آیا خندیدن باعث تقویت خلاقیت میشود؟

0
1182
نوکو
نوکو

 

شوخ طبعی, یک نمایش ملموس و مهم ترین ویژگی نیمکره راست مغز است: توانایی قرار دادن وضعیت ها در یک زمینه , دیدن یک تصویر و ترکیب کردن عناصر مختلف برای خلق چیزهای جدید در میان چیزهای دیگر. طبق تحقیقات انجام شده, شوخ طبعی , خصومت را کاهش میدهد, اضطراب را از بین میبرد, نقد کردن را بهبود میبخشد و به برقراری ارتباط با پیام های دشوار کمک میکند. علاوه بر این, شوخ طبعی باعث تقویت خلاقیت میشود!

امروزه, حتی در محل کار هم از شوخ طبعی استفاده میشود تا خلاقیت کارمندان بیشتر شود. طبق نظر سنجی انجام شده در اواسط سال 1980, 84% از مدیران و معاونان مورد مصاحبه از بین 100 شرکت بزرگ, احساس میکردند کارمندانی که نسبت به دیگران از حس شوخ طبعی بیشتری برخوردارند, در کار خود عملکرد بهتری دارند.

تحقیقات 50 ساله در زمینه خلاقیت نشان میدهد , طنز و شوخ طبعی, بر کمیت اندیشه ها و کیفیت خلاقیت تفکرات در گروه ها, تاثیر مثبتی ایجاد میکند. در نتیجه, بازده نوآوری سازمان ها افزایش میابد.

هال روسنبلوت, مدیر عامل شرکت  Rosenbluth International میگوید: ” ما میدانیم که تنها راه ما برای ارائه راه حل های مداوم به نیازهای دنیای کسب و کار , داشتن محیطی است که خود به خود پیشرفت کند. در ساختن این محیط, باید محل کار را سرگرم کننده کرد.”

شوخ طبعی, چگونه باعث تقویت تفکر خلاقانه میشود؟ شوخ طبعی, از لحاظ عاطفی شما را برای مدتی از مشکلات دور میکند. بیشتر افراد, زمانی که زیاد جدی نیستند , به شدت روی کار تمرکز ندارند , آرامش دارند و فشارها از روی آنها برداشته میشود, خلاق ترند.

همچنین, طنز باعث گسترش تفکرات میشود و از این راه, خلاقیت شما را تقویت میکند. افراد طناز و افراد خلاق, بین ایده ها یا حوادث مختلف ارتباطات معنا داری برقرار میکنند. طنز, در بطری آبمیوه را باز میکند و باعث بیرون آمدن آن میشود. برای مثال, لطیفه, شما را مجبور میکند به دنبال معانی غیر منتظره و جدید بگردید تا مفهوم آن را درک کنید.

خندیدن, تنها به خلاقیت ما کمک نمیکند. طبق نظر رابرت پرووین, خنده, علاوه بر اینکه یک فعالیت هوازی مفید است, نوعی فعالیت اجتماعی است _معمولا به تنهایی نمیخندید_ که به ما اجازه میدهد از یک روش سالم و شاد با دیگران ارتباط برقرار کنیم. چند نمونه از مزایای خندیدن :

  • افراد شاد, ارتباط بهتری با دیگران دارند. بنابراین, این افراد با همکاران , رئیس , مشاوران و زیر دستان خود بهتر کار میکنند.
  • افراد شاد خلاق ترند, چون خلق و خوی خوب , احساس مسئولیت پذیری آنها را تقویت میکند و باعث تقویت ایده هایشان میشود.
  • افراد شاد از روش های سازنده تر مشکلاتشان را حل میکنند. آنها روی سرزنش کردن تمرکز نمیکنند.
  • افراد شاد انرژی بیشتری دارند و با انگیزه تر هستند. مطمئنا خودتان این موضوع را میدانید.
  • افراد شاد خوش بین ترند , و تحقیقات نشان میدهد خوش بین بودن باعث خلاقیت و موفقیت بیشتر در زندگی میشود.
  • افراد شاد سریع تر یاد میگیرند, در نتیجه , این افراد آرامش بیشتری دارند و تجربه های جدیدی کسب میکنند.
  • افراد شاد بهتر تصمیم گیری میکنند چون در شرایط بحرانی قرار ندارند.

 

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید