خانه عقل سالم ، بدن سالم روزهای قرنطینه کرونا را چگونه پشت سر بگذاریم؟

روزهای قرنطینه کرونا را چگونه پشت سر بگذاریم؟

8
755

روزهای قرنطینه را چگونه پشت سر بگذاریم؟

با گسترش دامنه فراگیری ویروس کرونا ، مردم دنیا با توصیه کارشناسان بهداشت و درمان قرنطینه را انتخاب کردند. اتفاقی که اگر چه شیرین نیست اما موقتا یک راهکار کارآمد برای کنترل و شیوع بیشتر بیماری کرونا محسوب می شود. این بیماری تا کنون تاثیرات بسیار مخربی بر صنعت و اقتصاد تمام کشورهای دنیا به جا گذاشته است. حتی کشورهای ثروتمند دنیا درگیر یک رکود اقتصادی شده اند. در ایران اما شرایط به دلیل تحریم ها کمی پیچیده تر است.

بسیاری از کسب و کارها که تمام برنامه فروش خود را برای ایام مانده به نوروز در نظر داشتند متضرر شده اند. بسیاری از مردم چشم انداز مثبتی برای آینده ندارند. برای مثال صنعت فست فود و رستوران ها فقط در هفته سوم اسفند با ۷۰ درصد کاهش مشتریان همراه بوده است. با این حال ، این ویروس هم بخشی از خشم طبیعت و توازن آن در دنیاست. همچنین باید بدانید که این اولین بار نیست که یک ویروس در دنیا فراگیر می شود.

حدودا بیش از یک هفته از قرنطینه رسمی در ایران گذشته است. عید نوروز که بهترین زمان مسافرت و تفریح در ایران است به زمانی خطرناک برای این کارها تبدیل شده است. با این وجود بسیاری از مردم بدون محدودیت هایی که در سایر کشورهای دنیا وضع شده، به صورت خودجوش در خانه مانده اند.

من نیز به سهم خود تصمیم گرفتم با همسرم در خانه بمانیم. پیش از هرکاری مایحتاج حدودا ۱۰ روز آینده را تهیه کردیم. تعدادی فیلم دانلود کردیم. کتاب هم در کتابخانه ما وجود داشت پس خود را برای قرنطینه آماده دانستیم. با گذشت چند روز اما شرایط شروع به تغییر کرد. با کمی گشت و گذار در شبکه های اجتماعی متوجه این قضیه خواهید بود که بسیاری از مردم از ماندن در خانه به ستوه آمده اند . اما چاره چیست؟

چگونه برای ماندن در خانه برنامه ریزی کنیم؟

این پست را در این مورد نوشته ام . امیدوارم با مطالعه آن بتواتید روزهای بهتری را در خانه تجربه کنید.

برنامه داشته باشید.

نداشتن برنامه روزانه باعث احساس سردرگمی و اضطراب می شود. بنابراین در اولین گام یک برنامه روزانه تدوین کنید. می توانید در یک دفتر کارهایی که میخواهید را یادداشت کنید . انجام آنها باعث کاهش اضطراب شما خواهد شد.

تغییر دکوراسیون

یکی از رسوم ایرانی خانه تکانی پیش از نوروز است. اگر چه این رسم بیشتر نوعی نظافت به نظر می رسد اما معمولا چون با تغییر دکوراسیون خانه انجام می شود باعث ایجاد یک فضای جدید در خانه می شود. شما هم در روزهای قرنطینه ، می توانید با تغییرات خاصی باعث شوید که خانه برای شما تبدیل به یک مکان تازه شود.

ورزش کنید

برای ورزش در خانه لزوما به تردمیل و دستگاه های ورزشی نیاز ندارید. کافی است که در گوگل جستجو کتید و تعداد زیادی ویدیو ورزش در خانه را پیدا خواهید کرد. شما می توانید ویدیوهای ورزش و تندرستی نوکو را تماشا کنید. همچنین دسته ویدیوهای ورزش بارداری  را برای زنان باردار منتشر کرده ایم که در دسترس می باشند.

ارتباط صوتی و ویدیویی با دیگران

انسان موجودی اجتماعی است. به همین دلیل زندان برای انسانها یک تنبیه بزرگ محسوب می شود. در قرنطینه تماس ویدیویی و صوتی با دوستان و خانواده را حفظ کنید. نرم افزارهای بسیار زیادی در این زمینه موجود است و یکی از بهترینها واتس اپ است که برای همه پلتفرم ها موجود و قابل دانلود است. با حفظ ارتباط خود با دیگران، هم به دیگران کمک می کنید و هم روحیه خود را شاداب و سرحال نگه می دارید.

محدود کردن استفاده از شبکه های خبری در تلویزیون و شبکه های اجتماعی

اخبار کرونا این روزها نقل محافل است. کافی است کمی در شبکه های اجتماعی گشت و گذار کنید. دائما با اخبار بد و منفی مواجه می شوید. خواندن این خبرها نه تنها به شما کمک نخواهد کرد بلکه شما را مضطرب تر خواهد کرد. در میان شبکه های خبری و شبکه های اجتماعی فقط یک مورد را انتخاب کنید و به بقیه توجهی نداشته باشید. برای بررسی اخبار فقط روزی یکبار به آنها رجوع کنید. چک کردن مداوم آنها خود باعث افزایش استرس شما می شود.

برنامه خواب خود را از دست ندهید

با ماندن در خانه و اطلاع از تعطیل بودن روزهای آینده معمولا افراد بیشتر از نیاز روزانه می خوابند. ممکن است در این روزها برای شما هم اتفاق افتاده باشد که شب ها را تا صبح ببدار بمانید و در روزهم بهوابید. خوابی که مانند خواب شب کیفیت نخواهد داشت و همین کم خوابی باعث می شود انسان کلافه و بی حوصله باشد. بنابراین برنامه خواب و بیداری خود را کاملا تنظیم کنید .

مدیتیشن و مراقبه

افراد مذهبی معمولا آداب و رسوم مذهبی مخصوص به خود را دارند. ارتباط با خدا و دعا و سپاسگذاری و مراقبه یک اصل در تمام ادیان است. البته لزوما این آداب مربوط به دین نیستند و با کمی جستجو در گوگل می توانید فایلهای صوتی و آموزشی مراقبه و مدیتیشن را پیدا کنید. با انجام این کار به صورت مرتب تا حدود بسیاری استرس روزانه شما کاهش پیدا می کند.

آشپزی کنید

بر خلاف ضرب المثل “آشپز که دوتا شد یا شور میشه یا بی نمک” ، این دوران بهترین زمان برای تمرین آشپزی و همکاری همه افراد خانواده برای پختن یک غذای خوشمزه است. آشپزی یک هنر است و با انجام آن می توانید لذتی که در پشت آن نهفته است را تجربه کنید. همچنین می توانید با مراقبت های ایمنی تا جای ممکن کودکان خود را با خود همراه کنید . این کار به جز این که شما را سرگرم می کند باعث ایجاد حس همدلی در شما و اعضای خانواده می شود. حتما رسپی های جدید تر را هم در برنامه آشپزی خود قرار دهید. نوبن پخت کیک ها و دسرهایی است که قبلا فرصت نمی کردید آنها را درست کنید. می توانید از دسته آشپزی  نوکو دیدن کنید و کلی دستورپخت جدید را فرابگیرید.

فیلم و سریال ببینید

فیلم دیدن با افراد خانواده در این دوران می تواند گذشت زمان را برای شما لذت بخش تر جلوه دهد. پیش از انتخاب فیلم می توانید اطلاعات و رتبه فیلم را بررسی کنید. فیلم های کمدی را در اولویت قرار دهید. میتوانید به دسته ویدیوهای قصه و داستان نوکو مراجعه و انیمیشن های آن را با کودکان خود تماشا کنید.

بازی های فکری را فراموش نکنید

بازی های فکری یکی از بهترین سرگرمی های ممکن برای ماست.با جستجو در اینترنت و سایت های فروش بازی می توانید به صورت آنلاین این بازی ها را تهیه کنید و لحظات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید.

  • پیشنهاد می کنیم بازی ریسک، کاستل، آزول و رکب را در برنامه خرید خود قرار دهید. بازی های کلاسیک هم همچنان طرفداران خود را دارند.
  • بازی هایی از قبیل شطرنج و منچ و ماروپله از این قبیل بازی ها محسوب می شوند. بازی های کارتی هم می توانند ساعتها شما را سرگرم کنند.

کتاب و کتابخوانی

سرانه مطالعه در کشور ما بسیار پایین است. شما می توانید با مطالعه روزانه هم به دانش خود اضافه کنید و هم خود را سرگرم کنید. شاید قرنطینه باعث شود بتوانیم بیشتر با کتاب در ارتباط باشیم . پیشنهاد ویژه ما مطالعه دو کتاب انسان خردمند و انسان خداگونه است که می تواند اطلاعات تاریخی شما را به خصوص درباره تحولاتی که از طریق بیماری های فراگیر در دنیا شکل گرفته است افزایش دهد.

یادگیری یک زبان جدید یا تقویت زبان انگلیسی

یکی از بهانه های ما برای یاد نگرفتن زبان دوم ، نداشتن وقت است. این دوران بهترین رمان برای محک زدن این توانایی در شماست. نکته حائز اهمیت این است که هم اپلیکیشنهای زبان آموزی  آنلاین مانند دولینگو به وفور موجود هستند و اینکه سایر افراد خانواده می توانند در یادگیری به صورت گروهی به شما کمک کنند.

حرف آخر

ویروس کرونا امروز تبدیل به یک بحران جهانی شده است. همه افراد در این دوران دچار یک بحران روحی می شوند و این کاملا طبیعی است. دامنه ارتباطات ما کاهش پیدا کرده و بسیاری از ما با یک رکود در کسب و کارمان مواجه شده ایم. با این حال این شرایط گذراست. اگر بتوانیم این روزها را تحمل کنیم با قطع زنجیره انسانی افراد مبتلا در اینده ای نزدیک کرونا شکست خواهد خورد. اینکه دارید این پست را می خوانید به این معنی است که هنوز به آینده امید دارید . پس تا زندگی هست امید به آینده را از دست ندهید. با عبور از این بحران قوی تر و بالنده تر خواهیم بود و دوباره همه چیز را از نو می سازیم

 

شما همراهان گرامی می توانید با نصب اپلیکیشن نوکو و استفاده از سرویس همپا ، از خدمات روانشناسی آن بهره مند شوید

8 دیدگاه‌ها

  1. درود بر یگانه روانشناس برحق ایران زمین … مطالب بسیار کاملی بود، هرچند برای اینکه بتونیم تمام این کارهایی که نامبرده شد رو [مثل زبان و کتاب و فیلم و آشپزی و…] برای خودمون نهادینه کنیم؛ به همکاری طاعون و وبا و یک سری امراض واگیر جدید نیاز داریم … ??

  2. لامصب تو این جور موقع ها آدم اصن حس و حال کاری رو نداره . همه ش استرس اینو داره که آخرش چی میشه. دوست داره چند ماه بگذره و بلند شه ببینه همه چی تموم شده.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید