مطالعه علمی اجتماعی در مورد بخشش : مصاحبه با دکتر رابرت انرایت 

0
1041
بخشش
بخشش

 

رابرت انرایت, استاد روانشناسی در دانشگاه ویسکانسین-مدیسون و یکی از روانشناسان پیشگام در مطالعات علمی اجتماعی در مورد بخشش است. او نویسنده بیش از 120 کتاب, از جمله 7 کتاب : کشف بخشندگی, مشتریان بخشش, بخشش یک انتخاب است, بر فراز ابرها ( برای کودکان) , زندگی سخاوتمندانه, 8 کلید برای بخشش و بخشش درمانی است. او و همکارانش روشی برای بخشش را ساخته و مورد آزمایش قرار داده اند که بخشش درمانی نامیده میشود. این روش در توانبخشی معتادان , آسایشگاه ها , پناهگاه های زنان آزار دیده و بخش قلب بیمارستان ها مورد کاربرد قرار گرفته است. انرایت, برنامه های آموزشی بخشندگی را برای معلمان بلفاست, ایرلند شمالی, آتن, یونان, لیبریا و آفریقا فراهم کرده. در این مقاله , با دکتر انرایت مصاحبه کرده ایم و در مورد حرفه اش با او گفتگو میکنیم.

چقدر از فعالیت بدنی لذت میبرید؟ سرگرمی هایی مثل ورزش انجام میدهید؟

من یک دوچرخه سوار کوهستانم و روزی 1 تا 2 ساعت در باشگاه تمرین میکنم. به نظر من, تناسب اندام و تناسب روان مرتبط هستند. همچنین, من برای آموزش بخشش به جاهای مختلف دنیا سفر میکنم و باید از لحاظ جسمی برای تحمل سختی های چنین مسافرتی آماده باشم.

مردم مشکلات دنیوی خود را با شما به اشتراک میگذارند , بیشتر این مشکلات نامربوط, گیج کننده و خارج از استانداردهای هوشیاری هستند. فکر میکنید میتوانید به همه دغدغه های آنها رسیدگی کنید؟ اگر جوابتان مثبت است, چرا فکر میکنید قادر به انجام این کار هستید؟ یک تجربه مشابه را برای ما تعریف کنید.

کسانی که با مردم آسیب دیده از نظر روحی سر و کار دارند , میدانند ما در تلاشیم تا با درد, گاهی اوقات درد بسیار عمیق در افرادی که با آنها ناعادلانه رفتار شده , مقابله کنیم. این کار برای من قابل کنترل است, چون میدانم بخشش درمانی به از بین رفتن درد کمک میکند. فکر میکنم این کار, برخلاف یک پزشک پزشکیِ ورزشی نیست. پزشک پزشکی ورزشی میداند که جراحی و توانبخشی دردناک است, اما در واقع روشی بسیار ارزشمند برای رهایی از رنجش بیشتر در زندگی است. با این حال, من هم در مواردی با درد دست به گریبانم. به عنوان مثال, با گروهی از دانش آموزان در یکی از مدارس لیبرا در حال صحبت بودم که اولین سوال از طرف یک پسر بچه پایه دوم مطرح شد: ” فکر میکنید میتوانم کسی که مادرم کشت را ببخشم؟” بعد, دومین سوال از طرف یک دختربچه پایه سوم مطرح شد: ” من خواهرم را بسیار دوست داشتم. اما او به قتل رسید. فکر میکنید میتوانم آن شخص را ببخشم؟” من درد این کودکان را جذب کردم و حدود یک روز با آن درد زندگی کردم. ما در بخشش درمانی از افراد میخواهیم , درد اتفاقی که برایشان پیش آمده را ” تحمل کنند” , اما فقط بعد از اینکه آن فرد در درمان قوی تر شد. آن روز مجبور شدم از نصیحت خودم استفاده کنم و دردی که از جانب این کودکان عزیز به من وارد شده بود را “تحمل کنم.” تحمل درد به ما کمک میکند تا به جای فرار کردن از درد , با آن رو به رو شویم. این کار, نوعی تقویت روحی است.

چه چالش هایی در حرفه شما وجود دارد؟ به ما راه حل ارائه ندهید, فقط چیزی که انتظار دارید را به ما توضیح دهید.

بزرگ ترین چالش این است که مردم, بخشش را مورد قضاوت و سوء تفاهم قرار میدهند. در این سوء تفاهم, آنها به بخشیدن به اعتنایی میکنند. میخواهم بعضی از انتقادهای دیگران را برای شما عنوان کنم: اگر ببخشید, نشان میدهد که ضعیف هستید چون از خطای دیگران میگذرید. اگر ببخشید, باید با کسی که از شما سوء استفاده کرده مصالحه کنید. اگر ببخشید, نمیتوانید عدالت را اجرا کنید. بخشش فقط به زمینه های مذهبی مربوط است , چون شما نمیتوانید گناهان دیگران را ببخشید. اگر به عنوان یک درمانگر, تمرین های بخشش را به بیماران توصیه کنید, به آنها فشار می آورید تا ببخشند , حتی اگر برای چنین کاری آماده نباشند.

چه چیزی در دنبال کردن این مسیر به شما انگیزه میدهد؟

من در رشته روانشناسی آموزشی در دانشگاه ویسکانسین-مدیسون استخدام شدم تا در زمینه اخلاق مطالعه کنم و تحقیق انجام شده در سال 1892 را ادامه دهم. این تحقیق در مورد این بود که چطور کودکان و نوجوانان عدالت و منصف بودن را یاد میگیرند. من هم مثل بسیاری از افراد دیگر این تحقیق را ادامه دادم تا جایی که دیگر از آن ناراضی شدم. سوالاتی که مطرح شده بود , به نظر از روش های موثر به مردم کمک نمیکرد. پس, از خودم پرسیدم : ” چه چیزی در زمینه اخلاق میتواند تاثیر بزرگی روی زندگی مردم بگذارد؟” از نظر من, پاسخ این سوال عدالت نیست, بلکه بی عدالتی است. پس, پرسیدم: ” مردم چطور میتوانند از عواقب بی عدالتی بهبود پیدا کنند؟” و سپس ایده بخشش به ذهنم رسید. در سال 1985 پیشنهاد دادم که بخشش میتواند تاثیرات بی عدالتی مثل خشم ناسالم , اضطراب, و افسردگی را درمان کند. آزمایشگاه دانشگاه ما , برای اولین بار این تاثیرات بخشش را مورد ارزیابی قرار داد. در این ارزیابی ها , بخشش درمانی و آموزش بخشش از نظر علمی آزمایش شد. بررسی تاثیرات بخشش تجربه بی نظیری بود و منجر به نتایج شگرفی شد.

برای افرادی که میخواهند این حرفه را دنبال کنند چه توصیه هایی دارید؟

کمک به دیگران برای رهایی از دردهای عاطفی , پاداش بسیار بزرگی به همراه دارد. باید برای مشکلات مختلف از ابزارهای مناسب استفاده کنید. برای مثال, اگر کسی از ارتفاع میترسد, نباید از بخشش درمانی برای او استفاده کنید. بخشش درمانی در مواردی کاربرد دارد که بیماران با بی عدالتی مواجه شده اند و از مشکلات عاطفی بعد از مواجهه با این مسئله رنج میبرند. بخشش درمانی میتواند خشم ناسالم را درمان کند. در صورت عدم درمان خشم ناسالم , این مسئله به اضطراب و حتی افسردگی روحی منجر خواهد شد.

چه برنامه ای برای آینده دارید؟ کتابی منتشر نمیکنید؟

چرا. الان در حال گفتگو با یک ناشر در مورد جلد ویرایش شده کتاب بخشش هستم. در این کتاب به موضوعات فلسفه, الهیات, روانشناسی, روان درمانی و آموزش پرداخته میشود. این کتاب , در مورد موضوعات مختلف است تا عمق و پهنای بخشش را به مردم نشان دهد.

چه چیزی به بیماران شما کمک میکند تا با صراحت صحبت کنند؟

بیمارانی که درد میکشند, معمولا خودشان با صراحت حرف میزنند. بسیاری از مواقع, خود افراد از عمق دردشان آگاه نیستند و مدتی طول میکشد تا این درد سر باز کند. با این حال, معمولا درد و خشم فرد به اندازه ای است که باعث میشود به دنبال کمک باشد. ما در ابتدا روی درد سطحی و افزایش آگاهی فرد کمک میکنیم. تنها به تدریج و با گذشت زمان , بیشتر وارد عمق پنهان درد میشویم که نیاز به دیده شدن دارد. بعد این درد را از طریق بخشش درمانی بررسی میکنیم.

 

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را هم مطالعه کنید :

چرا شما مستحق سلامت روانی مناسب هستید؟ 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید