تاریخ امروز:پنج شنبه , ۲۳ آبان ۱۳۹۸
نوکو

نگاهی خلاقانه، برای حفظ ایمنی در آیین کهن چهارشنبه سوری (بخش اول)

کودکان آسیب پذیرترین قشر جامعه در این شب چهارشنبه سوری هستند. با پند و اندرز و موعظه و انکار این رسم و رسوم همه ساله تلفات جسمی و جانی افزایش یافته است. تنها روش نزدیک شدن به رسوم است که به صورت غیر مستقیم به ایمنی پرداخته شود .
هشتگ هایی با مضمون نه به چهارشنبه سوری اساسا اشتباه میباشد و از منظر ایمنی جایگاهی ندارد ، چراکه هیچکس با جشن مخالف نیست و سور یعنی جشن …

سور یعنی جشن …

 

پریدن از روی آتش یکی دیگر از مراسمی است که در چهارشنبه سوری در بخشهای مختلف ایران به شکل های گوناگون انجام میگیرد.
مردم در این روز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهایشان مراسمی را برگزار می کنند که ریشه اش به قرن ها پیش باز می گردد.
در ایران رسم است که پیش از فرو رفتن آفتاب، هر خانواده بوته های خار و گزنی را که از پیش فراهم کرده اند روی بام یا زمین حیاط خانه و یا در گذرگاه ها، در سه، پنج یا هفت «گله» کپه می کنند. با غروب آفتاب و نیم تاریک شدن آسمان، زن و مرد و پیر و جوان گرد هم جمع می شوند و بوته ها را آتش می زنند. در این هنگام از بزرگ تا کوچک هر کدام سه بار از روی بوته های افروخته می پرند، تا مگر ضعف و زردی ناشی از بیماری و غم و محنت را از خود بزدایند و سلامت و سرخی و شادی به هستی خود بخشند. مردم در حال پریدن از روی آتش ترانه هایی می خوانند، بسیار آشنا هستند:

زردی من از تو ، سرخی تو از من

 

غم برو شادی بیا ، محنت برو روزی بیا

خاکستر چهارشنبه سوری، نحس است، زیرا مردم هنگام پریدن از روی آن، زردی و بیماری خود را، از راه جادوی سرایتی، به آتش می دهند و در عوض سرخی و شادابی آتش را به خود منتقل می کنند؛ پس خاکستر را در خاک انداز جمع می کنند، و آن را از خانه بیرون می برند و در سر چهار راه، یا در آب روان می ریزند. در بازگشت به خانه، در خانه را می کوبند و به ساکنان خانه می گویند که از عروسی می آیند و تندرستی و شادی برای خانواده آورده اند.
در این هنگام اهالی خانه در را به رویش می گشایند. او بدین گونه همراه خود تندرستی و شادی را برای یک سال به درون خانه خود می برد. ایرانیان عقیده دارند که با افروختن آتش و سوزاندن بوته و خار، فضای خانه را از موجودات زیانکار می پالایند و دیو پلیدی و ناپاکی را از محیط زیست دور و پاک می سازند.

 

محمدرضا مرشددوست
کارشناس ارشد مدیریت ایمنی و آتش نشانی نشانی
کارشناس ایمنی نوکو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *