یک روش موثر برای کاهش اضطراب

0
2175
نوکو
نوکو

 

همه ی افراد قبل از اتفاقات مهم و بزرگ زندگی شان مضطرب می شوند. ممکن است این اتفاق  صحبت کردن در جمع ، میزبانی یک مهمانی شام و یا ملاقات خانواده ی همسر برای اولین بار باشد . اگرچه گاهی این موضوع می تواند به جای کمک به ما باعث توقف ما شود. . ممکن است  دست های شما   سرد شوند، نفس نفس بزنید و در موارد شدید می تواند  باع ایجاد تهوع  شود.

به جای اینکه اجازه دهید اضطراب پیروز شود , یک روش سهل الوصول هم وجود دارد که با استفاده از آن می توانید اضطراب را از خودتان دور کنید . این روش که به ” خود-تصدیق گری” شناخته شده است . به این معنی ست که به خودتان بگویید : ” شما چه کسی هستید ؟”  توانایی هایت را بشناس , خودت را دوست داشته باش , و    خودت را در آغوش بگیر .

شما می توانید این جملات را جایی که همیشه جلوی چشمتان باشد  مثلا روی آینه بنویسید . و هر روز آنها  را تکرار کنید تا زمانی که کم کم استرس شما کم و قابل کنترل شود . می توانید جملات مثبت و انرژی بخش زیادی را بنویسید و انها را در دسترس قرار دهید تا هر زمانی که کمی مضطرب شدید با دیدن آنها این استرس را کنترل کنید .  ممکن است بعد از  مطالعه این مقاله  از خودتان سوال کنید که چگونه این راهکارها میتواند به شما کمک کند. زمانی که  اولین بار من  برای درمان به روانشناس مراجعه کردم , او یک تکلیف بسیار مشابه به من داد .  نام این روش ” آینه ” بود . اساس این روش به این شکل است که جلوی آینه می ایستی , به چشمهای خودت نگاه می کنی , و جملات مثبت خود تصدیقی را تکرار می کنی . این یکی از اولین مراحل درمان من بود، چرا  که من اعتماد به نفس بسیار کمی داشتم. و با انجام آن روش من قادر به ادامه ی درمان با یک حالت پایدار ذهنی ( با پیش زمینه ی مثبت )  میشدم. به من یک ورق با لیستی از جملات تصدیق کننده که برای خودم طراحی شده بود داده شد و پزشک از من خواست که آنها را حفظ کنم. بعد، او یک آینه را آورد   و چند بار  با من تمرین   کرد تا به من کمک کند که روال تمرین ” آینه ”  را درست انجام دهم.

 

او از من خواست تا حداقل یکبار در روز این تمرین را تا زمانی که احساس کنم به آن نیاز دارم انجام دهم کند. ایده پشت این تمرین  این است که  زمانی که   شما شروع به انجام  این تمرین می کنید هرچه  منظم تر آن را  انجام دهید، بیشتر به آن اعتماد خواهید کرد. در واقع زمانی که نگرانی ها و اضطراب به ذهن شما هجوم می آورند شما می توانید به راحتی  بدون فکر دیگری آنها را کنار بگذارید.

 وقتی که   برای اولین بار شروع به   تمرین های ” آینه ”  کردم  ، احساس   مسخره و احمقانه ای داشتم. می خندیدم،   به موهایم نگاه میکردم   و با لباس هایم ور می رفتم. در ابتدا تمرکز کردن کار بسیار سختی بود. کم کم از دست خودم عصبانی شدم، خیلی زود افکار منفی  سراغم آمدند. و در نتیجه، و دوباره رفتم سر خانه ی اول. چند روز این کار را کنار گذاشتم و بعد با ذهن آزاد تر آن سعی کردم آن را انجام دهم.

این بار برایم آسان تر شد، قبل از اینکه حواسم پرت شود 5 دقیقه کامل این تمرین را انجام دادم . اما زمانی که تمرکزم از بین رفت عصبانیت هم برگشت. و دوباره سرخانه ی اول برگشتم. این چرخه هر زمان که  من سعی میکردم  یک جلسه را تکمیل کنم تکرار می شد. حتی زمان هایی که بیشتر سعی میکردم تا تمرکزم  را نسبت به قبل بیشتر کنم باز هم نتیجه همین بود و من بیشتر و بیشتر ناراحت می شدم  چون ذهنم مشوش بود. احساس کردم که   شکست خوردم، و این احساس باعث به وجود آمدن افکار منفی میشد که در نتیجه تمرین آینه را برایم مشکل می کرد.

در جلسه درمان بعدی ام، به درمانگرم در مورد مشکلم در روند  تکمیل تمرین آینه گفتم. او توضیح داد که برای اینکه بتوانم آن را به خوبی انجام دهم ، زمان میبرد. برای داشتن  افکار مثبت باید تمرینات زیاد و دقیق  انجام داد.  اما در نهایت، آن ها برای من آسان تر شدند. حدود یک ماه  توانستم 10 دقیقه در حالت تمرکز قرار بگیرم. این یک موفقیت بزرگ برای من بود.

 

با گذشت زمان بعد از داشتن تمرین و مشکل با روش آینه، می توانم شخصا بگویم که این روش برای من موثر بود  .  حالا هر زمان که کمی احساس تردید کنم , قادرم دوباره با تمرینات متمرکز شوم و یا اگر بعضی از مسائل بد پیش بروند , حتی اگر  هم موقتی باشند میتوانم آنها را درست کنم .

این به معنای این نیست که من به مدت سه ماه مدام مثبت اندیشی میکردم و  آسمان افکارم همیشه رنگین کمانی بوده است . اما  می توانم بگویم که   ابر سیاه عصبانی برای غریدن هم در ذهنم نبوده است. همیشه در طول درمان های روانی نوساناتی وجود دارد. این موضوع شما را به سمتی سوق می دهد که می توانید انرژی های استرس زا را شناسایی کنید و آنها را در جهت مفید به کار ببرید به جای اینکه افکار منفی شما را تحت تاثیر قرار دهند.

حالا این راهکار را به شما پیشنهاد میدهم. دفعه بعد که نگرانی و اضطراب به شما هجوم آورد و دچار تردید و استرس شدید , کافی است به خودتان یادآوری کنید   شما یک انسان شگفت انگیز هستید. شما بامزه، باهوش و با استعداد هستید و این کار احساس اعتماد به نفس بیشتری نسبت به قبل به شما خواهد داد .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید