لیبر کاذب و لیبر حقیقی ، تفاوت و چگونگی اندازه گیری دردهای زایمان

0
2652
لیبر کاذب و لیبر حقیقی
لیبر کاذب و لیبر حقیقی

لیبر کاذب و لیبر حقیقی تفاوت های بسیار زیادی باهم دارند. لیبر حقیقی و یا دردهای زایمان منجر به  زایمان می شوند و در اوخر بارداری زمانی که زمان بارداری فرا برسد این درد ها رخ می هند معمولا درد های زایمانی پشت سرهم و منظم هستند و شدت بیشتری دارند.

همچنین این درد ها سبب درد در ناحیه کمر و رحم می شوند اما درد های کاذب یا لیبر کاذب یا درد های براکستون هیکس که همگی یک نام دارند از اوایل هفته ۶ بارداری شروع می شوند و در اواخر بارداری بیشتر احساس می شوند اما شدت کمتری دارند طوری که باعث زایمان نمی شوند و بیشتر در ناحیه ی کشاله ران باعث ایجاد درد خواهند شد.

درد های براکستون هیکس نامنظم و پراکنده هستند و بیشتر از ۱ الی ۲ بار در طی روز ایجاد نمی شوند.بهتر است با داشتن درد های براکستون هیکس اول اب بنوشید و نفس های عمیق بکشید و به پهلوی چپ جهت اکسیژن رسانی و خونرسانی بهتر به رحم دراز بکشید.

 

درد های کاذب یا  انقباضات براکستون هیکس از کی یا چه زمانی شروع میشود؟

درد های کاذب زایمان یا همان درد های براکستون هیکس از اوایل بارداری وجود دارند و هیچ خطری برای مادر و جنین به همراه ندارند بسیاری از مادران از این درد ها می ترسند اما باید به ان ها بگوییم سبب امادگی رحم برای اخر ماه نهم بارداری یعنی زایمان این درد ها از حوالی هفته 6 الی 7 بارداری زمانی که به تازگی می توانید بهوجود قلب جنین در سونوگرافی پی ببرید شروع میشود در واقع چون این درد ها یا انقباضات براکستون هیکس از همان اوایل بارداری وجود دارند پس می تواند حاکی از بی خطر بودن این درد  های کاذب باشد.ولی مادران درد های براکستون هیکس یا درد های کاذب را از هفته 20 بارداری به بعد مخصوصا در اواخر بارداری یا در سه ماهه سوم بیش ازپیش متوجه می شوند

به این دلیل به درد های کاذب یا انقباضات کاذب براکستون هیکس نیز گفته می شود چون در قرن میلادی سال 1871 پزشکی به نام براکستون هیکس متوجه این انقباضات کاذب شد و اثبات کرد که این انقباضات پراکنده هستند و هیچ وقت درد هایی در ناحیه رحم یا شکم ایجاد نمی کنند پس هیچ گاه زایمانی رخ نمی دهد ولی همواره سبب نگرانی مادران خواهد شد.

در سه ماهه سوم بارداری درد انقباضات براکستون هیکس در ناحیه ران ها احساس می شود اما گرفتگی و انقباض عضله ی صاف رحم که قدرت چندانی برای انجام زایمان ندارد درناحیه ی شکم و رحم احساس می شود. بهتر است مادران درمر کز مشاوره و خدمات مامایی ازاوایل بارداری تحت کنترل باشند واگر سوالی دارند در طول بارداری و یا نگران این انقباضات هستند به دلیل مسیر طولانی بیمارستان با این مرکز مشاوره تماس بگیرند و راهنمایی های کافی را از همپای مادر خود که یک مامای اگاه و خبره است را دریافت کنید .

همینطور  اگر مادری درطول زایمان نیازمند یک مامای همراه در اتاقش می باشد که علاوه برحمایت روحی می تواند از لحاظ کاهش درد های زایمان نیز مادر را کمک کند باید در خواست  خود را به این مرکز مشاوره اعلام کند.

این درد ها از چه زمانی آغاز می شوند؟

این درد ها در حوالی هفته 6 الی 7 شروع می شود اما باید گفت که بسیاری ازمادران این انقباضات را متوجه نمی شوند چون قدرت بسیار کمی دارد در واقع رحم برای امادگی برای زایمان از هفته 6 شروع به گرفتگی عضلانی خفیفی می کند و این گرفتگی از هفته 16 الی 20 که سه ماهه دوم می باشد شدتش بیشتر می شود و تازه مادران می توانند با فاصله طولانی متوجه درد های براکستون هیکس شوند اما همان طور که گفته شد از هفته 30 بارداری به بعد این انقباضات شدت بیشتری دارند ولی هیچ گاه باعث زایمان نمی شود و این درد ها معمولا در ناحیه کشاله ران و یا شرمگاهی رخ می دهد که باعث واهمه مادران خواهد شد.

فرق لیبر کاذب و لیبر حقیقی چیست؟

در صورت وجود علائم های زیر انقباضات از نوع لیبر کاذب یا درد های براکستون هیکس می باشد:

 1. این دردها پراکنده می باشند و هیچ گاه پشت هم  درد ها به وجود نمی ایند درواقع درد ها بافاصله طولانی از هم به وجود می ایند ولی درلیبر حقیقی که منجر به زایمان می شود درد ها دربه صورت پشت سر هم  با وقف کاملا کوتاهی رخ می دهد.
 2. این دردهای کاذب یا انقاضات براکستون هیکس کمتر از 60 ثانیه طول می کشد حدودا 10 تا 20 ثانیه در هر بار به طور متوسط ادامه خواهند داشت.
 3. دریک روز کمتر از 3 انقباض رخ می دهد یا اصلا رخ نمی دهد.
 4. باخوردن داروهای مسکن غیر از ایبوپروفن که در سه ماهه سوم بارداری خیلی مضر است و باعث اختلال در رگ های جنین می شوند معمولا این درد ها کاهش می بایند اما در درد های زایمانی با هیچ داروی مسکنی این درد ها کمتر نمی شوند.
 5. شدت ان ها همواره کمتر از 25 میلی متر جیوه است در واقع شدت لازم را برای انجام زایمان ندارند بلکه فقط باعث انقباضات کاذب می شود.
 6. درد های براکستون هیکس پراکنده و نامنظم هستند این در حالی ست که درد های واقعی یا لیبر واقعی به صورت منظم رخ می دهند.
 7. درد های براکستون هیکس و یا لیبر کاذب سبب باز شدن دهانه رحم یا نازک شدن دهانه ی رحم نمی شود ولی درد های واقعی منجر به باز شدن دهانه رحم به طول 10 سانتی متر و نازک شدن و قیفی شدن کاغذی می شود.

علائم درد های واقعی

علائم درد های واقعی که منجر به زایمان می شود و هر مادری با توجه به این درد ها باید سریعا خود را به بیمارستان جهت معاینه برساند:

 1. در 10 دقیقه معمولا سه انقباض داریم طوری که درد ها پشت سر هم رخ می دهند.
 2. درد ها منظم هستند و پراکنده نیستند.
 3. مدت انقباضات از 40 ثانیه الی 60ثانیه بیشتر طول می کشند پس طولانی هستند.
 4. با خوردن مسکن ها و داروهای کاهش درد درد ها ازبین نمی روند بلکه با گذشت زمان ایندرد ها بسیارشدتش بیشتر می شود.
 5. شدت درد ها زیاد است وباعث بازشدن دهانه رحم و نازک شدن ان می شود.
 6. این درد ها بیشتر در ناحیه کمر و رحم ایجاد می شوند.
 7. این دردها با گذشت زمان بیشترمی شود و شدت ان ها افزایش می یابد.

 

چه کارهایی سبب بهتر شدن و رفع انقباضات کاذب می شود؟

 1. در حین انقباضات و گرفتگی عضلات معمولا هیدراته شدن بدن باعث کاهش دردهای لیبر کاذب می شود پس مقدار فراوان اب بنوشید زیرا می تواند مانع از انقباض شودپس با وجود درد های کاذب سریعا اب بنوشید.
 2. سعی کنید باعث اکسیژن رسانی بیشتر به رحم کنید پس تنفس هایعمیقو طولانی داشته باشید.
 3. به پهلوی چپ دراز بکشید و استراحت کنید چراکه خوابیدن به پهلوی چپ باعث خونرسانی بهتر به رحم خواهد شد.
 4. حتما به دستشویی بروید و مثانه خود را با ادرار کردن خالی کنید چون پر بودن مثانه گاهی اوقات سبب درد های زایمان و یا انقباضات براکستون هیکس می شود.
 5. تغییر پوزیشن وحرکت باعث بهبود این انقباضات می شود.

اگر با انجام دادن کارهای بالا و داشتن علائم درد واقعی یا لیبر واقعی باز نگران هستید حتما خود را بیمارستان برسانید چرا که این درد ها درد زایمان می باشد و سرانجام باعث زایمان قریب الوقوع خواهد شد.

 

منبع این مقاله

 • کتاب بارداری و زایمان ویلیامز ، ترجمه دکتر بهرام قاضی جهانی انتشارات گلبان

مامای همراه

سرویس همپای مادر که توسط تیم نوکو راه اندازی شده به صورت آنلاین و شبانه روزی به خدمت رسانی به مادران باردار ، تازه زایمان کرده و دارای فرزند تا 2 سال می پردازد.

ویدیوهای مرتبط

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید