6 روش برای کمک کردن به دوست درگیر در یک رابطه سمی

2
1121
نوکو
نوکو

 

گاهی اوقات, روابط فقط بد نیستند , بلکه ممکن است خطرناک, یا حتی باعث تهدید جان شوند. سوء استفاده و فریب کاری به سختی تشخیص داده میشود , به همین دلیل قربانی معمولا در رابطه میماند و میخواهد این رفتارها را عادی سازی کند. متاسفانه, این روابط سمی طولانی هستند. داشتن دوست یا یکی از آشنایان که درگیر روابط عاطفی ناسالم است , سخت و دردناک است. اگر نگران دوستتان هستید, اما نمیدانید چگونه باید به او کمک کنید این مقاله را بخوانید. در این بخش, 6 روش برای کمک به دوست درگیر در یک رابطه سمی را به شما معرفی میکنیم:

به خاطر بودن در یک رابطه سمی او را قضاوت یا نقد نکنید

شما نباید هیزم بیشتری در این آتش ویران کننده بریزید. با وجود اینکه سخت است, اما باید به تصمیم دوستتان در مورد ماندن با شریک زندگی اش احترام بگذارید و درک کنید او حق اشتباه کردن دارد. ما به طور غریزی میخواهیم از افرادی که برای ما اهمیت دارند و در خطرند محافظت کنیم , اما زمانی که دوست شما نمیتواند مسیر اشتباه خود را تشخیص دهد این کار سخت میشود. سخت ترین بخش در کمک به کسی که در یک رابطه سمی قرار دارد این است که نمیتوانید او را مجبور کنید تا چیزی که برایش بد است را ببیند.

داشتن دیدگاه, تنها با درک کردن بدست می آید و درک کردن از شفقت حاصل میشود. اگر دوستتان را قضاوت یا نقد کنید , احتمال اینکه از دیدگاه شما به موضوع نگاه کند کم تر میشود. به جای این کار, متوجه باشید که عشق و انتظارِ از بین رفتن احساسات, موضوعی است که به ندرت میتواند منطقی باشد.

در مورد نگرانی هایی که دارید با ملایمت با آنها رفتار کنید

در مورد نگرانی هایی که دارید , با ملایمت با دوستتان رفتار کنید تا باعث ناراحتی یا عصبانیت او نشوید. اگر از حد و مرز خارج شوید, احتمالا دوستتان بیشتر به شریک زندگی اش اطمینان میکند و به دوستان دیگرتان میگوید که شما به او حسادت میکنید. به عبارت دیگر, با این کار , تنها به شریک زندگی دوستتان کمک میکنید تا قدرت بیشتری روی دوست شما داشته باشد.

موقع صحبت با دوستتان یک محیط صمیمی و راحت را انتخاب کنید. این کار را بعد از انجام یک فعالیت آرام مثل پیاده روی در پارک یا بستنی خوردن کنار ساحل انجام دهید.

به بالا رفتن اعتماد به نفس دوستتان کمک کنید. به او بفهمانید او را دوست دارید

استفان چبوسکی , نویسنده ” مزایای سر به زیر بودن” مینویسد: ” ما عشقی را میپذیریم که فکر میکنیم شایسته آن هستیم.” گاهی اوقات, فکر میکنم ما از اینکه به کسی اجازه دهیم اشکمان را در بیاورد وحشت داریم , چون میدانیم این کار دردناک, سخت و ویران کننده است.  چگونه میتوانید به کسی بگویید شایستگی بیشتری دارد , در صورتی که هرگز چنین عشقی را تجربه نکرده؟ نمیتوانید به سادگی انتظار داشته باشید که او معنی یک رابطه سالم را درک کند. به جای این کار, میتوانید راه را به او نشان دهید تا خودش معنی آن را درک کند.

به دوستتان کمک کنید تا اعتماد به نفسش را بالا ببرد و به او بفهمانید او را دوست دارید. او را تشویق کنید تا با خودش مهربان باشد , به ترس ها و نیازهایش گوش دهید , و به او نشان دهید که میتواند کارهای بزرگ انجام دهد. آیا او یک نقاش با استعداد است؟ آیا همیشه در انجام تکالیف به شما کمک میکند؟ به او بگویید که به خاطر نقاط قوتش او را تحسین میکنید و به خاطر وجود او خوش شانس هستید. همگی ما انسانیم و زمانی که اوضاع سخت میشود, به اندکی یاد آوری نیاز داریم.

در مورد تجربه روابط ناسالم خود در گذشته به آنها توضیح دهید

انسان ها به داستان های واقعی نیاز دارند چون از طریق این داستان ها میتوانند چیزی که به خودشان مربوط است را تشخیص دهند. اگر در گذشته یک رابطه ناسالم را تجربه کرده اید, به او بگویید چنین رابطه ای کارساز نیست و باید تمام شود. درک تجربه ها آسان تر است. به او توضیح دهید , قبلا در جایی قرار داشتید که او الان قرار دارد و شما هم مثل او فریب کاری ها و سوء استفاده های شریک زندگیتان را توجیه میکردید.

اگر روزی با بهترین دوستتان که اولین شریک رابطه عاطفی شما بوده ازدواج کنید , خوش شانسید. اما, معمولا برای بسیاری از افراد , پیدا کردن فرد مناسب برای ازدواج زمان بیشتری طول میکشد. نکته مثبت در مورد روابط شکست خورده این است که , این شکست ها باعث میشوند در مورد عشق , عاقلانه تر رفتار کنیم و در صورت نیاز , تجربه هایمان را با دوستان به اشتراک بگذاریم.

با او صادق باشید و به امنیت او توجه کنید

شما متوجه شده اید که دوستتان برای بیرون آمدن از رابطه سمی خود به حمایت نیاز دارد. با این حال, اگر به توصیه های شما گوش نمیکند , از کمک کردن به او دست نکشید. شاید او نشانه هایی که شما میبینید را متوجه نشده, اما این بدان معنا نیست که او از این مسیر عبور نمیکند.

لطفا امیدتان را از دست ندهید. دوستتان بیشتر از هر وقت دیگری به کمک شما نیاز دارد, پس با او صادق باشید. ممکن است او به خاطر عشقش بهانه تراشی کند, اما شما نه. این کار ممکن است باعث عصبانیت دوستتان شود و بین شما بحث و اختلاف نظر به وجود بیاید, اما پافشاری شما میتواند زندگی او را نجات دهد.

اگر اوضاع از کنترل خارج شد, به یک متخصص مراجعه کنید

در ابتدا, در مورد این وضعیت با خانواده دوستتان صحبت کنید تا اگر از این موضوع آگاه نیستند, مطلع شوند. هر چه افراد بیشتری از دوست شما حمایت کنند , بهتر است. اگر اوضاع از کنترل خارج شد و متوجه شدید دوستتان در خطر است, با یک متخصص , مثلا یک مشاور یا روانشناس صحبت کنید. امیدواریم اوضاع به این مرحله از وخامت نرسد, اما اگر دوستتان به کمک فوری نیاز پیدا کرد, بهتر است سریعا با پلیس تماس بگیرید.

روابط سمی منجر به آسیب روحی میشوند و بهبودی بعد از آن نیازمند زمان است. به دوستتان بگویید برای بهبودی میتواند از منابع مختلفی استفاده کند. مهم تر از همه, شما باید کنار او باشید. دوست شما آسیب دیده,ترسیده و گیج شده. اما, به او بفهمانید لازم نیست به تنهایی با این مشکل دست و پنجه نرم کند.

 

 

 

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید