غرور یا اعتماد به نفس؟

0
1118
اعتماد به نفس
خود کارآمدی

گاهی انسان به دلیل داشتن باور زیاد به خود و توانایی هایش دچار غرور می شود.معمولا افراد حقارت و کمبودهای خود را زیر سایه غرور پنهان میکنند.از طرف دیگر یکی از تعریف های اعتماد به نفس به این معناست که یک نفر به توان و توانمندی‌های خودش باور و اعتماد داشته باشد.پس ممکن است بین این دو خصوصیت برداشت اشتباهی برای افراد صورت بگیرد.

 

در این مقاله قصد داریم تفاوت بین داشتن غرور و اعتماد به نفس را برای شما مشخص کنیم:

اعتماد به نفس به این معنی ست که به توانایی های خود ایمان بیاورید و خودتان را باور داشته باشید، اما مغرور بودن چیز دیگری است. داشتن عزت نفس برای موفق شدن در هر زمینه ای لازم است و به شما کمک میکند تا انسان بهتری باشید..

چطور می توان غرور و اعتماد به نفس را از هم مشخص کرد؟

یک فرد خودخواه معمولا فردی خود محور است

قرار نیست همه ی جهان با نظر شما موافق باشند. نظر هر فرد برای خود او مهم است و شما باید به آن احترام بگذارید. اما فرد مغرور تلاش می کند عقاید و نظراتش را به زور داخل گلوی شما بگذارد.او در این موضوع مستبد است و دلیلی نمی یابد که مخالف نظر او باشید.

افراد مغرور نسبت به مخالفت دیگران بی طاقت اند

یک شخص مغرور زمانی که دیگران بی دلیل با او مخالفت کنند احساس می کند که مورد سوء استفاده قرار گرفته است. او هیچ دلیلی برای ملحق شدن یا گوش دادن به نظرات دیگران نمی بیند.ممکن است فکر کنید که نظرات شما درست هستند, اما این صحیح نیست که از دیگران انتظار داشته باشید مثل شما فکر کنند و با شما موافق باشند.

شما می توانید آنها را متقاعد کنید اما سعی نکنید آنها را وادار کنید یا افکار آنها را احمقانه نشان دهید. یاد بگیرید که مسائل منفی که در مورد خود شما یا افکارتان گفته می شود را به عنوان انتقاد سازنده در نظر بگیرید و برای بهبود آنها تلاش کنید.
افراد خودخواه تمایل دارند دیگران را قضاوت کنند.
گاهی فرد مغرور همه ی این مسائل و نصایح را به عنوان انتقاد نمی پذیرد تا دیگران را نا امید و ناراحت کند.این رفتار گاهی اوقات ناشی از ترس از شخص دیگری است که از خود او بهتر عمل می کند.

اما فرد با اعتماد به نفس چنین ترسی ندارد.او ترجیح میدهد نگاه سازنده ای به گزینه های در دسترس برای انتخاب بهترین هدف داشته باشد حتی اگر بهترین گزینه ,تنها از نظر خود او بهترین باشد.

افراد مغرور شنونده های خوبی نیستند

یک فرد مغرور و خودخواه فکر می کندکه او تنها شخص برجسته ی در اتاق است و باید درباره ی خودش بی وقفه صحبت کند.در حالیکه یک شخص با اعتماد به نفس خوشحال می شود که داستان هایش را به اشتراک بگذارد و به همین ترتیب نیز نسبت به شما مشتاق است. البته این به این معنا نیست که شما نباید با خودتان صحبت کنیم، البته شما باید یک شنونده خوب باشید، شنونده خوب بودن به شما کمک میکند که شخصیت خوبی هم داشته باشید.

افراد مغرور کمتر از کسی کمک می گیرند

یک فرد با اعتماد به نفس از کمک خواستن از دیگران نمی ترسد, در حالیکه فرد خودخواه به ندرت از دیگران کمک میگیرد چون بر این تصور است که از پس همه چیز به تنهایی بر می آید.البته این به معنای آن نیست که مستقل بودن خوب نیست , بلکه به این معنی ست که کمک گرفتن و کمک کردن در زمان های دشوار نشان می دهد که شما از اینکه بُعد آسیب پذیر خودتان را نشان دهید هراسی ندارید.
افراد با اعتماد به نفس انتقاد پذیر هستند.
فرد با اعتماد به نفس همیشه به آنچه دیگران می گوید پذیراست.به خصوص نسبت به انتقادات انها.این فرد زمانی که دیگران او را نصیحت میکنند خودش را به نشنیدن نمی زند.این ویژگی در افراد خودخواه کاملا برعکس است .

افراد با اعتماد به نفس ملاحظه کار هستند

برای افراد خودخواه تاثیر حرف ها و رفتارشان بر دیگران اهمیتی ندارد.اما این موضوع در مورد افراد با اعتماد به نفس صدق نمی کند.آنها برای داشتن حس خوب نیاز به ناراحت و آزار دیگران ندارند.
مراقب کلماتی که استفاده می کنید باشید,به محض اینکه آنها بیان شوند تنها قابل بخشش هستند نه فراموش کردن.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید