7 نکته برای تعیین حدود مناسب با دیگران

0
686
نوکو
نوکو

 

 

خوب بودن و خوشحال کردن دیگران کار خوبی است. اما خوب بودن بیش از حد هم مثل هر چیز دیگری در زندگی برای شما مضر است. زمانی که ” بیش از حد” خوب هستید, در موقعیت های سخت قرار میگیرید و به عواقب جدی دچار میشوید. بدتر از همه , با این کار به خودتان آسیب میزنید. زمانی که بیش از حد خوب هستید , همه به لطف شما کارهای خود را بهتر انجام میدهند. پس, چرا شما احساس میکنید در حال غرق شدنید؟ چون شما فراموش میکنید به یک شخص مهم کمک کنید: خودتان. از لحاظ فرهنگی, ما برای شادی و موفقیت در زندگی به تعیین حد و مرزهای مناسب نیازمندیم. در صورتی که حدود مناسبی با دیگران برقرار نکنید , نمیتوانید در زندگی خود موفق و شاد باشید. این مسئله مخرب است و باید این کار را متوقف کنید. در این بخش, 7 نکته برای تعیین حدود مناسب با دیگران را به شما معرفی میکنیم:

نسبت به خودتان مسئولیت پذیر باشید

زمانی که از مسئولیت پذیری اجتناب میکنید, از کنترل کردن هم دور میشوید. در نتیجه, حد و مرزها به راحتی کنار گذاشته میشوند و به دیگران اجازه میدهید کنترل شما را در دست بگیرند. زمانی که فعال نیستید و برای خودتان تصمیم نمیگیرید, دیگران نمیدانند چه انتظاری از آنها دارید. باید به دیگران نشان دهید که چگونه باید با شما رفتار کنند و چه زمانی نباید در تصمیمات شما دخالت داشته باشند. همه افراد به فضای خاصی نیاز دارند تا از این طریق احساس امنیت پیدا کنند. این موضوع را درک کنید که شما میتوانید زندگی مورد نظر خود را بسازید و به طور جدی در قبال خودتان مسئولیت پذیر باشید.

محدودیت های خود را بشناسید

شما به تنهایی نمیتوانید همه کارها را انجام بدهید. خوب بودن و کمک کردن به دیگران در زمانی که به شما نیاز دارند کار پسندیده ای است, اما باید به خودتان هم توجه کنید و زمانی را برای استراحت و سرحال شدن خودتان در نظر بگیرید. اگر به طور دائم خودتان را درگیر کنید, نمیتوانید دفعه بعد هم به بهترین وجه به دیگران کمک کنید. بنابراین , بهتر است به خودتان هم رسیدگی و توجه کنید. با تعیین حدود مناسب , میتوانید در یک مسیر سالم رشد کنید و با پرهیز از انتظارات غیر واقعی و تمرکز روی توانایی هایی که دارید از شکست دوری کنید.

“نه” گفتن را تمرین کنید

عجیب است که گاهی اوقات, گفتن این کلمه دو حرفی به سخت ترین کار دنیا تبدیل میشود. اما, نه گفتن شما را به یک فرد بد تبدیل نمیکند. در واقع , با استفاده از نه گفتن , به جای اینکه نتوانید قولی که به دیگران داده اید را به اتمام برسانید, باعث میشوید دیگران به طور صادقانه به شما احترام بگذارند. در صورتی که با فردی خودخواه مواجه شدید که به شدت به حد و مرزهای شما واکنش نشان میدهد, بدانید که واکنش او موقتی است. اما در طولانی مدت, هر چه بیشتر روی حدود خود پافشاری کنید و به خودتان توجه کنید, قدرت آنها روی شما کم تر میشود. در نتیجه, آنها یاد میگیرند بیشتر به شما احترام بگذارند.

درک کنید که نمیتوانید دیگران را اصلاح کنید

افراد, پروژه یا آزمایش های علمی نیستند. حتی اگر نیت خوبی داشته باشیم, نمیتوانیم آنها را به شکلی که میخواهیم تبدیل کنیم. کمک کردن به دیگران در صورتی که از شما درخواست کنند یک چیز و تلاش مداوم و بیش از حد برای نجات آنها چیز دیگری است. زمانی که حدود مناسبی تعیین نمیکنید, احساسات هیچ یک از شما به رسمیت شناخته نخواهد شد. این مسئله بسیار مضر است و به دلیل چیزهایی که از کنترل شما خارج میشوند احساس گناه و شرم میکنید.

به تاثیر تصمیمات خود بر سلامتی و شادیتان توجه کنید

به تصمیماتی که در گذشته گرفته اید فکر کنید. از خودتان بپرسید آیا میخواهید همین روند را تکرار کنید , به خصوص اگر این تصمیمات برای سلامتی شما سمی بوده اند. به این نکته توجه کنید که آیا قربانی کردن خودتان برای چیزی ارزش دارد و این کار در طولانی مدت چه تاثیری روی شما ایجاد میکند. با دید وسیع تری فکر کنید. از خودتان بپرسید چه احساسی دارید. اضطراب؟ تشویش؟ پس, بهتر است این کارها را کنار بگذارید و دیگران را نیز از این موضوع مطلع کنید.

خودتان را دوست داشته باشید و به خودتان اهمیت دهید

متوجه باشید که شما تمام چیزی هستید که دارید. حتی اگر افرادی هستند که به شما اهمیت میدهند , در نهایت خودتان میتوانید دیدگاهی که نسبت به خود دارید را کنترل کنید. اگر فکر میکنید ارزش مورد احترام قرار گرفتن را ندارید و به دیگران اجازه دهید شما را کنترل کنند , حد و مرزها همچنان زیر پا گذاشته میشوند. زمانی که باور کنید لیاقت شما بیشتر از این است , هیچ کس نمیتواند آن را از شما بگیرد. اهمیت دادن به خودتان نه تنها خوب , بلکه ضروری است.

خودتان را از موقعیت های سمی و افراد کنترل گر دور کنید

گاهی اوقات بدون انتخاب خود در محیط ها یا خانواده های سمی قرار میگیریم. اگر در چنین موقعیتی قرار دارید, سعی کنید به اهدافی برسید که باعث استقلال و ثبات شما میشوند. زمانی که به آزادی و مسئولیت پذیری که با آن همراه است دست پیدا میکنید, دیگران نمیتوانند شما را تحت کنترل قرار دهند. به طور کلی, بهتر است خودتان را از قرار گرفتن در موقعیت های سمی خارج کنید. گاهی اوقات, دور شدن از فرد کنترل گر که برای شما اهمیت دارد یا با او در یک رابطه عاطفی هستید برای شما سخت است. اما امنیت, سلامتی, و خوشحالی شما هم مهم است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید