مبانی اصلی یک رابطه ی خانوادگی سالم

0
668
نوکو
نوکو

یک خانواده ی قوی و متحد , به صورت خود به خود و بدون مشارکت همه ی اعضای خانواده به وجود نمی آید. به عنوان والدین , شما باید ارزش های صحیح را به فرزندانتان بیاموزید. به عنوان شریک زندگی , شما باید از یکدیگر حمایت کنید و در عین حال بر روی پیشرفت های شخصی تمرکز داشته باشید.

یافتن تعادل ساده نیست اما بسیار مفید است. به منظور ایجاد یک رابطه ی خانوادگی قوی و طولانی مدت , باید به چند اصل توجه کنید. اگر میخواهید روابط کنونی شما تعادل پیدا کنند , بهتر است به نکاتی که در ادامه به شما توضیح میدهیم توجه کنید.

گوش دادن فعال

بسیاری از اوقات, زمانی که افراد احساس میکنند به حرف های آنها توجه نمیشود , نزدیکی از بین میرود. به همین دلیل , گوش دادن فعال یکی از نکات ضروری است که باید به آن توجه کنید.

گوش دادن فعال با حضور داشتن متفاوت است. گوش دادن فعال به این معنی است که از دیدگاه فرد به موضوع مورد نظر نگاه کنید و متوجه شوید دلیل اهمیت این مسئله برای او چیست. هر بار که با یکدیگر صحبت میکنید , توجه خود را بین اعضای خانواده و بالعکس تقسیم کنید.

موقع صحبت کردن فرد او را نصیحت نکنید یا حرف نزنید. بعد از تمام شدن حرف های فرد, میتوانید به او نکاتی را توصیه کنید یا او را تشویق کنید.

وقت گذراندن با کودکان و مشارکت با آنها در انجام کارها

ما در یک دنیای شلوغ زندگی میکنیم و بسیاری از والدین فرصت و زمان کافی برای وقت گذراندن با فرزند خود را ندارند. در واقع , بسیاری از والدین عقیده دارند که به اندازه ی کافی با اعضای خانواده خاطره نمیسازند و به دلیل مشغله ی کاری یا تعهدات دیگر, در بسیاری از لحظه های مهم خانوادگی حضور ندارند.

شما باید یک برنامه ی منظم بسازید و برای وقت گذراندن با کودکان خود زمان لازم را در نظر بگیرید. برای مثال , کمک به حل تکالیف , رابطه ی شما را تقویت میکند و سعی و تلاش در شرایط سخت را به فرزندتان می آموزد.

ورزش, سرگرمی و سایر فعالیت های خانوادگی باید در برنامه ی روزمره ی شما وارد شوند. انجام این کارها در ابتدا ممکن است سخت باشد , اما این مسئله به اولویت بندی شما در راستای پویایی خانواده وابسته است.

ساختن یک سنت خانوادگی, مثلا گردش هفتگی

خانواده های متحد , سنت های خود را تشکیل میدهند تا همه ی اعضای خانواده در آن مشارکت کنند. این سنت ها , خانواده را از تمام دنیا دور میکند و باعث نزدیک شدن اعضای خانواده میشود. گردش خانوادگی به تقویت روابط شما کمک میکند. برای مثال , میتوانید هر جمعه به یک گردش و پیکنیک خانوادگی بروید . انجام این کار, تجربه ی بسیار لذت بخشی است و خانواده را از روال عادی و روزمره دور میکند.

برای گردش خانوادگی , نیازی به صرف هزینه های گزاف نیست. همان طور که در پاراگراف قبل گفته شد , بسیاری از والدین در مورد خاطره سازی با خانواده نگران هستند. میتوانید برای یک گردش خانوادگی بدون صرف هزینه ی زیاد به پارک بروید.

تشویق کار گروهی

این مورد , وسیع ترین ستون برای تشکیل یک رابطه ی خانوادگی سالم است. کار گروهی , باعث افزایش ارتباطات میشود و به این ترتیب, همه ی اعضا از مشارکت خود احساس خوبی پیدا میکنند. شما میتوانید از روش های مختلف به انجام کارهای گروهی بپردازید. برای مثال , انجام کارهای روزمره همراه با یکدیگر, ساختن یک باغچه ی کوچک , گرفتن یک حیوان خانگی و تصمیم گیری های خانوادگی نمونه های خوبی برای انجام کارهای گروهی هستند. مشارکت کودکان از سنین کم اهمیت بسیار زیادی دارد , حتی اگر سهم آنها در انجام کارهای گروهی کوچک باشد. با این کار, والدین میتوانند مسئولیت پذیری را به کودکان خود آموزش دهند و به آنها نشان دهند که حتی مقدار کمی تلاش , به نفع هر دو طرف است.

در این مورد , میتوانید به کودک اجازه دهید خود مختار باشد و خودش تصمیم گیری کند. زمانی که کودک با مسئله ی کوچکی مواجه میشود , میتواند مستقل و خلاق باشد و راه حل مسئله را بیابد. کودک متوجه میشود در زمان شکست , اعضای خانواده او را حمایت و هدایت میکنند. با این حال , اولین تلاش باید توسط خود کودک انجام شود.

یک رابطه ی خانوادگی قوی و سالم , به معنی عشق ورزی, احترام متقابل و قدردانی از یکدیگر است. حتی بعد از چند دهه زندگی همراه با خانواده , باز هم باید قدر آنها را بدانید. همه چیز میتواند به سرعت تغییر کند و باعث شود از انجام ندادن بعضی از کارها پشیمان شوید. اگر فکر میکنید در حال حاضر رابطه ی خانوادگی قوی و سالمی ندارید , از همین الان به تغییر کردن فکر کنید. انجام بعضی اصلاحات بسیار ساده و  آسان است و تاثیرات قابل توجهی را به همراه می آورد.

 

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید