کرونا در بارداری ; “آیا زنان باردار در مقایسه با دیگران بیشتر در معرض ابتلا به ویروس کورونا یا کووید-۱۹ قرار دارند؟”

1
1062

آیا زنان باردار در مقایسه با دیگران بیشتر در معرض ابتلا به ویروس کورونا یا کووید-۱۹ قرار دارند؟ ( کرونا در بارداری )

در حال حاضر تحقیقات علمی در مورد تاثیرات سرایت کووید-۱۹ بر روی زنان باردار در جریان است. با این وجود، هیچ مدرکی مبنی بر بیشتر  در معرض خطر قرار داشتن زنان باردار برای ابتلا به این ویروس نسبت به مردم عادی وجود ندارد. البته زنان باردار با تغییراتی که در سیستم ایمنی و بدن خود دارند ممکن است بیشتر مستعد مبتلا شدن به بیماری های تنفسی باشند.
بنابراین حائز اهمیت است که آزنان باردار برای محافظت از خود در برابر کووید-۱۹ احتیاط کنند و هر گونه علائم احتمالی از جمله تب، سرفه یا مشکلات تنفسی را به مراکز درمانی اطلاع دهند.

زنان  باردار چگونه می توانند از خود در برابر ویروس کورونا یا کووید-۱۹ محافظت کنند ؟

زنان باردار برای جلوگیری از ابتلا به کووید-۱۹ مانند سایر افراد باید احتیاط کنند و اصولی را رعایت کنند. در زیر به نمونه ای از این اصول محافظتی می پردازیم :
  • دست های خود را مرتبا با دستمال حاوی الکل یا آب و صابون بشویید.
  • فاصله ی مناسب  بین خود و دیگران را رعایت کنید و از قرار گرفتن در محیط های شلوغ بپرهیزید.
  • از دست زدن به چشم، دهان و بینی خودداری کنید. بهداشت تنفسی را رعایت کنید؛ به این معنا که دهان و بینی خود را هنگام عطسه یا سرفه با دستمال یا آرنج بپوشانید. و سپس دستمال مصرفی را دور بیاندازید.
  • اگر تب، سرفه یا مشکل تنفسی دارید، سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنید؛ قبل از رفتن حتما تماس بگیرید و به دستور العمل های مراکز بهداشتی عمل کنید.
  • خانم های باردار و کسانی که به تازگی زایمان کرده اند، از جمله کسانی که تحت تاثیر کووید-۱۹ قرار گرفته اند، باید در جلسات مراقبتی روزانه ی خود حضور یابند.

آیا زنان باردار برای کورونا یا کووید ۱۹ باید آزمایش شوند ؟

پروتکل های آزمایش و صلاحیت آن با توجه به محل زندگی شما متفاوت است. اگر چه توصیه می شود زنان باردار دارای علائم کووید۱۹ باید در اولویت قرار بگیرند که اگر مبتلا بودند تحت مراقبت های ویژه قرار بگیرند.

آیا زنان باردار مبتلا به کووید ۱۹ می توانند ویروس را به جنین یا نوزاد خود منتقل کنند؟

جواب این سوال که زنان باردار مبتلا به کووید۱۹ می توانند این ویروس را به جنین یا نوزاد خود منتقل کنند مشخص نیست.تا به امروز، آزمایش کووید-۱۹ هیچ کدام از نوزادان مثبت نبوده است و این ویروس در نمونه های شیر مادر یا آمنیوتیک یافت نشده است.

چه مراقبت هایی در دوران بارداری و‌زایمان باید انجام شود ؟

تمام زنان باردار، از جمله کسانی که مشکوک یا مبتلا به کووید-۱۹ هستند، قبل، بعد و در طول زایمان ، باید تحت مراقبت های ویژه  قرار بگیرند. این مراقبت ها شامل قبل از تولد، جنین، پس از تولد، درون زایمان و‌بهداشت روان می شود. یک تجربه ی زایمان ایمن و سلامت  شامل موارد زیر است :
  • با احترام و‌عزت نفس با شما رفتار می شود.
  • به انخاب خود شخصی را به عنوان همراه انتخاب می کنید.
  • برقراری ارتباط خوب توسط دکتر و پرستاران.

راهکار های مناسب برای تسکین درد

تحرک در زایمان در صورت امکان و انتخاب نحوه ی به دنیا آوردن. اگر کووید-۱۹ مورد مشکوک یا تایید شده باشد، کارکنان باید از اقدامات مناسب از جمله بهداشت دست و استفاده مناسب از لباس های محافظتی مانند دستکش و‌ماسک پزشکی،برای کاهش خطر ابتلا به عفونت، برای خود و دیگران استفاده کنند.

آیا زنان باردار مشکوک یا مبتلا به کووید-۱۹ به زایمان توسط سزارین نیاز دارند ؟

مسلما نه ! سزارین فقط در صورت توصیه های پزشک باید اجرا شود. نحوه ی زایمان باید توسط ترجیحات زنان و با در نظر گرفتن نشانه های مربوط به زایمان و‌توصیه های پزشک انجام شود.

آیا نوزادان می توانند از شیر مادران مبتلا به کووید-۱۹ تغذیه کنند؟

بله ! مادران مبتلا به کووید-۱۹ اگر بخواهند می توانند شیردهی داشته باشند ولی باید مواردی را هم رعایت کنند. بهداشت تنفسی ( هنگام عطسه یا سرفه از دستمال یا آرنج خود استفاده کنند)  را هنگام شیر دادن رعایت کنند و در صورت امکان از ماسک استفاده کنند. دست ها را بعد و‌قبل از لمس کردن کودک بشویند. مرتبا سطحی را که لمس کرده اند را تمیز و ضد عفونی کنند. با رعایت موارد بالا تغذیه کردن نوزادان از شیر مادر مانعی ندارد.

آیا مادران در صورت مبتلا بودن به کووید-۱۹ میتوانند کودک تازه متولد شده ی خود را لمس کنند و بغل بگیرند ؟

بله ! تماس نزدیک مادر به کودک و شیر دهی کمک می کند تا نوزاد زودتر رشد کند. و البته مادران برای مواردی باید مورد حمایت قرار بگیرند تا بتوانند :
با رعایت کردن بهداشت تنفسی ، راحت شیر دهند. نوزاد خود رو‌ از نزدیک در آغوش بگیرند و‌با نوزاد در یک اتاق باشند. و البته قبل و‌بعد از لمس کردن کودک دست های خود را بشویند و تمام سطوح را تمیز نگه دارند.

اگر مادری که به کووید-۱۹ مبتلاست  و مایل نیست که مستقیما به نوزاد خود شیر بدهد چه کار می تواند بکند؟

اگر شما به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ یا مورد حمایت قرار بگیرید و خیالتان راحت باشد که می توانید با روش های در دسترس و قابل قبول از نظر خودتان شیردهی انجام دهید.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید