6 ایده برای کنترل اضطراب در زمان یافتن کار

0
700
نوکو
نوکو

 

ممکنه به تازگی از مدرسه فارغ التحصیل شده باشید, به دنبال کارآموزی هستید یا میخواید در تعطیلات تابستون به طور موقت کاری انجام بدید تا در رزومه ی کاریتون ثبت شه. قرار گرفتن در چنین موقعیت هایی میتونه ترسناک باشه. به خصوص اگه دچار اضطراب باشید. در این موقعیت با نگرانی های مختلفی مواجه میشید. به اندازه کافی خوبم؟ در طول مصاحبه باید چی بگم؟ و سخت ترین سوال: باید به اونها اجازه بدم تا از سابقه ی اضطرابم آگاه شن؟ چه بخواید برای اولین بار وارد شغلی بشید یا فقط میخواید تجربه های کاری جدیدی بدست بیارید , این سوال ها حتما برای شما پیش میاد. در این بخش, 6 ایده برای کنترل اضطراب در زمان یافتن کار رو به شما توضیح میدیم :

به دنبال کاری باشید که با مهارت های شما مطابقت داره

به این فکر کنید که چه چیزی شما رو مضطرب میکنه و روی پیدا کردن کاری مطابق با مهارت ها و توانایی هاتون تمرکز کنید. ممکنه کار کردن در مکان هایی که به سرعت بالا و نیازمند انجام مسئولیت های مختلف و غیر منتظره نیاز دارن, مثل صنایع غذایی و نوشیدنی,  برای شما مناسب نباشه. اما اگه به تکنولوژی علاقه مندید , به جزئیات توجه میکنید و از تنهایی لذت میبرید , میتونید به دنبال کارهایی باشید که به شبکه های اجتماعی مربوطن. این مسئله ی مهم رو به یاد داشته باشید که , ما همیشه نمیتونیم کاری که دوست داریم رو پیدا کنیم , به خصوص زمانی که تازه شروع به کار کردن میکنیم. اولین کار من پیشخدمت رستوران بود. در گذشته هرگز این کار رو انجام نداده بودم و باید اسم غذاهای مختلف رو به خاطر میسپردم. گرچه در شروع این کار از اضطراب زیادی رنج میبردم , اما با گذشت زمان یاد گرفتم که چطور تحت این فشار کار کنم و لیوان ها و ظروف غذا رو بدون اینکه به زمین بیفتن جا به جا میکردم.

زمان زیادی رو با افرادی سپری کنید که باعث میشن نسبت به خودتون احساس خوبی داشته باشید

اعتماد به نفستون رو بالا ببرید! وقتی دچار اضطرابید , به راحتی میتونید نسبت به خودتون احساس بدی پیدا کنید. وقت گذروندن با افراد مورد علاقه ی شما باعث میشه افکار منفی نسبت به خودتون رو برای مدتی فراموش کنید. با دوستاتون برید بیرون و برای مصاحبه ی کاریتون یه لباس مناسب بخرید یا بعد از درخواست کار یا انجام دادن کارهای جدید با اونها بیرون برید و تفریح کنید. درخواست کار, به نوبه ی خودش یه کار کامله. پس , حتما در بین این زمان تفریح و استراحت کنید. در طول این مسیر با دیگران همراه شید تا راحت تر به خواستتون برسید. مهم تر از همه , با استفاده از این روش کم تر احساس تنهایی میکنید و میتونید به جای فشار ها و نا امیدی هاتون به دیگران روی بیارید. این کار , تاثیر زیادی بر عزت نفس شما میذاره.

درخواست های کاری مختلف

گاهی اوقات به دلیل پیدا نکردن شغل رویاییمون نا امید میشیم. در نتیجه, ممکنه دست از تلاش برداریم و فقط به آرزوهامون فکر کنیم. اما جهان همیشه بر اساس سحر و جادو سپری نمیشه. هاروکی موراکامی (Haruki Murakami) نوشته : ” آنچه به دنبالش هستید به شکل انتظاراتتون ظاهر نمیشه.” گاهی اوقات , به طور غیر منتظره به یه مسیر متفاوت وارد میشیم که نتیجه ی خوبی داره. حتی اگه شغل های دیگه در سطح متوسطن یا به موقعیت شما نزدیک نیستن , درخواست های کاری مختلف بدید. هر چه بیشتر این کار رو انجام بدید , احتمال استخدام شدنتون هم بیشتره. این موضوع نوعی بازی با اعداده. درخواست های کاری متعدد, دیدگاه کاری وسیع تری رو برای شما به وجود میاره. این روش, گزینه های زیادی رو برای انتخاب ایجاد میکنه و به این ترتیب اضطرابتون رو کاهش میده. بنابراین, حتی اگه کاری که پیدا کردید مطابق با چیزی نیست که به دنبالش هستید, میتونید وارد این شغل شید و در عین حال به دنبال شغل مورد نظر بگردید.

تمرین مصاحبه

احتمالا اگه فکر میکنید به اندازه ی کافی تو مصاحبه توانایی دارید, تمایل به انجام چنین کاری ندارید. اما اگه مصاحبه شما رو مضطرب میکنه , بهتره برای سوال ها و نحوه ی معرفی خودتون  که شما رو از بقیه ی جوینده ها متمایز میکنه آماده شید. میتونید مصاحبه رو جلوی خانواده , دوستان , عشق زندگی و حتی حیوون خونگیتون تمرین کنید. اصلا از این کار خجالت نکشید. ( ادامه ی این قسمت به دلیل مطابق نبودن با شرایط دانشگاه های ایران حذف شد)

برنامه ریزی از قبل و جمع کردن وسایل مورد نیاز

اضطراب , از نظر جسمی و روحی ما رو آزار میده. اگه از عرق کردن میترسید, تو کیفتون وسایلی مثل دستمال, تیشرت تمیز و خوشبو کننده ی بدن بذارید. اضطراب ممکنه باعث معده درد شه. پس تو کیفتون داروی معده درد بذارید. قبل از روز مصاحبه, از مکان مورد نظر بازدید کنید. این روش به شما کمک میکنه تا متوجه شید چقدر طول میکشه تا به مقصد برسید و از امکانات نزدیک به محل آگاه شید. آَشنایی با محل, باعث کاهش اضطراب میشه. هر چه بیشتر محیط اطرافتون رو بشناسید , احساس بهتری پیدا میکنید.

 اگه احساس بهتری پیدا میکنید, در مورد اضطرابتون صادق باشید

در طول مصاحبه, اگه اضطرابتون کم تر میشه میتونید در مورد این مسئله صحبت کنید. مثلا بگید: ” میدونم مضطرب به نظر میرسم و همیشه تو انجام مصاحبه قوی نیستم , اما این موضوع باعث نشده از دستاوردهای گذشتم دور شم یا روی توانایی کاری من تاثیر نذاشته.” باور کنید یا نه, افراد همیشه به دنبال یه تصویر عالی و بی عیب در اولین دیدار نیستن. در نهایت, مصاحبه کنندگان به این نکته توجه دارن که شما و اونها میتونید با هم ارتباط برقرار کنید و در کنار هم کار کنید یا نه. زمانی که به جای یه سخنرانی خسته کننده و بدون محتوا , با شهامت و صداقت صحبت کنید , مصاحبه کنندگان بیشتر تحت تاثیر قرار میگیرن.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید