5 روش برای صحبت در مورد افسردگی با والدین

0
2294
k,;,
نوکو

 

مقابله با افسردگی سخت و خسته کننده است. زمانی که افسرده اید ,کارهای روزانه را نادیده میگیرید ,به سختی به مدرسه و محل کار میروید و صبح ها که ساعت زنگ میزند در بیرون آمدن از تختخواب با مشکل مواجه میشوید. تمام دنیا به جز زندگی شما در حال جریان است. احساس میکنید یک نفر دکمه توقف را فشار داده و زندگی شما از جریان ایستاده است. شما میخواهید با پدر و مادرتان در این باره صحبت کنید. اما چطور؟ دلتان نمیخواهد والدینتان فکر کنند یک ملکه یا پادشاه درام هستید. از اینکه به شما بگویند : ” اشکالی نداره, فقط هفته بدی را سپری کردی” میترسید.

آنها هر روز با عجله به محل کار میروند و به خانه برمیگردند تا مطمئن شوند شام به موقع حاضر میشود. احساس میکنید میخواهید کلمه ” کمک” را به زبان بیاورید اما نمیدانید چطور بدون گریه کردن این کلمه را بیان کنید. چرا دنیا به جای آسیب پذیر بودن با عادی بودن نقاشی میشود؟ ما متوجه ایم نزدیک شدن به والدین, زمانی که به شدت به آنها نیاز دارید برای شما ترسناک است. در این بخش, 5 روش برای صحبت در مورد افسردگی با والدین را به شما معرفی میکنیم:

1- متوجه شوید که کمک خواستن از پدر و مادر هیچ اشکالی ندارد:

مشکل عمده در مورد اختلالات روانی مثل افسردگی این است که افرادی که از این اختلالات رنج میبرند, از صحبت در مورد آن خجالت میکشند. اما, باید بدانید که شما تنها نیستید. در واقع, طبق نظر سازمان جهانی بهداشت (WHO) , 350 میلیون نفر در سراسر جهان به افسردگی دچار هستند. من میدانم افسردگی تمام زندگی شما را درگیر میکند , اما باید به این نکته توجه کنید که این اختلال, شما را تعریف نمیکند. افسردگی مسئله ای است که متاسفانه شما را درگیر کرده و به همین دلیل لازم است در این باره با والدینتان صحبت کنید و به آنها بگویید در این زمان بیش از هر وقت دیگر به حمایت آنها نیازمند هستید. افسردگی روی تصوراتی که از خود دارید تاثیرات بدی میگذارد و عزت نفستان را پایین می آورد. همچنین, افسردگی باعث میشود از آسیب دیدن بترسید و به این ترتیب, به سختی میتوانید در مورد افسردگی خود به والدینتان توضیح دهید. اما, ترس تنها به اندازه ای که خودمان به آن اجازه میدهیم ما را کنترل میکند.

2- قبل از صحبت با پدر و مادر , خودتان را آرام کنید:

قبل از صحبت با والدین در مورد افسردگی , ممکن است احساس ترس , عصبانیت یا تشویش به شما دست دهد. انجام این کار ساده نیست , بنابراین قبل از چنین کار شجاعانه ای به خودتان اعتقاد پیدا کنید. برداشتن این گام برای شما اهمیت زیادی دارد و شما باید از اینکه درک کرده اید به کمک والدینتان نیاز دارید به خودتان افتخار کنید.

اگر در مورد گریه کردن در زمان توضیح این مسئله نگرانید, بیرون بروید و در هوای تازه نفس بکشید. کمی قدم بزنید تا ذهنتان آزاد شود و به موسیقی آرامش بخش گوش کنید تا اضطراب از شما دور شود. حتی میتوانید از والدینتان بخواهید همراه با شما قدم بزنند یا همراه با آنها به یک رانندگی آرامش بخش بروید.

من برای صحبت در مورد مشکلاتم, فیلمی را به خانواده و دوستانم معرفی میکنم که میتوانم با شخصیت های آن فیلم مانوس شوم. با استفاده از مثال هایی که در این فیلم ها وجود دارد , راحت تر میتوانم حرف هایم را آغار کنم. مدت کوتاهی بعد از پایان فیلم , موضوع فیلم هنوز در ذهن ما باقی مانده و آنها راحت تر میتوانند خودشان را جای من قرار دهند.

3- به والدینتان بفهمانید افسردگی شما تقصیر آنها یا بازتابی از اشتباهات, ضعف ها یا شکست های آنها نیست:

یکی از دلایلی که کودکان یا نوجوانان از صحبت در مورد افسردگی با والدین خود احساس ناخوشایندی پیدا میکنند این است که احساس میکنند پدر و مادر آنها این موضوع را بد برداشت میکنند و خودشان را به دلیل اینکه “والدین بهتری” نبوده اند مورد سرزنش قرار میدهند. ما میدانیم شما دوست ندارید به احساسات والدینتان آسیب بزنید یا باعث شوید آنها بیشتر نگرانتان شوند. به خصوص اگر خانواده شما در حال حاضر,از نظر اقتصادی , طلاق یا مشکلات مربوط به کار, با شرایط اضطراب آوری مواجه هستند. با این حال, افسردگی شما را تحت فشار قرار داده و مانع از انجام کارهای روزمره شما میشود. اگر همچنان این موضوع را پنهان کنید, ممکن است این مشکل با گذشت زمان بدتر شود و علائم شما دیگر قابل مخفی شدن نباشند. به این ترتیب, والدینتان بسیار نگران میشوند.

13 سال پیش, پدرم برای کمک به یک کسب و کار به مدت 1 سال از ما دور شد و من و مادرم خودمان از برادرم و من مواظبت میکردیم. از اینکه در مورد تشویش های درونی ام او را مطلع کنم میترسیدم. نمیدانستم چطور در مورد احساس نا امیدی, گیجی و گم شدگی که تجربه میکردم به او توضیح دهم. مادرم در آن دوره از زندگی اش بسیار عصبی بود و به همین دلیل, از اینکه در مورد افسردگی ام چیزی به او بگویم وحشت داشتم. اما با گذشت زمان همه چیز بدتر شد و مادرم متوجه شد چیزی نمیخورم. اگر به گذشته برگردم , هر چه زودتر و قبل از اینکه اوضاع از کنترل خارج شود او را از افسردگی ام مطلع میکنم. مطمئن نیستم که با توضیح این مسئله به مادرم میتوانستم از بدتر شدن افسردگی ام جلوگیری کنم یا این کار باعث نزدیک تر شدن ما به یکدیگر میشد, اما پنهان کردن این مسئله من را از مسیر بهبودی سریع تر دور کرد.

4- اگر نمیخواهید به تنهایی با والدینتان صحبت کنید, میتوانید با مشاور یا متخصص صحبت کنید و از آنها بخواهید بر گفتگوی شما نظارت کنند:

اگر میخواهید یک نفر دیگر در کنارتان باشد و در مورد گفتگو با والدینتان از او کمک بگیرید , میتوانید در این باره با مشاور یا متخصص صحبت کنید و در حضور او با والدینتان حرف بزنید. متخصصین در چنین زمینه هایی مهارت دارند و نکات و توصیه های ارزشمندی را به شما و والدینتان ارائه میدهند. هر چه بیشتر مورد حمایت قرار بگیرید برای شما بهتر است , چون مجبور نیستید به تنهایی با افسردگی خود مقابله کنید. علاوه بر این , صحبت با متخصص به پدر و مادرتان کمک میکند تا در مورد نگرانی های خود صحبت کنند و پاسخ سوال های احتمالی خود را دریافت کنند.

5- به والدینتان بفهمانید به کمک آنها نیاز دارید و به همراه یکدیگر برای رهایی از افسردگی برنامه ریزی کنید:

ارتباط کلید اصلی است. والدین شما نمیتوانند ذهن خوانی کنند. پس, انتظارات خود از آنها را توضیح دهید. به این نکته توجه کنید که بهبودی یک مسیر سر راست نیست و پدر و مادرتان را نیز از این موضوع آگاه کنید. حتی اگر والدینتان همیشه نتوانند شما را درک کنند , باز هم تلاش میکنند. شما و والدینتان همراه با هم میتوانید برای برطرف شدن افسردگی تلاش کنید. به آنها بفهمانید که آشفته اید و نمیدانید از کجا باید آغاز کنید.

شما و والدینتان میتوانید برنامه ای فراهم کنید تا در هر زمان روی یک کار تمرکز کنید و به این ترتیب , به صرف انرژی زیادی نیاز ندارید. شروع کردن با کارهای کوچک باعث تشویق شما خواهد شد. وقتی احساس کردید میتوانید به زندگی عادی خود بازگردید, کارهای بیشتری را در برنامه خود بگنجانید. افسردگی باعث کم شدن سرعت شما میشود. اما , داشتن اراده شما را از این تاریکی بیرون میکشد.

 

در نوکوبلاگ یک دسته هم هست با نام عقل سلام – بدن سالم که اونجا می تونید یه عالمه از این مطالب پیدا کنید . همینطور ویدیویی با عنوان 

10 مشکلی که به دلیل رفتار والدین رخ می دهد در این باره داریم که پیشنهاد می کنیم اون رو تماشا کنید .

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید