت عصبی بودن شما در طی لیبر می کاهد و کمک می کند که در طی انقباضات رحم برای زایمان استراحت کنید.

 

منبع این مقاله :

  • بارداری و زایمان – ویلیامز – مترجم بهرام قاضی جهانی – انتشارات گلبان

مامای همراه

سرویس همپای مادر که توسط تیم نوکو راه اندازی شده به صورت آنلاین و شبانه روزی به خدمت رسانی به مادران باردار ، تازه زایمان کرده و دارای فرزند تا 2 سال می پردازد.

پیوندهای مرتبط :

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید