10 تصور اشتباه در مورد اضطراب

0
5086
نوکو
نوکو

اضطراب , شایع ترین اختلال روانی در آمریکاست که حدود 40 میلیون فرد بالغ 18 سال به بالا رو تحت تاثیر قرار داده. با وجود این آمار تکان دهنده , ممکنه فکر کنید مردم از آثار اضطراب , اختلالات مختلفی که فرد به اونها دچار میشه و نحوه ی کمک به فرد مضطرب آگاهن. اما چنین تصوری اشتباهه. اضطراب یه احساسه که هر کسی میتونه به اون دچار شه و به همین دلیل , تشخیص احساس از اختلال ممکنه سخت باشه. این موضوع باعث میشه افراد متوجه نشن احساس اضطراب شدید از نظر عاطفی و جسمی میتونه اونها رو ضعیف کنه. در این بخش, 5 تصور اشتباه در مورد اضطراب رو بهتون معرفی میکنیم.

اضطراب و عصبی شدن یکسان نیستند

احساس عصبی شدن قبل از مصاحبه ی شغلی , ملاقات خانوادگی, یا انجام سخنرانی کاملا طبیعیه. گاهی اوقات , افزایش آدرنالینِ (adrenaline) بیشتر میتونه برای شما مفید باشه. با این حال, اگه گاهی اوقات بدون هیچ دلیل خاصی احساس عصبی بودن بهتون دست میده , احتمالا از اختلال اضطراب رنج میبرید. اغلب افراد فکر میکنن احساس عصبی بودن اشکالی نداره و باید باهاش کنار اومد. به همین دلیل , معمولا اضطراب مورد درمان قرار نمیگیره. اما , باید تفاوت این دو احساس در فرد تشخیص داده شه تا در صورت نیاز بهش کمک شه. این تصور اشتباه , در گذشته مانع از کمک گرفتن من شد. همیشه یه کودک عصبی بودم و متوجه نبودم که نباید همیشه احساس اضطراب کنم و به کمک نیاز داشتم.

اضطراب منجر به تاثیرات جسمی میشه

اضطراب ممکنه باعث دل پیچه , بیماری های جسمی , احساس ضعف و خستگی و عرق کردن به مقدار زیاد شه. در صورتی که اضطراب منجر به وحشت زدگی شه , تاثیرات جسمی دو برابر شدید تر میشه. این تاثیرات شامل موارد زیره:

  • نفس نفس زدن
  • بی حس شدن دست و پاها
  • تنگی نفس
  • لرزش دست و پاها
  • فلج شدن به صورت موقت

این نشونه ها فقط چند مورد بود و ممکنه در زمانی که احساس اضطراب به شما دست میده به سراغتون بیاد.

اضطراب ممکنه در شکل های مختلف بروز پیدا کنه

هیچ تعریف خاصی در مورد عواملی که منجر به اضطراب میشن وجود نداره. علاوه بر این , این اختلال به شکل های مختلف بروز پیدا میکنه. اضطراب ممکنه در یه فرد ساده تر و در فرد دیگه شدید تر باشه. فقط به این دلیل که فردی دچار اضطرابه اما از سخنرانی عمومی لذت میبره , معنیش این نیست که باید این کار رو رها کنه و این کار براش چالش بر انگیزه. به این نکته توجه کنید که افراد با هم متفاوتن و مواجه ی  افراد با این موضوع , با دیگران متفاوته.

احساس اضطراب ممکنه کاملا بدون دلیل اتفاق بیفته

اغلب ممکنه دچار اضطراب شید و اصلا متوجه نشید دلیل این احساس چیه. اضطراب همیشه به دلیل خاصی مثل مصاحبه یا وضعیت اجتماعی اتفاق نمیفته. بسیاری از اوقات , اضطراب در من مثل یه موج درونی بود که به شدت هجوم پیدا میکرد و اصلا دلیل به وجود اومدن اون رو متوجه نمیشدم. زمانی که اضطراب شما در این وضعیت قرار داره , جلوگیری و کنترل اون سخت تره و ممکنه به شدت باعث ترس شه.

کنترل اضطراب بسیار سخته

فرقی نداره احساس اضطراب به یه دلیل خاص یا بدون دلیل به وجود بیاد, کنترل این مسئله برای شما کار سختیه. در این شرایط , ذهن شما به شدت با جملاتی مثل : ” چی میشه اگه..” درگیر میشه. از بین بردن این عادت به تلاش و زمان زیادی نیاز داره. حتی اگه برای حل این مسئله تلاش کنید , باز هم ممکنه براتون سخت باشه تا این افکار رو کنترل کنید و به حالت طبیعی برگردید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید