به خودمان دروغ میگوییم اما به تکنولوژی نه

0
1840
k,;,
k,;,

( تو تحقیقات چند وقت اخیرم به این موضوعات برخوردم ، مقاله طنز جالبی شد اگه حوصله داشتین بخونید)
به خودمان دروغ میگوییم اما به تکنولوژی نه
نویسنده علیرضا طهرانی

بچه که بودم فکر میکردم انسان میتواند به همه دروغ بگوید به جز خودش. اما وقتی بزرگ شدم فهمیدم انسان چنان به خودش دروغ میگوید که حتی بعد از مدتی خودش مجذوب دروغهای خودش میشود و آنها را باور میکند.
اما ما با این همه توانایی در دروغگویی و فریبکاری هنوز نتوانستیم یک چیز را مغلوب کنیم و آن هم تکنولوژیست. انسان ضعیف در برابر تکنولوژی خود خودش میشود.
اگر قدیم کلاغ ها برای مادران خبر از کارهای بد فرزند میاوردند و فرزندان بعد از مدتی از کلاغهای خیالی نمیترسیدند امروزه گوگل کاری کرده ملت مثل مجرمین و قاتلین تا لحظه مرگ حتی اگر ورزش3 هم بروند کلین هیستوری میزنند که ردی باقی نماند.
چند روز پیش به این فکر میکردم که در آینده رییس جمهور یک کشوری بیاید و برای مردمش از پاکی و صداقت صحبت کند ، رییس گوگل طی ایمیلی به مسئول محترم میگوید که مردمت میدانند با در جوانی با اکانت فیک junglebird زیر پست بقیه فحش مینوشتی؟
قیافه طرف را نگاه کنی چهار رکعت نماز نافله ازش میریزد ولی اکسپلورر اینستایش را باز میکنی تمام ریچ کیدزای تهران با عکسهایی که در آن بالایشان را جلو داده و پایینشان را عقب و به صورت سه رخ شبیه فلامینگو (یک پا روی زمین و یک پا روی هوا) ایستاده اند نمایان میشود.
اگر از کسی پرسیدید که تو نخ شما هست یا نه و جواب داد نه از آقای زاکربرگ و تکنولوژی اش کمک بگیرید تا راستش را بفهمید. کافیست یک استوری بگذارید، استاد زاکربرگ ترتیب لیست مشاهده کننده گان استوری را بر اساس علاقه ای که به شما دارند چیده است. اگر در لیست جزو 10 نفر اول بود سوزنش پیش شما گیر کرده.
یا مثلا صبح رفیقتان با شما میگوید و میخندد ، عصر کنار خانواده اش مینشیند و میخندد اما شب یک استوری از اتاق تاریکش در حالی که داریوش پخش میشود میگذارد. که این یعنی از صبح به همه دروغ گفته ولی شب آمده و اصل حالش را به تکنولوژی گفته.
وقتی کسی تکه ای از یک فیلم را پست میکند قطعا منظورش این نیست که آی ملت ببینید منم این فیلم رو دیدم ، منظور این است که مخاطب خاص یا گاو عزیز با شما هستم ، حرفم را با تکنولوژی غیر مستقیم به تو میزنم.
وقتی به اسپاتیفای میروی بعد از 2 ساعت اپلیکیشن به چشمانت خیره میشود و میگوید تو که این خواننده رو دوست داری پس اون یکی خواننده رم دوست داری. عرض دو روز بهترین خواننده ات میشود که کسی که تا حالا نمیشناختی و اسپاتیفای به تو معرفی کرده.
شاید بتوانی به مردم و خودت دروغ بگویی که مثلا آدم با فرهنگ و خیلی خاصی هستی، ولی وقتی آهنگ یا جمله ای از یک کتاب را استوری میکنی درواقع تکنولوژی به اطرافیانت اخطار میدهد که آژیر قرمز… از این فرد بیشعور فاصله بگیرید چون در زندگی اش بیش از دو کتاب (که یکی از آنها بیشعوری است) نخوانده.
هزاران چیز دیگر هست که به تکنولوژی میگوییم اما به کس دیگر نه. ما حتی به خودمان هم دروغش را میگوییم و آن را باور میکنیم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید