روش های مقابله با خجالتی بودن

0
1106
خجالتی بودن
shyness

 

خجالتی بودن بیش از حد یک احساس بسیار شایع و عجیب در بین انسان هاست. بعضی از افراد آنقدر خجالتی هستند که حتی نمیتوانند به طور مستقیم در چشم های دیگران نگاه کنند. اندکی خجالتی بودن بد نیست, اما هرگز نباید اجازه دهیم این مسئله وضعیت روحی و دیدگاهی که نسبت به افراد و چیزهای مختلف داریم را تغییر دهد. خجالت بیش از حد مانع از برقراری روابط اجتماعی مناسب و رسیدن به اهداف مهم در زندگی میشود. خجالت بیش از حد هم شما و هم دیگران را آزار میدهد. افراد خجالتی دوست دارند با دیگران رابطه نزدیک برقرار کنند, اما ترس از رد شدن یا مورد انتقاد قرار گرفتن از سوی دیگران مانع شرکت کردن این افراد در موقعیت های اجتماعی میشود. افراد خجالتی معمولا احساس تنهایی میکنند و این موضوع احتمال بروز مشکلاتی مثل اضطراب و افسردگی را در آنها بیشتر میکند. گاهی اوقات, بعضی از افراد برای حل مشکل خجالت کشیدن به روش های پرخطر مثل مصرف الکل یا مواد مخدر پناه میبرند. اما این روش راه حل مناسبی برای رفع خجالت نیست و احتمالا به سوء مصرف این مواد منجر میشود. در این مقاله روش هایی برای غلبه بر این مسئله را به شما معرفی میکنیم.

 

موضوعی که باعث خجالت شما میشود را پیدا کنید

رفتار خود را تجزیه و تحلیل کنید و بعد فهرستی از مواردی که باعث خجالت کشیدنتان میشود را تهیه کنید. هیچ کس بهتر از خودتان نمیتواند شما را درک کند.

 

محرک های خود را شناسایی کنید

چیزی که بیش از همه باعث خجالت کشیدنتان میشود را پیدا کنید.  صحبت با غریبه ها یا گفتگوی صریح با آشنایان, هر چزی میتواند در این فهرست جای گیرد.

 

از دیگران یاد بگیرید

همه ما جذب افرادی میشویم که میتوانند بی پروا با دیگران صحبت کنند. به این افراد نگاه کنید و متوجه شوید چطور این کار را انجام میدهند.

 

روش ایستادن صحیح را تمرین کنید

برقرار کردن تماس چشمی و طرز ایستادن صحیح نیمی از خجالت شما را برطرف میکند.

 

به خودتان بگویید که خجالتی نیستید و بر این مسئله غلبه کنید

خودتان را در جمعی تصور کنید که بدون ترس و خجالت در حال صحبت با غریبه ها هستید. این روش به شما کمک میکند تا خجالتی بودن را کنار بگذارید.

 

کارهای جدید را امتحان کنید. حتی اگر این کارها شما را مضطرب میکنند

در یک باشگاه, تیم ورزشی یا یک کلاس آموزشی ثبت نام کنید. یک پروژه یا یک کار جدید را انجام دهید یا یک مهارت جدید را یاد بگیرید. کارهایی را انجام دهید که شما را از حاشیه امنتان دور میکند.

 

صحبت کنید

سعی کنید در هر موقعیتی با دیگران صحبت کنید یا حتی برای آنها لطیفه تعریف کنید. در مورد جنبه های مختلف زندگی خود با دیگران حرف بزنید. میتوانید برای حرف زدن از همکاران, دوستان و اعضای خانواده کمک بگیرید. سعی کنید به طور صریح حرف بزنید. اجازه دهید صدا و ایده های شما شنیده شوند.

 

با اعتماد به نفس رفتار کنید

اعتماد به نفس از طریق یادگیری, عمل, تمرین و تسلط حاصل میشود. روزی که دوچرخه سواری را یاد گرفتید به یاد دارید؟ این کار در ابتدا ترسناک به نظر میرسید, اما بعد از تمرین کردن این مهارت را یاد گرفتید و احساس اطمینان کردید. یادگیری مهارت های اجتماعی نیز همین طور است.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید