7 نشانه خودشکوفایی

0
746
خودشکوفایی

 

خودشکوفایی بهترین هدیه ای است که میتوانید به خودتان بدهید. اما خوشکوفایی مثل بقیه آرزوهای ما بدون تلاش, ازخودگذشتگی و خودآگاهی بدست نمی آید. آبراهام مازلو, روانشناس انسان گرای آمریکایی است که به دلیل نظریه “سلسله مراتب نیازها” شهرت دارد. در این نظریه, نیازهای انسان با هرمی در 5 سطح نشان داده میشود. طبق نظر مازلو, سطحی ترین نیاز همه انسان ها در این هرم نیازهای فیزیولوژیکی هستند. ما برای زنده ماندن به مواد غذایی, آب و ایمنی نیازمندیم. سپس به دومین سطح از هرم که نیازهای روانشناختی مثل ایجاد روابط یا احساس تعلق خاطر هستند میرسیم.

خودشکوفایی در بالاترین سطح هرم قرار دارد و آخرین نیازی است که انسان میتواند به آن برسد. مازلو توضیح میدهید: ” انسان های خودشکوفا با تحقق توانایی های بالقوه شان به رضایت شخصی میرسند.” رضایت شخصی برای هرکس متفاوت است و به علایق و آرزوهای ما بستگی دارد. تمایل به پدر و مادر شدن, حس آزادی در خلق آثار هنری, داشتن ابتکار عمل در علم و فناوری, یا صعود از نردبان ترقی یک شرکت بزرگ از جمله رضایت های شخصی در افراد هستند.

مازلو تاکید میکند برای رسیدن به نیازها در سطح بالاتر هرم باید نیازهای قبلی به طور کامل برآورده شوند. همچنین او توضیح داده تجربیات شخصی مثل شکست در رابطه یا از دست دادن شغل, باعث ایجاد نوسان در برآورده شدن نیازهای هر سطح میشود. به همین دلیل, لزوما یک مسیر مستقیم برای رفتن به سمت خودشکوفایی وجود ندارد. رشد از محرومیت و کمبود بدست نمی آید , بلکه از تمایل افراد به پیشرفت و ترقی حاصل میشود.

از آنجا که خودشکوفایی یک مفهوم ذهنی است و به رضایت شخصی مربوط میشود, تشخیص آن میتواند سخت باشد. اگرچه, هدف ما افزایش آگاهی و پیشرفت شماست. پس در این بخش 7 نشانه خودشکوفا بودن را به شما توضیح میدهیم:

از رویارویی با واقعیت نمیترسید و ناشناخته ها را در آغوش میکشید

شما میدانید چطور باید از آنچه دارید به بهترین شکل استفاده کنید. به جای اینکه موانع موجود را به عنوان محدودیت یا شکست های همیشگی ببینید, تا حد امکان برای مقابله با آنها شجاعانه تلاش میکنید. شما منعطف هستید و به تفاوت انتظارات با واقعیت توجه نمیکنید. همچنین, ناشناخته ها شما را از تلاش برای رسیدن به اهداف و آرزوهایتان دور نمیکند. معنی اش این نیست که اصلا نمیترسید چون ترس در این شرایط مسئله ای طبیعی است, اما خودشکوفا بودن شما به ترس هایتان اجازه غلبه بر شما را نمیدهد. شما ابهام و تردید را میپذیرید چون از اسرار آمیز و چالش برانگیز بودن آنها مطلع هستید.

حس شوخ طبعی متفاوتی دارید

شوخ طبعی شما باعث میشود از خطر کردن نترسید. شما دیگران را با شوخی های معمولی یا بیش از حد سرگرم نمیکنید و برای جالب بودن به تلاش زیادی نیاز ندارید. در واقع, شوخ طبعی شما از تفکر خلاق و روحیه ذهنی تان نشأت میگیرد. این ویژگی از تسلیم شدن یا مصالحه کردن شما جلوگیری میکند. همچنین, با وجود تجربیات منفی زندگی یا افزایش سن هرگز به کودک درون و حس عالی بودنتان اجازه کم رنگ شدن نمیدهید.

به جای در خود فرو رفتن به حل مشکلات توجه میکنید

مشکلات نمیتوانند شما را از پیشرفت باز دارند. خودشکوفایی به شما اجازه میدهید از سمی بودن تردید ها, ناراحتی ها و خستگی ها آگاه شوید و میدانید که این مشکلات میتوانند در تصمیم گیری های شما دخیل باشند. به جای اینکه اجازه دهید احساساتتان شما را از پای در آورد, یک قدم به عقب برمیگردید و به موضوعات مهم تر فکر میکنید. شما زیاد به جزئیات غیر ضروری توجه ندارید و سعی میکنید مشکلات پیش آمده را رفع کنید. تفکر و پیشرفت به شما انگیزه میدهد و مانع از محدود شدن شما میشود چون به خوبی میدانید که سزاوار بهترین ها هستید.

در برابر فرهنگ پذیری مقاومید اما بی قید و بند نیستید

به جای پذیرش بی چون و چرای هنجارهای معمول, صحیح یا غلط بودن آنها را ارزیابی میکنید. شما از فرهنگ عامه پسندانه پیروی نمیکنید و بعد از در نظر گرفتن همه جوانب یک موضوع در موردش تصمیم میگیرید. در نتیجه, موازین اخلاقی محکمی دارید و اصول اخلاقی برایتان بسیار مهم است. شما به آسانی فریب رسانه ها را نمیخورید و یک فرد روشنفکر هستید که همه چیز را تحلیل میکند. شما فرد خونسرد یا بی قیدی نیستید اما فرهنگ پذیری از نظر شما خسته کننده است و به همین دلیل برای تحقق نیازهایتان از مسیر خودتان پیش میروید.

با افراد محدودی رابطه عمیق دارید اما به طور کلی بشریت برایتان مهم است

به برقراری روابط بین فردی عمیق و معنادار تمایل زیادی دارید. شما به دوست داشتنی” باور دارید که از نفس و کمال فراتر است. به داشتن روابطی که از نظر اجتماعی مقبولند و به نژاد, طبقه اجتماعی, تحصیلات, سن و اعتقادات سیاسی وابسته اند اهمیت نمیدهید. برخلاف دیگران که روابط سطحی زیادی برقرار میکنند, به کیفیت و عمق روابط اهمیت میدهید و با افراد محدودی صمیمی هستید. اما بشریت برایتان مهم است چون به توانایی های بالقوه و پیشرفت دیگران معتقدید.

به خاطر ساده ترین اتفاقات زندگی شکرگزارید

در میان همه تلاش هایی که برای پیشرفتتان انجام میدهید, به کوچک ترین دستاوردهای زندگیتان هم توجه دارید و بابت آنها شکرگزار هستید. از بزرگ نمایی داشته های دیگران میپرهیزید و خودتان را با آنها مقایسه نمیکنید. خودشکوفایی به شما امکان میدهد تا از آنچه در زندگی دارید, خواه قدیمی یا جدید لذت ببرید. شما نسبت به همه چیز کنجکاوید و در کوچک ترین و ساده ترین لحظات نیز احساس رضایت میکنید.

تلاش نمیکنید که کامل باشید. در عوض, از عیب ها و معایبتان آگاهید و دیگران را به خاطر آنچه هستند میپذیرید

شما میدانید تلاش برای بی نقص بودن بیهوده است. به جای این کار, سعی میکنید بین خصوصیات بد و خوب تعادل برقرار کنید. شما خودتان را دوست دارید و به خاطر استعداد ها, نقاط قوت و تغییرات مثبتی که داشته اید خودتان را تشویق میکنید. در نتیجه, ناکامی های زندگی شما را آزار نمیدهد و از شکوفایی عزت نفستان جلوگیری نمیکند. علاوه بر این, شما دیگران را به خاطر آنچه هستند میپذیرید و در ترویج مفهوم  عشق ورزی به خود میکوشید, چون میدانید این کار در پیشرفت و ترقی انسان ها نقش مهمی دارد.

 

منابع :

en.wikipedia.org/wiki/Maslow_hierarchy_of_needs

ویدیوهای مرتبط :

مهارت های انتسابی و اکتسابی

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید