کمک برای صحبت کردن یا درک بهتر دیگران

0
5762
نوکو
نوکو

 

درون گرایید؟ به طور معمول از موقعیت های اجتماعی دوری میکنید؟ اگه یه در ببینید که روش نوشته ” هر کس جرئت داره برای برقراری روابط اجتماعی به اینجا وارد شه” با قدم های آهسته از کنار این در عبور میکنید؟ اما, متاسفانه دوری از موقعیت های اجتماعی غیر ممکنه!

من در یه شهر کوچک زندگی میکردم که برقراری روابط اجتماعی در اونجا برام خسته کننده بود چون همه ی مردم همدیگه رو میشناختن. من به مدت 15 سال در این شهر زندگی کردم اما به دلیل اینکه اهل این شهر نبودم, خانواده ای در این شهر نداشتم و یا با کسی که اهل این شهره ازدواج نکرده بودم, در اونجا مثل ” بارنی, دایناسور بنفش انسان نما” بودم! رفتار من در اونجا ناخوشایند و گاهی اوقات, آزار دهنده بود. در طول جلسات کاری مختلف , در انتهای اتاق می ایستادم و گوینده رو نگاه میکردم. بدترین مسئله , شرکت در مهمونی های کاری بود. هرگز نمیدونستم کجا و کنار چه کسی بشینم یا با چه کسی حرف بزنم. راه حل من چی بود؟ به دنبال یه میز خالی میگشتم , با موبایلم کار میکردم و غذامو به سرعت میخوردم.

در این قسمت , روش هایی برای درک بهتر دیگران رو به شما معرفی میکنیم:

با استفاده از دانسته های قبلی , دیگران را درک کنید

” رفتارهای هنجار” افرادی که در موقعیت اجتماعی مورد نظر قرار دارن رو شناسایی کنید. به عنوان یه فرد روستایی که به شهر مهاجرت کرده بود, یاد گرفتم موقع صحبت با دیگران آهسته تر حرف بزنم. گروه های مختلف جمعیتی , علامت های متفاوتی برای خواندن دارن. مثلا, در محل زندگی من , علائم مختلفی بین کشاورزها , معلم ها و مادران وجود داره. شناسایی کلی و درک سبک زندگی افرادی که با اونها ملاقات میکنید , جزئیات مفیدی در اختیارتون قرار میده تا اونها رو درک کنید. آشنایی با چشم انداز اجتماعی , در خواندن ” علامت ها” ی افرادی که با اونها ارتباط دارید بهتون کمک میکنه.

 

با مشاهده ی ” جنگل” دیگران رو درک کنید

مشاهده , به دلیل ” اهمیت اولین تاثیر” ممکنه کار سختی باشه. همه ی ما سعی میکنیم در اولین دیدار خودمون رو به بهترین شکل نشون بدیم. اما, ” شما نمیتونید یه کتاب رو از طریق جلدش بخونید.” به جنگل توجه کنید نه به درختان! مواظب باشید تا در جزئیات یه رفتار گیر نکنید. توجه به یه “درخت” میتونه باعث شه فقط یه جزئیات برجسته شه و مانع از ارزیابی کلی و صحیح شه.

با کنترل گرایش های خودتون دیگران رو درک کنید

رفتارهای قالبی مفید هستن چون در همه ی اونها صداقت وجود داره. با این حال, اگه شما رفتار قالبی دارید یا قبلا درک دیگران رو تجربه کردید , باز هم ممکنه دچار اشتباه شید. مثل یه لنز رنگی که روی عکس اثر میکنه دیگران رو درک کنید. قبل از رویداد های اجتماعی , سعی کنید تخته ی ذهنتون رو سفید و پاک کنید.

با توجه به لباس ها دیگران رو درک کنید

لباس, یه شاخص مفیده. نوع لباس ها از قیمت اونها مهم تره و در مورد فرد , سرنخ هایی رو به شما ارائه میده. در مراسم عروسی که به تازگی در اون شرکت داشتم به یکی از مهمان های برونگرا توجه کردم. او زنی 40 ساله بود که دامن سفید بلند و پیراهن فیروزه ای پوشیده بود. گردنبند فیروزه ای بسته بود , آرایش داشت و موهاش بلند و با رگه های خاکستری بود. با توجه به این سرنخ ها , متوجه شدم این فرد متعلق به فرهنگ بومی آمریکاست. نوع گردنبند و رنگ لباس این زن در کنار هم , معمولا توسط افراد بومی آمریکا مورد استفاده قرار میگیره و من قبلا در این مکان زندگی کردم. علاوه بر لباس ها , آخرین سرنخ مربوط به موها بود. معمولا , اعضای قبیله های سنتی موهای بلند دارن. یادتون باشه , موقع توجه به لباس های دیگران , زمینه ی اجتماعی محلی فرد رو در نظر بگیرید.

با توجه به کفش های دیگران , اونها رو درک کنید

کفش ها زبان خودشون رو دارن! آیا اون فرد دقیقه؟ آیا فرد مفیدیه؟ آیا شغلش به فعالیت های فیزیکی نیاز داره؟ به مُد علاقه داره؟ مثلا: خانم هایی که در شرکت کار میکنن معمولا کفش تخت یا پاشنه دار میپوشن. افرادی که از مد پیروی میکنن کفش های مارک دار مثل ” تامز” میپوشن. افرادی که کفش های معمولی میپوشن ممکنه پرمشغله باشن یا در مورد مُد بی اطلاع باشن. من کسی رو میشناسم که همراه با پیراهن , کفش اسکچرز میپوشه. درک من از این فرد درست بود. اون میخواست ظاهر خوبی داشته باشه اما در عین حال باید به کارهاش هم رسیدگی میکرد. با این فرد صحبت کردم و متوجه شدم یه معلم در مقطع پیش دبستانیه. موقع توجه به کفش ها , زمینه ی اجتماعی و دانسته های قبلی رو در نظر بگیرید.

 

با کنترل ارتباط چشمی دیگران رو درک کنید

با دقت از ارتباط چشمی استفاده کنید. فهرست معانیِ امکان پذیر رو در ذهنتون بررسی کنید. برقراری ارتباط چشمی نشون دنده ی اینه که اون فرد از نظر اجتماعی راحته یا به گفتگو علاقه منده. فرهنگ هم میتونه بر ارتباط چشمی تاثیر گذار باشه. در بعضی فرهنگ ها , ارتباط چشمی بی ادبی محسوب میشه. افراد مبتلا به اوتیسم موقع برقراری ارتباط چشمی احساس ناراحتی میکنن. کسی که به راحتی دچار حواس پرتی میشه احتمالا نمیتونه ارتباط چشمی برقرار کنه اما باز هم به حرف های طرف مقابل گوش میده. موقعی که با دقت به حرف های دیگران گوش میدم , روی موضوعی تمرکز میکنم تا محرک های بصری رو تنظیم کنم. برقراری یا عدم برقراری ارتباط چشمی , سرنخ های مفیدی در مورد درک دیگران به شما ارائه میده.

 

با ترکیب اطلاعات , دیگران رو درک کنید

با ترکیب جزئیات و اطلاعاتی که در مورد دیگران بدست آوردید اونها رو درک کنید. همین فرآیند برای کامل کردن جزئیات رنگ آمیزی تصویر افراد مورد استفاده قرار میگیره. ترکیب اطلاعات به شما کمک میکنه تا در اولین برخورد با دیگران , اونها رو بهتر درک کنید.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید