10 روش برای شناسایی افراد مسموم در زندگی

0
935
نوکو
نوکو

بخش ترسناک در مورد اعتماد این است که, احتمالا همیشه نمیتوانید به افراد مورد علاقه ی خود اطمینان کنید. افرادی که آنها را عشق , مادر, پدر , مدیر یا الگوی زندگی خود مینامید , ممکن است فقط در حد این عناوین باقی بمانند. این عناوین , لزوما عشق , احترام و امنیت را تضمین نمیکنند. گاهی اوقات , این افراد چنان نقش هایی را در زندگی شما بازی میکنند که ممکن است متوجه نشوید آن ها افراد مسمومی در زندگیتان هستند.  همه ی ما تمایل داریم خودمان را متقاعد کنیم این افراد قابل اعتماد و خوب هستند. اما , اگر آنها افراد بسیاری خوبی هستند , چرا به نظر میرسد بیشتر از شاد کردن شما , باعث آسیب دیدنتان میشوند؟ در این بخش , 10 روش برای شناسایی افراد مسموم در زندگی را به شما معرفی میکنیم:

تعیین حد و مرز را دشوار میکنند

حد و مرز ها به منظور ایجاد رابطه ی سالم بین افراد و دنیای پیرامون به وجود می آید. فرد مسموم از این موضوع آگاه است , به همین دلیل هر کاری انجام میدهد تا مطمئن شود شما هیچ حد و مرزی تعیین نمیکنید. آنها از این روش استفاده میکنند تا در موضع قدرت باقی بمانند. زمانی که شما حد و مرزی ندارید , در معرض آسیب پذیری قرار میگیرید.  به عبارت دیگر , این مسئله باعث میشود فرد مقابل به راحتی به شما حمله کند و هر بار برنده شود. ممکن است “نه” گفتن یا نشان دادن ناراحتی که احساس میکنید برای شما سخت باشد , چون این کار باعث ایجاد حد و مرز میشود. من این عادت ها را در زندگی ام تجربه کرده ام. هرگز نمیدانستم این مسئله به چه دلیل به وجود آمده و متوجه نبودم چنین موضوعی به رفتارهای مسموم ارتباط دارد و به شدت مرا تحت تاثیر قرار داده است. حالا که این موضوع را میدانم , سعی میکنم حد و مرزهای لازم را مشخص کنم و در برابر خواسته های افراد مسموم سر خم نکنم و انعطاف پذیر نباشم.

دائما از شما انتقاد میکنند

افراد مسموم دائما در حال قضاوت اند. به این ترتیب , به سختی میتوانید آنها را راضی کنید. بنابراین , آنها دائما به عزت نفس شما آسیب میزنند و باعث آزار شما میشوند. یک فرد مسموم , به جای کمک کردن و ارائه ی بازخورد های سازنده به شما , دائما به اشتباهات و نقاط ضعفتان اشاره میکند. فردی که همیشه دوست داشتم به من افتخار کند , دائما میگفت تو یک احمقی! این موضوع بارها و از عمد تکرار میشد و واکنش منفی و شدیدی در من ایجاد کرد. من این حرف ها را در درونم نگه میداشتم , چون بازخورد های آنها تنها چیزی بود که برای من اهمیت داشت. اما , در حال حاضر متوجه شده ام دیگر به تایید آنها نیازی ندارم و برای بهتر شدن میتوانم از کمک دیگران استفاده کنم.

به ندرت مکالمه را خاتمه میدهند

زمانی که با افراد مسموم در حال صحبت کردن هستید , آنها تصمیم میگیرند بدون توضیح , گفتگو را رها کنند. اغلب متوجه میشوید پیام های متنی , تماس های تلفنی و ایمیل هایتان از طرف آنها بدون جواب باقی میماند. آنها تصمیم میگیرند شما را کنار بگذارند و فقط زمانی که چیزی از شما میخواهند با شما حرف میزنند. آنها شما را در اولویت قرار نمیدهند. در عوض , آنها شما را یک منبع در نظر میگیرند و فقط زمانی که نیاز داشته باشند با شما ارتباط برقرار میکنند.

رفتار آنها متغیر است;  نمیدانید هر روز با کدام یک از حالت های آنها مواجهید

یک روز ,همه چیز بین شما دو نفر عالی است و فکر میکنید در نهایت همه چیز درست شده. اما روز بعد , ممکن است آنها بدخلق باشند و با کوچک ترین اتفاق از دست شما عصبانی شوند. شما در رفتارهای متغیر آنها در حال حرکتید و بدترین بخش این است که , به دلیل اینکه رفتارهای آنها بعضی روزها خوب است شما فکر میکنید با تلاش کردن بیشتر, در نهایت میتوانید رابطه ی پایداری را با آنها تجربه کنید. زمانی که به شدت به شما برخورد میکنند به خاطر رفتار آنها عذر خواهی میکنید ,چون فقط روی حالت های خوب آنها تمرکز دارید. به خودتان میگویید : ” او همیشه بد اخلاق نیست ” و به این ترتیب رفتار نامناسب آنها را توجیه میکنید. هرچند که تعداد روزهای بد از تعداد روزهای خوب در آنها بیشتر است.

به ندرت به احساساتی که نسبت به شما دارند اعتراف میکنند

در عوض , آنها کاری میکنند تا به نظر برسد این احساسات متعلق به شماست. به این کار , فرافکنی گفته میشود. در این مورد , فرد به جای اینکه مسئولیت افکار و احساساتش را به عهده بگیرد , آنها را به شما نسبت میدهد. ممکن است خودتان را در شرایطی پیدا کنید که آنها ناراحت اند اما شما را متهم کنند که از دست آنها عصبانی هستید. آنها به طور غیر مستقیم رفتار میکنند و ممکن است چنین عباراتی را بیان کنند : ” چرا از من عصبانی هستی؟ ” یا ” کل هفته از دست من ناراحت بودی.” با وجود اینکه شما مسئول شرایط پیش آمده نیستید , به جای اینکه احساسات خود را آشکار کنند و صداقانه با شما حرف بزنند , از صمیمیت با شما پرهیز میکنند و توضیحات شما را نمیپذیرند.

هرگز عذرخواهی نمیکنند

به جای این کار , ترجیح میدهند داستان را پیچیده کنند و وانمود کنند مسئله ی پیش آمده تقصیر آنها نبوده. در این شرایط , ممکن است احساس کنید شما باید به خاطر اشتباه آنها عذرخواهی کنید. همچنین, در حالی که آنها اشتباه خود را قبول نمیکنند ,  دائما آنها را میبخشید.

 

در زمان سختی ها کنارتان هستند اما سعی میکنند در شادی هایتان نقص پیدا کنند

فکر میکنید آنها به شما اهمیت میدهند , چون در مواقع اضطراری به شما کمک کرده اند. بنابراین , زمانی که در شادی ها و جشن های شما خوشحال نیستند , به خودتان میگویید مسئله ی مهمی نیست. زمانی که به خاطر ترفیع گرفتن در کار یا آشنا شدن با کسی که شما را دوست دارد خوشحال هستید , آنها سعی میکنند همه ی نقص های ممکن در شرایط مورد نظر را پیدا کنند, چون این کار به آنها قدرت میدهد.

 

با لحن مسموم , عبارت های غیر مسموم را بیان میکنند

ممکن است به نظر برسد زمانی که در مورد زندگیتان از شما سوال میپرسند به شما اهمیت میدهند. برای مثال , ممکن است در مورد مهمانی که در آن شرکت کرده اید از شما سوال بپرسند. اما در واقعیت , ممکن است روش سوال پرسیدن آنها حاوی پیامی باشد که هیچ ارتباطی به سوال آنها ندارد. لحن صدای آنها نشان میدهد به خاطر اینکه به مهمانی رفته اید و با آنها نبوده اید از شما ناراحت اند. آنها دوست دارند همه چیز همیشه به آنها مربوط شود.

از طریق فریبکاری شما را وارد احساس گناه میکنند

زمانی که شما را فریب میدهند , میخواهند شما احساس کنید همیشه مدیون آنها هستید. آنها از انجام این کار لذت میبرند و مطمئن میشوند همیشه با آنها مشارکت دارید. مثلا , زمانی که احساس میکنید رابطه ی شما به انتها رسیده , از جملاتی استفاده میکنند تا به شما یاد آوری کنند همیشه به آنها وابسته اید. یادتان باشد , آنها از دیدن سختی کشیدن شما بدون وجود خودشان لذت میبرند. این موضوع باعث میشود آنها در قدرت باقی بمانند.

معمولا متوجه میشوید به خاطر آنها در حال تلاش بسیارید و سعی میکنید ارزش هایتان را به آنها ثابت کنید

شما به طور خستگی ناپذیر در حال تلاشید و امیدوارید که تایید آنها را بدست آورید. شما خودتان را متقاعد کرده اید که این تلاش ها ارزشمند است. با این حال , زمان و تلاشی که برای نگه داشتن فرد مسموم در زندگیتان صرف کرده اید , شما را در نقطه ی کور و خطرناکی قرار میدهد. هرگز خودتان را در اولویت قرار نمیدهید چون دائما در حال بازی کردن نقش یک قربانی هستید. شما خودتان را با تمایلات انسانی فرد مسموم تطبیق میدهید و باور دارید از خود گذشتگی , کلید نهایی رسیدن به خوشبختی است. به خودتان میگویید تمام کارهایی که انجام میدهید با ارزش است و باعث حفظ رابطه ی شما میشود. اما ,در حقیقت این تلاش ها هرگز باعث پیشرفت شما نمیشود. بعضی از حرکت ها , توهم پیشرفت را در شما ایجاد میکند. اما شما در اشتباهات خود به دام افتاده اید و هیچ پیشرفتی نمیکنید. این موضوع آسیب زیادی به من وارد کرد. به خاطر خوشبین بودن لجوجانه و ندیدن حقیقت به شدت از خودم متنفر بودم. اما بیشتر به این دلیل از خودم عصبانی بودم که افراد مسموم را رها نکردم. در حال حاضر , از افراد مسموم دوری میکنم.

استفان چبوسکی (Stephen Chbosky)  , نویسنده ی فیلم مزایای منزوی بودن مینویسد :

در نهایت , من هم همین کار را کردم. گاهی اوقات , زمانی که به اتفاقات گذشته فکر میکنم باز هم آزرده خاطر میشوم. اما , از این که وجود مسمومیت در زندگی ام را کشف کردم خوشحالم. امیدوارم شما هم افراد مسموم در زندگیتان را شناسایی کنید و اجازه دهید حقیقت به رهایی شما  کمک کند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید