زمان زایمان ، ویژگی ها و بهترین زمان مناسب برای انجام آن

0
1541
زمان زایمان
زمان زایمان

محاسبه تاریخ تقریبی زایمان

بسیاری از مادران باردار دوست دارند تا زمان دقیق زایمان خود را بدانند. امّا متأسفانه تاکنون هیچ روشی زمان دقیق زایمان را مشخص نکرده است ماما و پزشک باتوجه به زمان اولین روز آخرین قاعدگی معمولاً زمان زایمان را مشخص می‌کند اما گاهی ممکن است مادران تاریخ دقیق اولین روز آخرین قاعدگی که به بارداری منجر شده را ندانند. بنابراین ماما با استفاده از از سونوگرافی سه ماهه‌ی اول یا همان سونوی NT که دقیق‌ترین است، شروع به محاسبه تاریخ تقریبی زایمان می‌کند.

بارداری معمولاً تا 42 هفتگی می‌باشد اما انجام زایمان از هفته 37 تا 42 هیچ عارضه‌ای نخواهد داشت و طبیعی قلمداد می‌شود. اما قبل وبعد از این تاریخ معمولاً باعث زایمان زودرس و دیررس خواهد شد. اگر زایمان قبل هفته 37 اتفاق بیفتد منجر به زایمان زودرس می‌شود که معمولاً تکامل نوزاد کمتر از حالت طبیعی خواهد بود و اگر خیلی زودرس باشد در NICu (مراقبت‌های ویژه نوزادان) بستری خواهد شد.

بعد از هفته 42 نیز زایمان دیررس می‌شود چون معمولاً مایع آمنیون کم و جفت پیر می‌شود. بنابراین خون‌رسانی و اکسیژن کمتر به نوزاد خواهد رسید.

بهترین زمان زایمان نوزاد 40 هفته‌ی کامل می‌باشد. بنابراین جنین در این هفته کاملاً رسیده و تمام اعضای بدنش به اندازه‌ی کافی رشد کرده‌اند همچنین توانایی مکیدن سینه در این نوزادان بیشتر خواهد بود و ریه‌ی این نوزادان به‌طور کامل رسیده و هیچ مشکلی از لحاظ تنفس نخواهند داشت.

اگر می‌خواهید نوزاد خود را به‌صورت طبیعی به‌دنیا آورید باید بعد از هفته 37 به‌طور کامل از انقباضات و دردها و آبریزش آگاهی داشته باشید چرا که با درد منظم و انقباضات ریتمیک منظم زمان زایمان شما فرارسیده است.

اگر می‌خواهید که نوزاد خود را به روش سزارین الکتیو به دنیا آورید که خطرهایی برای شما و نوزادتان با این روش زایمان وجود دارد می‌توانید با پزشک خود در این باره مشورت کنید و روز زایمان را بعد از هفته‌ی 39 برنامه‌ریزی کنید چرا که جنین شما هنوز در داخل رحم شما در حال رشد می‌باشد و نباید به‌علت انتخاب روز دلخواه شما زودتر زایمان صورت بگیرد چون عارضه‌ی بسیار وخیمی به همراه خواهد داشت.

بنابراین در صورت پاره شدن اتفاقی کیسه‌ی آب باید سریعاً به بیمارستان مراجعه کرد، چراکه زایمان فرارسیده است و تعلل در خانه باعث عفونت شما و فرزندتان خواهد شد بنابراین در صورت وجود وجود علائم خطر مثل آبریزش و خونریزی هرچه سریع‌تر خود را به بیمارستان برسانید و ماما و پزشک خود را با خبر کنید.

در حاملگی‌های چندقلویی معمولاً زایمان به‌صورت زودرس خواهد بود. بنابراین احتمال تولد نوزاد کمتر از 37 وجود دارد.

روش هایی که زمان زایمان را به‌صورت تقریبی مشخص می‌کنند

  • ارتفاع قله یا فوندوس رحم که هر بار توسط پزشک یا ماما حساب می‌شود. که ارتفاع رحم در حدود ناف تا 20 هفته می‌باشد و بعد از آن به روش ماما یا پزشک محاسبه می‌شود.
  • سونوگرافی: در سونوگرافی معمولاً برحسب رشد جنین هفته بارداری مشخص و طبق آن روز زایمان را محاسبه می‌کنند.
  • اندازه‌ی رحم شما که پس از آخرین آزمایشی که می‌شود آن را محاسبه می‌کنند.
  • آخرین پریود شما: آخرین قاعدگی شما نیز زمان تقریبی زایما نرا مشخص خواهد کرد.

بنابراین تمام روش‌هایی که گفته شد در محاسبه تاریخ زایمان به‌صورت تقریبی کمک خواهد کرد، اما به علت شرایط خاص و پیشامدها و یا کمتر بودن اندازه‌ی رحم ممکن است زایمان به روزهای دیگری موکول شود.

بنابراین مادران با دانستن زمان تقریبی زایمان خود را برای آن آماده می‌کنند.

مامای همراه

سرویس همپای مادر که توسط تیم نوکو راه اندازی شده به صورت آنلاین و شبانه روزی به خدمت رسانی به مادران باردار ، تازه زایمان کرده و دارای فرزند تا 2 سال می پردازد.

پست های مرتبط :

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید