زایمان طبیعی و فیزیولوژیک

2
1708
زایمان طبیعی و فیزیولوژیک
زایمان طبیعی و فیزیولوژیک

زایمان طبیعی از همان تولد انسان وجود داشته و با پیشرفت علم با روش های بی خطر صورت می پذیرد. حالا ثابت شده که زایمان فیزیولوژیک بهترین روند یک زایمان طبیعی می باشد و کمترین عارضه را برای مادر و جنین دارد.

زایمان بدون استفاده از دارو و متدهای روتین بیمارستان و بدون اپی زیاتومی یا به اصطلاح مداخله ی انسانی را زایمان فزیولوژیک می نامند.

زایمان فیزیولوژیک در ایران

مصرف دارو از همان اول بارداری برای مادر و جنین خوب نیست . با انجام زایمان فیزیولوژیک در حین زایمان هم مصرف دارو صورت نمی گیرد.

داروهایی که برای انقباض رحم به کار می روند مثل داروی به اصطلاح عامیانه آمپول فشار برای خرج جنین در طی زایمان طبیعی غیر فیزیولوژیک استفاده می گردد. اما تجربه ثابت کرده که استفاده از دارو هایی مانند اکسی توسین که همان آمپول فشار است باعث افزایش درد حین اتاق  زایمان می شود. همچنین داروهایی که برای تسکین درد زایمان یا آنالژزی آن استفاده می شود نیز در زایمان فیزیولوژیک مورد استفاده قرار نمی گیرد چرا که باعث عوارض هایی برای مادر وکودک می باشد.

در زایمان فیزیولوژیک از چه روش هایی برای کاهش درد استفاده می شود؟

 • ماساژ درمانی: که با ماساژ دادن نقاط خاص طب سوزنی به کاهش درد کمک فراوانی می کند.
 • آروماتراپی: که با بویدن چندین عصاره آرامش خاصی به مادر می بخشد.
 • گرمادرمانی و سرمادرمانی کردن (استفاده از کمپرس سرد و گرم)
 • تکنیک های صحیح نفس کشیدن
 • موزیک درمانی: باگوش دادن به موزیک آرامش بخش باعث منحرف کردن مغز به غیر از درد می شود.
 • طب فشاری که نقاط خاص موجود در بدن با فشار دادن باعث کاهش موثر درد می شود .
 • تن آرامی و رفلکسولوژی
 • استفاده از وان آب

با روش های بالا تا حدود زیادی از درد زایمان کاهش می یابد که منجر به استفاده نکردن از دارو می شود.

در زایمان فیزیولوژیک بدون مداخله خدمات پزشکی صورت می گیرد و حضور همسر در طی لیبر و انجام زایمان مانعی ندارد بلکه باعث قوت قلب مادر باردار می شود و زایمان با محیط امن و آرام صورت می گیرد.

لازمه ی انجام زایمان فیزیولوژیک چیست؟

مادر باردار باید با شرکت در کلاس های آمادگی برای زایمان با انجام زایمان فیزیولوژیک و خدمات ارائه شده در این زایمان آشنا شود تا بتواند یک زایمان عالی را پشت سر بگذارد.

زایمان فیزیولوژیک در طی اتاق درد

خوردن غذا و نوشیدن و آشامیدن در طی زایمان فیزیولوژیک مانعی ندارد و مادر می تواند در اتاق درد راحت باشد و هر پوزیشنی که دوست دارد و باعث کاهش درد می شود قرار بگیرد و در طی اتاق درد حرکت کند.

تکنیک تنفس صحیح در زایمان فیزیولوژیک: نحوه صحیح نفس کشیدن در طی زایمان باعث رسیدن اکسیژن کافی به رحم و جنین می شود همین رسیدن اکسیژن خوب و کافی باعث تسکین درد فراوانی می شود.

زایمان فیزیولوژیک و زایمان طبیعی یا سزارین چه فرق هایی دارند؟

پس همان طور که می دانیم زایمان فیزیولوژیک هیچ دارو و مداخله ی پزشکی در روند زایمان صورت نمی گیرد و در مقایسه با زایمان طبیعی ارجح تر می باشد ولی زایمان طبیعی در هر صورتی از زایمان سزارین بهتر است و با داروهای کم عارضه تری صورت می گیرد. حالا با این وجود در زایمان فیزیولوژیک هیچ دارو و مداخله ی پزشکی صورت نمی گیرد بهترین نوع زایمان می باشد.

کلام آخر

پس مادران باردار بهتر است در انتخاب زایمان خود آگاهی لازم را داشته باشند و برای زایمان فیزیولوژیک در کلاس آمادگی برای زایمان شرکت کنند.

 

مطالب مرتبط :

مامای همراه

سرویس همپای مادر که توسط تیم نوکو راه اندازی شده به صورت آنلاین و شبانه روزی به خدمت رسانی به مادران باردار ، تازه زایمان کرده و دارای فرزند تا 2 سال می پردازد.

 

2 دیدگاه‌ها

 1. کرج کشتارگاهه برای مادر و نوزاد بچه سالم ما رو بخاطر اجبار در انجام زایمان طبیعی،در شکم مادر خفه ش کردن چون دکتر #هاشمی_آشتیانی بعد از۱۴ساعت از پارگی کیسه آب،حاضر به سزارین نشد به امید بالا بردن آمار طبیعیِ خودش و بیمارستانی که سهامدارشه #بیمارستان_تخت_جمشید

  • سلام و ممنون از کامنت شما
   صرف نظر از اسمی که به اون اشاره کردید متاسفانه اینجور اقدامات و تخلفات در همه صنف ها از جمله پزشک ها هم دیده میشه. به همین دلیل برای تولد یک نوزاد سالم و با خیالی آسوده بهتره حتما تحقیق های گسترده ای داشته باشید. همپای نوکو دقیقا همین رسالت رو داره. ما دقیقا این رخنه بین اعتماد مردم و بعضی بیمارستان ها رو شاهد بودیم و در تلاشیم در این مورد هرچند کوچک اما هر کاری که از دستمون بر میاد انجام بدیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید