پای پرانتزی یا ضربدری ، علت بد راه رفتن کودکان زیر 3 سال

0
1984
پای پرانتزی یا ضربدری
پای پرانتزی یا ضربدری

 

پای پرانتزی و ضربدری از جمله مشکلاتی است که بعد از تولد نوزاد و رشد او مشاهده می شود. قبل از 3 سالگی چون نوزادان در داخل رحم مادر به صورت پای پرانتزی بودند این حالت بعد از تولد نیز وجود دارد اما در سن 3 سالگی به دلیل رشد استخوان و تکامل آن کودک نباید پا پرانتزی یا پای حالت X  داشته باشد. اما کودکانی وجود دارند که پاهای آن ها به صورت پرانتزی یا X هست و تا 7 الی 8 سالگی یا برطرف می شود یا در همان حالت باقی می ماند که در بزرگسالی به همان شکلی که الان وجود دارد خواهد شد.

چگونه تشخیص دهیم پای کودک پرانتزی یا ضربدری است؟

اگر کودک در حالت ایستاده مچ پاهایش به هم چسبیده ولی زانو هایش از هم فاصله دارد پای کودک پرانتزی می باشد حالا اگر زانو ها باهم فاصله نداشته باشند و به هم چسبیده باشند اما مچ های پا با یکدیگر تماس نداشته باشند با حالت پرانتزی رو به خارج یا X مانند است.

داشتن زانوهای ضربدری یا x که در بالا توضیح داده شد همانند پاهای پرانتزی در سن 3 الی 7 سالگی آشکار تر است و هر دو اصلاح پذیرند.

چه موقع به پزشک درباره ی پاهای پرانتزی یا ضربدری مراجعه کنیم؟

زمانی که کودکتان 3 ساله است  و این حالت ها اصلاح نشدند حتماً با پزشک راجع به این موضوع مشورت کنید یا در هر سالی که حدس می زنید قوس پا بیشتر شده حتماً برای اصلاح آن به پزشک مراجعه کنید.

درمان های پای پرانتزی یا ضربدری

  • بعضی از مواردی که پاهای کودک حالت نرمالی ندارند پزشک درخواست آزمایش ویتامین D را می کند که اگر کمبود ویتامین D وجود داشته باشد و پاهای کودک پرانتزی باشد کودک مبتلا راشیتیسم می باشد. یک بیماری دیگری به بلانت وجود دارد که بر ساق های پا اثر دارد و باعث پرانتزی شدن پا می شود.
  • در مواردی بسیار نادر پاهای پرانتزی حالت ارثی و ژنتیکی دارند که معمولاً با جراحی های پیچیده اصلاح می پذیرند یا قابل اصلاح نیستند.
  • ارتوپد متخصص اطفال وقتی فرزندتان پای نرمالی ندارد علاوه بر آزمایش ویتامین D و همچنین اسکن برای رد بیماری بلانت تجویز می کند.
  • در این موارد نیاز به درمان با جراحی معمولاً وجود ندارد اما در مواردی که مادر و پدر اصرار به درمان می باشند می توان از روش جراحی استفاده کرد. پزشک معمولاً با بستن آتل یا کفش آرگونومی مخالفت می کند. زیرا در روند رشد فرزندتان اختلال ایجاد خواهد کرد.

کلام آخر

کلام آخر بنابراین مادر و پدران عزیز اگر تا 3 سالگی کودکتان پاهای نرمالی نداشته باشد بدانید پوزیشنی ست که معمولاً در رحم وجود داشته و به پاها حالت می دهد حالا اگر بعد از 3 سالگی این حالت وجود داشت، به پزشک مراجعه کنید و با آن در باره ی این موضوع مشورت کنید.

ویدیوهای مرتبط

نشانه هایی که کودک آماده چهار دست و پا رفتن است

 

مامای همراه

سرویس همپای مادر که توسط تیم نوکو راه اندازی شده به صورت آنلاین و شبانه روزی به خدمت رسانی به مادران باردار ، تازه زایمان کرده و دارای فرزند تا 2 سال می پردازد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید