تاریخ امروز:شنبه , ۲۵ آبان ۱۳۹۸
نوکو

نگاهی خلاقانه، برای حفظ ایمنی در آیین کهن چهارشنبه سوری (بخش سوم)

قاشق زنی

قاشق زنی یکی از مراسم دیرین ایرانیان است که در شب آخرین چهارشنبهٔ سال (سه‌شنبه شب) درکنار جشن و شادی برگزار می‌شود.
سنت قاشق زنی برای بیشتر ایرانی ها آشنا و ملموس است . برخی ، دلایل پدید آمدن مراسم قاشق زنی را ، کمک به نیازمندانی می دانند که چیزی برای پهن کردن سفره ی سرور خود نداشتند و برای یک دست تر شدن سفره های شب عید مراسم قاشق زنی شکل گرفت .
پس از مراسم آتش بازی و خواندن سرود ، مردم کوچه ها را خالی می کنند و گرد کرسی و سفره خود می نشینند، صدای در به گوش می رسد. نگاه ها روی غذای وسط سفره که معمولا سبزی پلو با ماهی است ، لحظه ای به هم دوخته می شود . مقداری غذا ، آجیل ، شیرینی یا پول می تواند دلی را خرسند کند . پسر بزرگ خانه یا پدر ، به هوای اهدای خوراکی یا نقدینگی خود را به پشت در حیاط می رساند .

قاشق زن ها ، پوششی بر صورت خود می کشند تا شناخته نشوند و کسی اصرار در شناخت آنها ندارد پیش از رسیدن میزبان، قاشق زن دستمال اش را از زیر یا بالاى در داخل خانه مى فرستد. پس از گرفتن دستمال پر شده از خوراکی ،قند یا پول قاشق زن به سرعت از محل دور مى شود .

ایرانى ها مردمى شوخ طبع اند. شاید براى همین مراسم پرهیجان قاشق زنى خیلى زود ، رسمى نشاط انگیز شد . قاشق زن ها زیاد شدند و برخى ها در قالب گروه هاى سه – چهار نفره قاشق زنى می کنند، وارد کوچه اى مى شوند و قاشق بر کاسه مى کوبند .
پس از اتمام کار و بازکردن دستمال هایشان پشت کوچه ، هر یک شانس خود را با دیگرى مقایسه مى کنند. یکى آجیل برده و دیگرى سکه اى پول ، یکى هم با دستمال خالى.
حکایت شوخى هاى قاشق زنى برای هر کس خاطره ای ماندنی خواد ساخت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *