خونریزی و لکه بینی در سه ماهه ی اول بارداری ، دلایل و نحوه تشخیص آن

0
1510
لکه بینی
لکه بینی

خونریزی و لکه بینی در سه ماهه ی اول بارداری معمولاً در میان مادران شایع است ولی گاهی اوقات خونریزی در بارداری می تواند نشانه ی بدی باشد حالا از کجا بفهمیم که لکه بینی داریم یا با یک خونریزی واژن رو به رو هستیم؟

خونریزی شامل حجم گسترده  و خونی به رنگ قرمز  روشن از واژن مادر باردار به بیرون نشت می کند که نشانه ی مهم و خطرناکی از جمله سقط می تواند باشد.

تشخیص لکه بینی

این عارضه بسیار ظریف و رگه مانند است که صورتی کم رنگ و روشن می باشد و می تواند حتی قهوه ای سوخته و تیره را شامل شود. که معمولاً اتفاق شایعی در بارداری محسوب می شود اما با وجود این لکه بینی ها باید مادارن هوشیار باشند وبی اهمیت از کنار این موضوع عبور نکنند و به پزشک مراجعه کنند.

علت لکه بینی در بارداری مخصوصاً سه ماهه ی اول

در اوایل لانه گزینی سلول تخم، کیسه ی زرده که در تخمدان وجود دارد مسئول حفظ هورمون پروژسترون و استروژن بارداری ست بعد از تشکیل جفت این عمل حفظ و تولید استروژن و پروژسترون به عهده جفت می باشد در واقع تخمدان ها بدون فعالیت باقی می مانند و رحم و جفت مسئول تولید هورمون های لازم بارداری می باشند به همین علت است که تخمدان ها خاموش هستند پس شما دچار پریود نمی شوید و عادت ماهیانه ای ندارید.

علت لکه ها در سه ماهه اول بارداری

  • یکی از علت های مهم لکه بینی در ابتدای بارداری لانه گزینی سلول تخم که بلاستوسیت نام دارد در لایه درونی رحم به نام آندومتر می باشد که با تشکیل لانه گزینی معمولاً لکه بینی یا خونریزی خیلی کم رخ می دهد.
  • دومین دلیل پرخون شدن واژن و سویکس در حاملگی و به علت شکننده شدن آن ها به دلیل بارداری که اصطلاحاً به آن نشانه ی چادویک می گویند. اگر نزدیکی جنسی رخ بدهد باعث خراش این ناحیه و لکه بینی رخ خواهد داد.
  • به علت فیبروم که از قبل از حاملگی وجود داشته لکه بینی رخ می دهد طوری که در طی بارداری معمولاً فیبروم ها از بین می روند و عمل دژنرسانس رخ می دهد. همین علت می تواند باعث خونریزی و در سه ماهه دوم و سوم با از بین نرفتن آن باعث لیبرپره ترم یا زایمان زودرس شوند.
  • عفونت واژن و یا سرویکس: هنگامی که خانم باردار دچار سرویسیت و یا عفونت سرویکس و واژن باشد ممکن است این عارضه اتفاق بیفتد.
  • اختلالات خونریزی: معمولاً بیماری های خونریزی دهنده می توانند سبب ایجاد لکه بینی شوند پس در صورت وجود با پزشک خود مشورت کنید.

لکه بینی به دلایل مختلف در سه ماهه ی اول

  • گاهی اوقات این عارضه می تواند از مقعد یا پیشابراه مثانه باشد و ربطی به واژن نداشته باشد پس حتماً از خروج خون از محل آن مطمئن شوید.
  • گاهی اوقات خونریزی و لکه بینی همراه با درد شکم و تب باشد که حتماً باید پس از مثبت شدن تست حاملگی با سونوگرافی از بارداری خارج رحمی نیز مطمئن شوید.

کلام آخر:

خونریزی یا لکه بینی علاوه بر اینکه می تواند دلیل نگران کننده ای برای آن وجود نداشته باشد ولی 50% مواقع خطرناک و نگران کنندست پس باید در صورت رخداد این حادثه به پزشک خود مراجعه کنید و از ناسازگاری خون خود با جنین و سقط و حاملگی خارج و … اطمینان پیدا کنید زیرا می تواند در صورت وجود هر یک از آن ها بارداری را تهدید کند.

منبع :  کتاب بیماری های زنان،  نواک ،انتشارات بشری

www.webmd.com/women/spotting-between-periods

پست های مر تبط :

 

مامای همراه

سرویس همپای مادر که توسط تیم نوکو راه اندازی شده به صورت آنلاین و شبانه روزی به خدمت رسانی به مادران باردار ، تازه زایمان کرده و دارای فرزند تا ۲ سال می پردازد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید