5 روش که کمال گرایی منجر به افسردگی میشود و مقابله با آن

0
1447
کمال گرایی
کمال گرایی

 

 

پائول هویت, روانشناس بالینی بر این باور است که , کمال گرایی شدید منجر به افسردگی و حتی خودکشی میشود. گرچه افراد کمال گرا , معمولا به دلیل طبیعت قابل اعتماد, وظیفه شناسی و تواضعشان , از ستون های بزرگ جامعه محسوب میشوند و دوست داشتنی هستند, اما کمال گرایی زیاد میتواند چیزی که واقعا هستند را نابود و مشکلات مربوط به شخصیت آنها را تقویت کند. طبق نظر هویت : ” این یک شیوه فکر کردن نیست. یک روش بودن در جهان است.”

کمال گرا بودن , به شغل, ظاهر یا روابط مربوط نیست. کمالگرایی روشی برای کامل کردن خود است. قسمت ترسناک این است که , کمال گرایی نوعی سوء استفاده از خود است که اغلب به خاطر آن پاداش داده میشود, چون جامعه آن را یک رفتار خوب و با نتایج ایده آل تصور میکند. اما در زیر سطح کمالگرایی چه چیزی است؟ کمال گرایی چه آسیبی به ما میزند؟ و چطور میتوان با آن مبارزه کرد؟ در این بخش, 5 دلیل که کمالگرا بودن منجر به افسردگی میشود, و راه های مقابله با این مسئله را به شما توضیح میدهیم:

کمالگرایی , باعث میشود بیشتر از خودتان انتقاد کنید

سیدنی بلات, روانشناس, به این نتیجه رسیده که کمال گرایی میتواند به انتقاد از خود و افسردگی منجر شود. همچنین, این موضوع با اختلالات غذا خوردن نیز مرتبط است. افراد کمالگرا, سعی میکنند غیر ممکن را به ممکن تبدیل کنند. به این ترتیب, این افراد بخش هایی از وجودشان را نادیده میگیرند. خود انتقادی برای این افراد نوعی تنبیه است تا دفعه بعد بهتر عمل کنند. اما این نوع افراط گرایی , منجر به خود نابودی میشود.

من در گذشته از خود انتقادی به عنوان ابزاری برای چالش خودم استفاده میکردم. اما, علاوه بر این, میخواستم قبل از هر کس دیگر از خودم انتقاد کنم و از این کار به عنوان یک مکانیسم مقابله استفاده میکردم. فکر میکردم اگر خودم را آزار دهم , دیگر کسی نمیتواند باعث آزار من شود. این روش مثل یک مسابقه بود. همیشه تلاش میکردم به خط پایان برسم. اما, تنها چیزی که به پایان میرساندم , حس خوبی که نسبت به خودم داشتم بود. در نهایت این کار را متوقف کردم چون به شدت آزار دهنده بود. برای مقابله با خود انتقادی, باید با خودتان مهربان باشید. این کار کمی عجیب است.

در گذشته با همه مهربان بودم. با همه , به جز خودم. گاهی اوقات, این کار آنقدر شدید میشد که میگفتم ای کاش هرگز متولد نشده بودم. اما زمانی که این مسئله به شدت آزار دهنده میشد, سعی میکردم به خودم یادآوری کنم که چقدر تلاش کردم تا به جایگاهی که الان در آن قرار دارم دست پیدا کنم. بعضی وقت ها, حتی زمانی که فکر میکنید به زندگی خودتان اهمیت نمیدهید, تلاشی که برای این موضوع میکنید باعث نجاتتان میشود.

کمالگرایی مانع از توانایی شما برای رسیدن به موفقیت میشود

بر خلاف این باور عمومی که , هر چه بیشتر کمالگرا باشید , بیشتر به اهدافتان میرسید, در بعضی از موارد, کمالگرا بودن ممکن است به حدی شدید باشد که مانع از توانایی های شما برای رسیدن به اهدافتان شود. ند ویزینی , نویسنده آمریکایی کتاب ” این داستان یک جورهایی با مزه است” , در سن 32 سالگی با پریدن از روی پشت بام خانه والدینش خودکشی کرد. زمانی که ویزینی 19 ساله بود, اولین کتابش را منتشر کرد. کمالگرا ها , در مورد کارشان مضطربند. با وجود اینکه شور و اشتیاق نسبت به کاری که انجام میدهید مهم است, اما عملکرد شما باید در یک روند سالم صورت گیرد. در غیر این صورت, تنها به خودتان آسیب میزنید , و در بعضی از موارد, این کار میتواند مرگبار باشد.

ساختن اهداف کوچک در میان اهداف بزرگ و شناخت و تعیین حد و مرزها اهمیت زیادی دارد. با این کار, تمرکز شما تنها روی یک تصویر بزرگ نیست و با برداشتن قدم های کوچک , میتوانید به اهداف بزرگ دست پیدا کنید. به این ترتیب, نگرانی شما در مورد آینده کم تر میشود و با توجه کردن به زمان حال , به موفقیت های بیشتری میرسید.

کمال گرایی باعث میشود کارهایتان را بیشتر به تعویق بیندازید

دلیلش این است که , ترس از شکست , معمولا با کمالگرایی مرتبط است. افراد کمالگرا فکر میکنند هر چه بیشتر کاری را به بعد موکول کنند, احتمال شکست در آن مسئله کم تر میشود , چون آن پروژه را هنوز شروع نکرده اند. اما این به تعویق انداختن, شما را عقب نگه میدارد. بنابراین, ترس هایتان برنده میشوند چون فکر میکنید به اندازه کافی خوب نیستید. چنین کاری باعث میشود در آینده به خاطر کارهایی که انجام ندادید پشیمان شوید. برای جلوگیری از به تعویق اندازی , سعی کنید به جای فکر کردن به نتیجه کارها , تنها به آغاز آن تصویر نگاه کنید. با این کار, فشار و اضطرابی که برای شروع کارهایتان دارید کم تر میشود.

کمالگرایی به دیگران اجازه میدهد روی احساسی که نسبت به خودتان دارید تاثیر بگذارند

طبق نظر هویت, قبل از اینکه کودکان حرف زدن را بیاموزند, یاد میگیرند اگر زیاد به مادرشان نزدیک یا از او دور باشند, مادر مضطرب میشود. همچنین, متوجه میشوند زمانی که مادرانشان ناراحت هستند, کسی هست که به آنها کمک کند یا نه. با وجود این تعاملات, کودکان متوجه میشوند با ارزش هستند یا دچار عیب و نقصند. در نتیجه, کمالگرایی, روشی برای مقابله با احساس عدم تعلق در دنیاست.

افراد کمالگرا فکر میکنند اگر عالی باشند, دیگر مورد بی اعتنایی یا تمسخر قرار نمیگیرند. بنابراین, به این باور روی می آورند که اگر عالی نباشند, شایستگی دوست داشته شدن را ندارند. برای جلوگیری از این مسئله, باید درک کنید عشق, نه از عدم وجود نقص ها و معایب, بلکه از پذیرش آنها نشئت میگیرد.

کمالگرایی فرصتی برای انسان بودن در اختیارتان نمیگذارد

افراد کمالگرا, دائما در جهت بهتر شدن, به خودشان فشار می آورند. آنها سعی میکنند بهترینِ خودشان باشند. این موضوع منجر به ایجاد انتظارات غیر واقعی میشود. با این کار, به خودتان اجازه اشتباه کردن نمیدهید. بنابراین, از زندگی کردن محروم میمانید. با این کار, پیشرفت نمیکنید, چون فقط میخواهید به نتایج مطلوب برسید. اما, زندگی یک مسیر صاف نیست, و همان طور که سعی میکنید روی این مسیر تعادل داشته باشید و به سمت جلو قدم بردارید, خودتان را از تجربه خارج از حیطه خود انتقادی درونی حفظ میکنید. کمالگرایی, مانع از توانایی های شما برای ایجاد فرصت های مختلف در زمینه شغلی, عاطفی یا سایر جنبه های زندگی میشود.

شما در امتحانتان A+ میگیرید, بهترین کارمند ماه میشوید, و با بهترین زن یا مردی که همه خصوصیات مورد نظر شما را دارد ملاقات میکنید, چون شما دو نفر هرگز دعوا نمیکنید. اما, هیچ کدام از این کارها واقعا شما را خوشحال میکند؟ چیز مهمی احساس میکنید؟ یا فقط این کارها را انجام میدهید چون از نقص داشتن و کامل نبودن میترسید؟ زمانی که روز مرگ ما فرا برسد, هیچ یک از این کارها دیگر اهمیتی ندارد. در چنین زمانی , بسیار پشیمان میشویم و آرزو میکنیم زمان بیشتری برای جبران گذشته در اختیار داشتیم. پس, کامل نباشید.

 

اگر از این مقاله خوشتون اومده پیشنهاد می کنیم مقاله فقدان لذت آنهدونیا (Anhedonia) چیست؟  رو هم مطالعه کنید .

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید