چرا فکر میکنید به اندازه کافی خوب نیستید و چطور میتوان این مسئله را برطرف کرد؟

1
3957
نوکو
نوکو

 

 

“اگه ازت بخوام اسم همه ی افرادی که به اونها علاقه داری رو نام ببری, چقدر طول میکشه تا به اسم خودت برسی؟”

Anon

 

 

گاهی اوقات, احساس میکنیم به اندازه ی کافی خوب نیستیم. شاید دلیل این موضوع نمرات بد در مدرسه , یا لاغر بودن و چاق بودن بیش از حد و سن خیلی کمه. شاید شریک زندگیمون باعث میشه این احساس رو داشته باشیم یا پدر و مادرمون فکر میکنن ما نمیتونیم هیچ کاری رو انجام بدیم. گاهی اوقات دلیل این احساس خودمون هستیم. ما خونه ,لباس ها و ماشینمون رو با زندگی  , ماشین یا لباس دیگران مقایسه میکنیم. اگه باور داشته باشیم چیزهای دیگران از ما بهتره , به خودمون میگیم که ما فرد مناسبی نیستیم. جامعه به ما کمک نمیکنه تا احساس کنیم فرد خاصی هستیم یا خاص بودن ” به اندازه ی کافی خوبه”. فشارهای زیادی بر ما وجود داره تا بهترین دانش آموز, بهترین گروه , بهترین دستیار و بهترین همکار باشیم. ما خودمون رو با مدل های داخل مجله ها مقایسه میکنیم و برای عالی بودن , استاندارهایی رو مشخص میکنیم که غیر واقعی و غیر قابل تحقق هستن.

 

این یک احساس نیست, یک فکر است

 

زمانی که احساس میکنید به “اندازه ی کافی” خوب نیستید, معمولا به خودتون میگید که یه فرد زشت, نادون یا ناتوانید. افکاری که با استفاده از اونها خودتون رو شرح میدید, باعث ناراحتی شما میشه. با این افکار , احساس افسردگی و بی ارزش بودن بهتون دست میده. طبق عقیده ی علی میلر, این یک تشخیص مهمه. اون معتقده , به محض اینکه این افکار قضاوت کننده رو شناسایی کنید , میتونید اونها رو اصلاح کنید. میلر که یه روان درمانگر در برکلی کالیفرنیاست(Berkeley California) , معتقده این انتقاد درونی باعث میشه احساس کنیم به اندازه ی کافی خوب نیستیم. شاید شما معلمان و مربیان منتقد داشتید. شاید مربی شما بیش از حد بهتون سخت گرفته. شاید شما با چنین شخصیتی به دنیا اومدید. نکته ی مثبت اینه که شما مجبور نیستید با این احساس ناخوشایند زندگی کنید. میلر معتقده , با وجود اینکه این انتقاد درونی بی رحمانس, اما در نهایت میتونه موضوع خوبی باشه. طبق باور میلر, انتقاد درونی در واقع از ما محافظت میکنه. انتقاد درونی به ما میگه به اندازه ی کافی خوب نیستیم و با این کار سعی میکنه به ما انگیزه بده تا دَوام بیاریم. ما انسان ها سرشار از مهربانی و تمایل به انجام کارهای خوب هستیم. زمانی که با انتقادها و قضاوت های بی رحمانه مواجه میشیم, با اشتیاق با اونها برخورد نمیکنیم. این موضوع , انگیزه و اشتیاق ما رو از بین میبره و ما رو خسته و افسرده میکنه. این مسئله منجر به کاهش عزت نفس , خجالت, اضطراب, انزوا, اعتیاد , مشکلات عاطفی و غیره میشه. در زمان مواجه شدن با این افکار منفی , خیلی سخته که بتونیم مثبت فکر کنیم. فقط باید به سمت جلو حرکت کنیم.

 

زمانی که همه چیز با شکست مواجه میشه به سمت جلو حرکت کن

 

به آسمون نگاه کن ( حتی اگه بارون میباره) , یه نفس عمیق بکش و این جمله رو به یاد داشته باش : ” هرگز همه ی چیزهایی که بهش فکر میکنی رو باور نکن.” صاف بایست. با جدیت کارِت رو انجام بده. به اطرافت نگاه کن. تقریبا همه ی آدم هایی که میشناسی خودشون رو با دیگران مقایسه میکنن. خیلی راحت میتونی خودت رو با کسی که چیزهای بیشتر یا بهتری از تو داره مقایسه کنی. مقایسه کردن خودمون با دیگران, جزو ذات ما انسان هاست. اما, اگه اتو این مقایسه باور کنیم به اندازه ی کافی خوب نیستیم جزو ذات ما نیست. شما خودتون رو با یه فرد بی خانمان و فقیر مقایسه میکنید؟ نه. این موضوع برای شما اتفاق نمیفته. با نگاه کردن به این فرد با خودتون نمیگید : ” من به اندازه ی کافی آدم خوبی نیستم تا مثل اون باشم.” علاوه بر این , شما به خودتون نمیگید: ” من از اون آدم بهترم. اون هیچ وقت نمیتونه به استاندارد های من برسه.” شما این طور فکر نمیکنید چون مثل همه ی ادم ها , مشغول مقایسه ی خودتون با افراد دیگه هستید. البته , من متوجه شدم, انسان های بدبین و قضاوت گری در این دنیا وجود دارن که افراد بی خانمان و بیچاره ی کنار خیابون رو تحقیر میکنن. اینها همون افرادی هستن که هیچ کس نمیخواد اطرافشون باشه.

یک راه پیدا کن

 

زمانی در زندگیم احساس میکردم به اندازه ی کافی خوب نیستم. من تو مدرسه معروف نبودم و داخل خونه همیشه تو دردسر می افتادم. اما هیچ وقت نمیتونستم متوجه شم اشتباهم کجاست. دلسرد و افسرده شده بودم و هیچ امیدی و آرزویی برای زندگی شاد نداشتم. با این حال , من احساسی داشتم که از انتقاد درونیم عمیق تر بود. احساس میکردم برخلاف چیزی که دیگران بهم میگن , انسان با ارزشیم. میدونستم این حس در من وجود داره. اما نمیدونستم چطور میتونم اون رو بیرون بکشم و ازش استفاده کنم. در اون زمان, شروع به خوندن کتاب هایی کردم که بهم کمک کنه و تو اینترنت دنبال یه جادو بودم تا به وسیله ی اون از احساسم استفاده کنم. همه ی کتاب هایی که در مورد ” خوب نبودن به اندازه کافی” پیدا کردم رو خوندم و به تدریج فهمیدم چیزی که در تلاش برای پیدا کردنش بودم در واقع در درونم وجود داره.  من چیزی رو در زندگیم گم کرده بودم. چیزی که بهش اشتیاق داشتم اما نمیتونستم اون رو پیدا کنم. من به یک احساسِ تعلق نیاز داشتم. برای رو به رو شدن با این نیاز , به ارتش ملحق شدم. من این رویکرد رو به همه توصیه نمیکنم. همه ی ادم ها منحصر به فرد هستن. اما این کار راه مناسبی در مورد وضعیت من بود. من به گروهی از افراد پیوستم که بیشتر از خانوادم به من نزدیک بودن. ما تجربیات زیادی رو به اشتراک گذاشتیم.

 

گم شده ی خودت رو پیدا کن

 

شما چطور گمشده ی خودتون رو پیدا میکنید؟ چطور احساس ” خوب نبودن به اندازه ی کافی” رو متوقف میکنید؟ از خودتون چند سوال بپرسید. آیا میترسید؟ به چه چیزی تمایل دارید؟ ممکنه با جواب هایی مثل پذیرش, قدردانی, امنیت , استقلال, عشق و شادی رو به رو شید. زمانی که گمشده ی خودتون در زندگی رو پیدا کنید, برای یافتن اون قدم برمیدارید و اونو وارد زندگیتون میکنید. لازم نیست حتما به ارتش ملحق شید. میتونید به جای این کار به گروه های حمایتی, کاری, حیوانات, یا اقدامات داوطلبانه بپیوندید. در کنار افرادی باشید که به شما ارزش میدن و مهم تر از همه , با خودتون مهربون باشید. همیشه کسی هست که چیزهای بهتری از شما داره. زندگی به همین شکل میگذره. داشتن چیزهای مختلف بازتابی از خوبی یا بدی شما نیست. زندگی فقط چیزیه که واقعا هست.

روشن کردن

 

خوشبختی واقعی , به قلب فردی که احساس میکنه بی ارزشه راه پیدا نمیکنه. اگه باور کنید انسان بی ارزشی هستید , نمیتونید ارزش بیشتری بدست بیارید. چطور به سمت شادی و صلح درونی حرکت میکنید؟ باید این راه رو با اعتماد به نفس و اطمینان به خودتون هموار کنید. شما یه انسان فوق العاده و بی نظیر هستید و همین کافیه. به یاد داشته باشید, اگه با تنفر از خودتون مشغول شید, هرگز نمیتونید جایی رو برای دوست داشتن خودتون پیدا کنید.

یک دیدگاه

  1. ممنون از اطلاعات خوبتون ولی به عنوان یک خواننده که مطلبتون رو بسته به نیازم خوندم دقیقا جایی که اسکرول رو به پایین اوردم تا ادامه مطلب رو بخونم محتوا تموم شد .
    لطفا کاملترش کنید .
    ممنون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید